(c) Kaunas.lt archyvo nuotr.

Gruodžio 6 diena yra Kauno miesto globėjo Švento Mikalojaus diena. Ta proga Kauno miesto savivaldybė, Rotušės aikštės draugija ir Kauno arkivyskupija šį sekmadienį kviečia į naujos Kauno tradicijos kūrimo šventę.

Šv. Mikalojaus pagerbimo šventė

Šia švente nesiekiama sukurti naujų religinių apeigų, labiau norėtųsi priminti miestiečiams senąją Kauno istoriją, cechų ir gildijų papročius, atskleisti Kauno bendrumą su kitais senaisiais pasaulio miestais. Mikalojaus pagerbimo renginį sumaniusi Rotušės aikštės draugija tarėsi su Kauno Arkivyskupija ir gavo pritarimą šiai iniciatyvai. Renginį pagerbs ir miesto vadovai. Ko gero, nėra tinkamesnio personažo pradėti Kalėdinius renginius nei kauniečiams jau penktą šimtmetį savas Šv. Mikalojus.

Sekmadienį 12 val. Arkikatedroje bazilikoje bus aukojamos mišios už Kauną ir kauniečius. 12.45 val. prasidės eisena iš Arkikatedros į Rotušę.

Rotušės aikštės draugijos nariai, apsirengę specialiais apsiaustais, palydės ministrantų nešamą Šv. Mikalojaus portretą iš Arkikatedros į Rotušę, kur jis bus išstatytas apžiūrai visą mėnesį.

13 val. iš Rotušės balkono miestiečius sveikins miesto meras, ceremonmeisteris ir Šv. Mikalojų vaidinsiantis aktorius. „Šv. Mikalojui“ bus perduodamas miesto raktas, skelbiama simbolinė labdaros ceremonija.

Vėliau aktorius „Šv. Mikalojus“ aplankys Rotušės aikštės Kalėdinį miestelį ir palinkės geros sėkmės aikštės prekybos namelių savininkams. „Šv. Mikalojus“ pradės naują labdaros tradiciją – per metus vaško lydymo krosnyje surinktas monetas sudėtas į tris maišelius skirs vargstantiems, kiekvienais metais kitiems. Kaip ir priklauso pagal seną legendą, labdara bus anoniminė.

Nuo 13.30 val. iki 18 val. miestiečiai kviečiami lankyti ŠV. Mikalojaus paveikslą, bus dalijami atvirukai su jo atvaizdu, atvirukai antspauduojami istoriniu 1575 metų Kauno miesto suolininkų antspaudu, rotušės prieangyje bus kalamos suvenyrinės monetos.

Šv. Mikalojaus asmuo ir personažas

270 – 346 metais Miros mieste gyvenęs vyskupas garsėjo gerais darbais ir buvo vadinamas Mikalojumi Stebukladariu, paskelbtas šventuoju. Šv. Mikalojų globėju pasirinko įvairios valstybės, miestai ir bendruomenės. Jis globoja Amsterdamą (Olandija), Barį (Italija), eilę Vokietijos, Lenkijos ir Rusijos miestų. Šis šventasis globoja pirklius, žvejus, jūrininkus, studentus, vaikus ir netekėjusias mergeles. Garsi istorija, kai jis išgelbėjo iš gręsiančios vergovės tris nusigyvenusio pirklio dukras, slapta įmesdamas joms per langą į namus tris pinigų maišus.

Simboliniai Šv. Mikalojaus ženklai – trys maišeliai arba trys rutuliai (dovanos neturtingiesiems), knyga, laivas ir vyskupo apranga. Kituose kraštuose Mikalojaus vardas skamba įvairiai: Nikolaos, Nikolas, Klasas, Klausas ir kitaip. Patvirtinta, kad 19 amžiuje atsiradusio Kalėdų senelio – Santa Klauso prototipas ir yra dovanas slapčiai teikdavęs Šv. Mikalojus.

Šv. Mikalojus ir Kaunas

Šv. Mikalojus Kauną globoja penktą šimtmetį. Tiksli Šv. Mikalojaus pasirinkimo miesto globėju data nežinoma. 1495 metais Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčia buvo įšventinta popiežiaus nurodymu, o nuo 1575 m. Šv. Mikalojus vaizduojamas miesto Suolininkų (prisiekusiųjų atstovų) antspaude. Prie vandens kelių įsikūrusiam stambiam prekybos centrui – Kaunui Šv. Mikalojus buvo svarbus simbolis. Šiandien Šv. Mikalojaus atributai – trys rutuliai puošia Didįjį Kauno miesto herbą ir mero anspaudą.

Rotušės ceremonmeistreris Kęstutis Kazimieras Ignatavičius.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: