Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Lietuvos nusikalstamos grupuotės yra vienos didžiausių metamfetamino gamintojų Baltijos šalyse, o šiuo kvaišalu jos aprūpina Skandinavijos, Jungtinės Karalystės rinką, teigiama bendrame Europos Komisijos ir Europolo raporte apie Europos Sąjungos narkotikų rinką.

“Turima informacija rodo, kad Lietuvos nusikalstamos grupuotės yra vienos didžiausių metamfetamino gamintojų Baltijos šalyse ir šių medžiagų tiekėjų į Skandinavijos bei Jungtinės Karalystės rinką. Skandinavijos ir Lietuvos grupuotės kontroliuoja metamfetamino prekybą Šiaurės šalyse”, – teigiama Briuselyje ketvirtadienį pristatytame raporte.

Jame teigiama, kad nusikaltėliai iš Lietuvos užsiima metamfetamino kontrabanda, gabendami šį narkotiką keltų linijomis.

Anot tyrimo, Lietuvoje ir Lenkijoje naudojamos didelių pajėgumų apimties šių narkotikų gamybos laboratorijos. Tuo metu Čekijoje ir Slovakijoje, kuriose taip pat gaminamas metamfetaminas, vyrauja mažos, vadinamosios virtuvinės laboratorijos.

Lietuvos organizuoti nusikaltėliai taip pat minimi kaip heroino platintojai Šiaurės rytų Europoje.

“Lietuvos organizuotos nusikaltėlių grupuotės palaiko ryšius su Albanijos nusikaltėliais ir vaidina svarbų vaidmenį platinant heroiną Šiaurės rytų Europoje. Jie per rusakalbes nusikalstamas grupes palaiko ryšį su narkotikų prekeiviais iš Centrinės Azijos respublikų, kurie tiekia heroiną Baltijos ir Šiaurės šalių rinkoms”, – rašoma dokumente.

ES ataskaitoje teigiama, kad Europos narkotikų rinka keičiasi, todėl gali tekti keisti dabartinę politiką ir kovos būdus. Ši rinka tampa vis dinamiškesnė, imlesnė naujovėms ir greitai reaguoja į pareigūnų spaudimą, todėl ir kova su šiuo reiškiniu Europoje privalo būti ne mažiau dinamiška, novatoriška ir energinga.

“Šiuolaikinei Europos narkotikų rinkai vis būdingesnis veiksmų koordinavimas, ji yra viena sudėtingiausių ir sparčiausiai plintančių mūsų laikų nusikalstamumo apraiškų. Dabartinės organizuotos nusikalstamos grupuotės linkusios vienu metu platinti daugelį narkotinių medžiagų ir vienyti jėgas”, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją Briuselyje sakė už ES vidaus reikalus atsakinga eurokomisarė Cecilia Malmstrom (Sesilija Malmstriom).

Europolo direktorius Robas Wainwrightas (Robas Veinraitas) tvirtino, kad tarptautinė prekyba narkotikais tebėra pagrindinė daugumos organizuotų nusikalstamų grupuočių veikla.

“Jos prisitaiko ir taip susikuria naujų galimybių vykdyti nusikaltimus, keičia neteisėto gabenimo būdus ir kelius, kad išvengtų teisėsaugos atsako. Be to, pastebėjome, kad vis dažniau tam naudojami teisėti komercinio vežimo būdai – konteineriai, orlaiviai, kurjeriai ir pašto tarnybos. Šitaip narkotikai gabenami per daugybę tranzito vietų ir juos sunkiau aptikti”, – tvirtino pareigūnas.

Anot pareigūnų, nusikalstamą veiklą gerokai palengvina ir internetas – paprastai per jį narkotikai reklamuojami ir parduodami.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro vadovas Wolfgangas Gotzas (Volfgangas Giocas) sakė, kad ES lieka svarbus sintetinių narkotikų ir hašišu gamybos regionas. Didelė dalis suvartojamų kanapių taip pat užauginama Europoje. Tuo metu kokaino gamyba sukoncentruota išimtinai trijose šalyse – Bolivijoje, Kolumbijoje ir Peru .

Raporte atkreiptas dėmesys, kad pastarąjį dešimtmetį išaugo Europos kokaino rinka, o JAV ji susitraukė.

Lietuvoje kokaino vartotojų nedaug, palyginti su Vakarų Europos valstybėmis, tačiau daugėja lietuvių, užsiimančių šio narkotiko kontrabanda. 2009 metais iš Lietuvos piliečių užsienyje konfiskuota iki 99 kilogramų kokaino, 2010 metais – beveik 665 kilogramai. 2009 metais Centrinės ir Pietų Amerikos valstybėse, Europos šalyse buvo suimti 46 Lietuvos piliečiai, gabenę kokaino.

Raportą apie ES narkotikų rinką parengė Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras ir Europolas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: