Įstatymo pataisos kovai su
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šiandien, spalio 5 d., Vyriausybė pritarė Mokesčių administravimo įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama kovoti su neapskaityta ekonomika tam tikrais atvejais ribojant atsiskaitymus grynaisiais pinigais bei paprasčiau spręsti mokestinės nepriemokos atidėjimo, atleidimo nuo palūkanų už mokestinę paskolą ir kitus mokesčių administravimo klausimus.

Vyriausybė siekia užkirsti kelią piktnaudžiavimams, kai atsiskaitant grynaisiais pinigais bandoma slėpti pajamas, pagrįsti įsigytą turtą fiktyviais pajamų šaltiniais ar kitaip vengti mokesčių mokėjimo.

Dėl šios priežasties tiems juridiniams asmenims arba komercine veikla besiverčiantiems gyventojams, kurie atitiktų įstatyme numatytus konkrečius rizikos kriterijus, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turėtų teisę nurodyti laikinai (iki vienerių metų) atsiskaityti tik negrynaisiais pinigais.

Pavyzdžiui, VMI galėtų taikyti šią sankciją įmonei, kuri buvo bausta už apgaulingą ar aplaidų apskaitos tvarkymą, darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ir turto legalizavimą ir kitus pažeidimus.

Kita prevencinė priemonė galiotų Lietuvos gyventojams, kurie iš kitų žmonių arba užsienio juridinių asmenų gautų grynaisiais daugiau kaip 50 tūkstančių litų – jie kartą metuose turėtų apie tai pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai, o to neatlikę, negalėtų šiomis lėšomis grįsti turto įsigijimo ar pajamų šaltinių.

Mokesčių inspekcijos informuoti nereikės, jeigu sandorius patvirtino notaras arba lėšos VMI buvo deklaruotos pagal kitus teisės aktus.

Įstatymo pataisomis taip pat siekiama supaprastinti tam tikras mokesčių administravimo procedūras – pavyzdžiui, nutarta atsisakyti reikalavimo, kad kreipdamasis dėl mokestinės nepriemokos atidėjimo (išdėstymo), mokesčių mokėtojas turi visais atvejais pateikti dokumentus, pagrindžiančius, kad jis realiai galės atsiskaityti per prašomą nepriemokos atidėjimo laikotarpį.

Kokių dokumentų reikėtų, spręstų mokesčių administratorius pagal konkrečią situaciją, atsižvelgdamas į nepriemokos dydį ir prašomo atidėjimo terminą.

VMI taip pat būtų suteikta teisė esant objektyvioms priežastims (pavyzdžiui, tuo atveju, jeigu jam būtų skolingos viešojo sektoriaus institucijos ar įstaigos) atleisti mokesčių mokėtoją nuo palūkanų už mokestinę paskolą, padidintų palūkanų ir palūkanų delspinigių.

Rengiant Mokesčių administravimo įstatymo pataisas buvo tartasi su asocijuotomis verslo struktūromis, iniciatyvai dėl atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo pritarė Investuotojų forumas, Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Tam, kad šie Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimai įsigaliotų, dar turi pritarti Seimas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: