Lietuva bus pristatyta kaip gintaro kraštas
(c) BFL archyvo nuotr.

Kaip sakė aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas, šie metai – tai finišo tiesioji Lietuvai rengiantis dalyvauti pasaulinėje parodoje „Expo 2012“, kuri vyks vasarą Pietų Korėjos mieste Yeosu.

Baigiantis seniesiems metams Aplinkos ministerija, koordinuojanti pasirengimą šiai parodai, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ pristatė jau nuveiktus darbus.

Demonstraciniame stende buvo atspindėta mūsų šalies ekspozicijos koncepcija parodyti Lietuvą kaip gintaro kraštą. Lietuvos paviljonas pasaulinėje parodoje bus įrengtas taip, kad lankytojai pasijustų žvelgiantys į pasaulį iš didelio gintaro vidaus. Gintaras vadinamas Baltijos auksu ir yra neatsiejama mūsų kultūros dalis. Vienintelis Baltijos gintaras yra išmetamas jūros ir saugo savyje praeitį – inkliuzais tapusius augalus, vabzdžius ir gyvūnus. Lietuvos paviljone „inkliuzais“ taps ir patys parodos lankytojai.

Pasak ekspozicijos generalinio komisaro, Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo ir švietimo skyriaus vedėjo Romo Jankausko, ekspozicijos erdvė bus padengta gintaro tekstūrą primenančia puošyba, o šviečiančios plokštumos skleis monochrominę geltoną šviesą. Šioje erdvėje žmonės ir daiktai atrodys nespalvoti, joje beveik nebus šešėlių – tai kurs neįprastą nuotaiką. Į lankytojus iš viršaus žvelgs angos, kuriose jie pamatys Vilniaus, Kuršių nerijos, Trakų, Kryžių kalno ir kitus šalies vaizdus. Paviljone bus galima susipažinti su Baltijos gintaro atsiradimo istorija, išvysti įvairių gintaro su inkliuzais pavyzdžių. Antrame aukšte vyks specializuoti šalies pristatymai, filmų dienos, fotografijų parodos.

Gintaras su inkliuzu bus pavaizduotas ir ant paviljono fasado, o įėjimas bus apipavidalintas sendinto medžio stilizuotomis, Juodkrantės lobį primenančiomis figūrėlėmis. „Atgaivintas“ neolito laikų amuletas iš Juodkrantės lobio pasirinktas paviljono talismanu. Jo autorė dizainerė Kotryna Žilinskienė šį talismaną pavadino Gintariu. Juodkrantės lobis buvo surinktas 1860-1881 m. Kuršių mariose 0,65 km į šiaurę nuo Juodkrantės. Manoma, kad jo dirbiniai galėjo būti atplauti per prataką, buvusį to meto Kuršių nerijoje, iš Sembos pusiasalio akmens amžiaus gyvenviečių.

Lietuvos paviljono logotipu pasirinktas Kotrynos Žilinskienės sukurtas gintarinio amuleto iš Juodkrantės lobio ir archajiško bangelių rašto piešinys. Pasak autorės, jis užkoduoja lobio iškėlimą iš Kuršių marių gelmės, lietuvišką gintarą, išmetamą jūros bangų, ir „baltišką“ saulę, tekančią virš Baltijos jūros. Gintarinio dirbinio vaizdas atspindi Lietuvos paviljono temą „Gintaras”, o vandens simbolis siejasi su visos „Expo 2012“ parodos tema „Gyvieji vandenynai ir pakrantės”.

Šioje pasaulinėje parodoje, kurioje dalyvaus daugiau kaip šimtas valstybių ir tarptautinių organizacijų, bus pristatytos pažangiausios jūros išteklių įsisavinimo technologijos, aplinkosaugos ir darnios plėtros problemos, vandenynų ir jūrų pakrantėse gyvenančių tautų kultūra. „Expo 2012“ vyks tris mėnesius – nuo gegužės 12 d. iki rugpjūčio 12 d. Tikimasi sulaukti daugiau kaip 8 mln. lankytojų. Tai jau dešimtoji pasaulinė paroda, kurioje oficialiai dalyvaus Lietuva. Penktą kartą koordinuoti pasirengimą tokiai parodai Vyriausybė yra pavedusi Aplinkos ministerijai.

Aplinkos ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: