© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Europos Sąjungos (ES) diplomatai prarado viltį, kad Ukraina pasirašys asociacijos ir laisvosios prekybos sutartį su Bendrija per vėliau šį mėnesį Vilniuje vyksiantį viršūnių susitikimą, rašo Briuselio nepriklausoma ES naujienų svetainė “EUobserver”.

Šis lūžis įvyko po to, kai Ukraina antradienį pateikė kaltinimus dėl buitinio smurto Serhijui Vlasenkai – kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko advokatui. Jos teisininkui dabar gresia iki trejų metų laisvės atėmimo.

Toks žingsnis buvo atliktas parą prieš Europos Parlamento misijai trečiadienį Briuselyje paskelbiant galutinę išvadą, ar Ukraina pakankamai nuveikė kovodama su “pasirinktiniu teisingumu”.

Be to, liko mažiau nei savaitė iki ateinantį pirmadienį vyksiančio ES užsienio reikalų ministrų susitikimo, kuriame bus priimtas galutinis sprendimas, ar pasirašyti sutartis su buvusiomis sovietinėmis respublikomis Lietuvos sostinėje per lapkričio 27 dieną vyksiantį viršūnių susitikimą.

Kalbėdamasis su “EUobserver” iš Kijevo trečiadienio rytą, S.Vlasenka sakė: “Jie aktyvavo mano bylą kaip dar vieną aiškų pasirinktinio teisingumo pavyzdį.”

Advokatas pridūrė, kad šis žingsnis yra viešųjų ryšių triukas, turintis paskatinti Europos Parlamento pasiuntinius pateikti neigiamą išvadą, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dėl nesėkmės Vilniuje galėtų versti kaltę Europos Sąjungai.

“Neabejoju, kad Janukovyčius nusprendė nepasirašyti sutarties … Tačiau tai jam leidžia sakyti: “Pažiūrėkit, aš atlikau visus namų darbus. Priėmiau daugybė ES palankių įstatymų, išskyrus politiškai motyvuotų bylų atvejus. Dabar turėtumėte pasirašyti (asociacijos sutartį) dėl mano šaliai Rusijos daromo spaudimo”, – teigė S.Vlasenka.

Vienas ES diplomatas, prašęs neviešinti jos vardo, išsakė tokią pačią nuomonę.

“Esame tikri, kad pasirašymas neįvyks, – sakė jis. – Vlasenkos byla siekiama paveikti ES parlamento ataskaitą. Tokiu būdu jie mėgina išprovokuoti ES paleisti pirmąjį šūvį kaltinimų žaidime, kas kaltas dėl nepasirašymo.”

Diplomatas pridūrė, kad V.Janukovyčius tikriausiai atvyks į Vilnių pasirašyti kai kurių mažesnių sutarčių, tokių kaip dėl bendros aviacijos erdvės su ES, atveriančios galimybė pigiems skrydžiams tarp Europos ir Ukrainos miestų, kad santykiai su ES toliau vystytųsi.

Jis taip pat pažymėjo, kad V.Janukovyčius veikiausiai neprisidės prieš Rusijos vadovaujamos Muitų sąjungos.

Tokia padėtis leistų prezidento aplinkos žmonėms toliau kontroliuoti Ukrainos verslą ir išlaikyti tvirtas pozicijas prieš artėjančius prezidento rinkimus be Briuselio arba Maskvos kišimosi, aiškino ES diplomatas.

“Jie nori laikyti tiek Rusiją, tiek ES per ištiestos rankos atstumą kiek įmanoma ilgiau”, – teigė “EUobserver” pašnekovas.

S.Vlasenkos byla nenustebino ES derybininkų.

Ukrainos parlamentas trečiadienį surengė neeilinę sesiją dėl to, ar leisti J.Tymošenko vykti į Vokietiją gydytis.

Tačiau sesija baigėsi nesusitarus dėl įstatymo projekto, pagal kurį kalinama buvusi premjerė būtų buvusi paleista ir kuris buvo laikomas svarbiu šalies susitarimui su Europos Sąjunga.

Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Rybakas paskelbė sesiją baigta – aidint deputatų šūksniams “Gėda!”, valdančiosios Regionų partijos parlamento darbo grupei ir opozicijai nesusitarus dėl bendro projekto teksto.

Ši sesija buvo laikoma paskutine galimybe Ukrainai paleisti J.Tymošenko prieš svarbų viršūnių susitikimą lapkričio pabaigoje.

S.Vlasenka pažymėjo, kad Ukrainos prokurorai tuo pačiu metu rengia medžiagą naujoms byloms ekspremjerei, dėl įtariamo grobstymo ir įtariamo dalyvavimo vienoje užsakytoje žmogžudystėje 10-ajame dešimtmetyje.

S.Vlasenka komentarus savo interneto svetainei pateikė paleistas už užstatą. Tačiau jis sakė, jog jo paleidimo sąlygos yra tokios griežtos, kad jis bet kurią akimirką gali atsidurti tardymo izoliatoriuje.

Jis kaltinamas tuo, kad penkis kartus smogė į veidą savo buvusiai žmonai Natalijai Okunskai, kai ji vieną 2011-ųjų vakarą apsilankė jo bute.

Jis pats neigia, kad yra jai kada nors sudavęs.

Pasak S.Vlasenkos, yra keli liudininkai, kurie tą vakarą matė ją išeinančią iš jo namų be jokių žymių veide ir be jokių kančios požymių.

“Administracija kontroliuoja visus jos pareiškimus. Ji turi prieigą prie pagrindinių televizijos kanalų ir visų aukščiausio rango žmonių vyriausybėje”, – pažymėjo jis.

Jis sakė, kad kai antradienį vakare buvo iškviestas į prokuratūrą, N.Okunska pasirodė apsupta televizijos kamerų ir bandė “išprovokuoti” jį parodyti pyktį.

Jis taip pat pažymėjo, kad ši buvusi manekenė dabar siekia patekti į parlamentą, į vieną iš ginčijamų vietų, susijusių su neskaidriais parlamento rinkimais praėjusių metų spalį.

S.Vlasenka teigia, jog yra “1 proc. tikimybė”, kad jo byla yra Ukrainos bandymas paskutinę minutę išgauti ES nuolaidų, dėl, pavyzdžiui, prekybos tarifų.

Jis pridūrė, jog būtų “stebuklas”, jeigu parlamentas trečiadienį būtų radęs būdą paleisti J.Tymošenko.

Minėtas ES diplomatas vartojo tokius pačius žodžius.

“Būtų stebuklas, jei parlamentas priimtų šį ir dar du ES svarbius įstatymus: dėl prokuratūros nepriklausomybės ir dėl rinkimų reformos”, – sakė jis.

Diplomatas pažymėjo, kad virtinė ES aukšto rango figūrų, tokių kaip Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radekas Sikorskis, pastarosiomis dienomis “pakeitė savo retoriką” dėl Ukrainos.

Ankstesnė ES žinia buvo ta, kad jei Ukraina nepasirašys sutarties Vilniuje, ji visiems laikams pateks į Rusijos įtakos sferą.

Tačiau naujausiuose pareiškimuose sakoma, jog nebūtų katastrofos, jeigu sutartis su ES būtų pasirašyta vėliau.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: