LituanicaSAT-1 FB.com puslapio archyvo nuotr.

Jau 2013 metų rudenį, pirmą kartą per visą šalies istoriją Lietuva taps kosmine valstybe.

Pirmasis palydovas pavadintas „Lituanica SAT-1“ kūrėjai pradeda konstruoti ir gaminti į kosmosą pakilsiančio palydovo prototipą. Jį kuria daugiau nei  30 narių komanda, sudaryta iš įvairiausių sričių  aukštos kvalifikacijos specialistų, lietuvos mokslininkų, fizikų, programuotojų, inžinierių, taip pat prie viso to prisideda ir už Lietuvos ribų gyvenantys specialistai. Projekte, kurio vertė siekia 1,3 mln. lt, šiuo metu dalyvauja daugiau, nei 20 organizacijų ir įmonių.

2013 metų lapkritis taps istorinės misijos data, nes Lietuva taps kosmines technologijas kuriančia valstybe. Su palydovo paleidimu susiejamas Dariaus ir Girėno 80-tasis skrydžio jubiliejus.  „Lituanica SAT-1“ aplink žemė skries daugiau nei 6 mėnesius ir per šį laiką projekto tikslas: sėkmingai paleisti į Žemės orbitą pirmąjį lietuvišką palydovą. „Lituanica SAT-1“ – mokslinė paskirtis – realiomis sąlygomis, realiu laiku patikrinti palydovo valdymo sistemos teorinį dinamikos modelį, palyginti matematiniu būdu sudarytus orbitos mechanikos skaičiavimus su eksperimentiniais duomenimis ir nustatyti jų patikimumą, nustatyti saulės aktyvumo įtaką palydovo judėjimui beorėje erdvėje; užfiksuoti palydovo pagreičio pakitimus kertant žemuosius termosferos sluoksnius, nustatyti kaip kinta aplinkos ir vidinė temperatūros priklausomai nuo orbitos aukščio ir palydovo padėties, ištirti žemės magnetinį lauką ir sudaryti jo žemėlapį, surinkti jutiklių duomenis, juos apdoroti ir pažinti kosminę erdvę.

Technologinė/inžinerinė paskirtis – sukurti naują, pigią ir patikimą  platformą panašiems projektams ateityje, patikrinti elektronikos patikimumą ir funkcionalumą veikiant kosminei radiacijai ir saulės „vėjui“, lietuviškų saulės baterijų tyrimai, radijo ryšio, GPS eksperimentai, komunikacijos eksperimentai – radijo stočių įrengimas žemėje, FM balso retransliatorius, pirmoji istorijoje, lietuvių padaryta, nuotrauka iš kosmoso.

Misijos vadovas Vytenis Buzas teigia jog, ši misija Lietuvai ir visam pasauliui įrodys, kad mūsų šalis gali sukuri ir paleisti pirmąjį lietuvišką palydovą.  Ištiesų“„Lituanica SAT-1“ paleidimas mūsų šaliai yra istorinis įvykis. Į žemės orbitą pakilus pirmajam lietuvių kurtam palydovui, Lietuvos kaip nepriklausomos valstybės trispalvė pirmą kartą suplevėsuos kosmose“, – sako V. Buzas.

Pirmasis palydovas šalies istorijoje „Lituanica SAT-1“ į kosmosą kils šį rudenį, lapkričio mėnesį. Jis bus paleistas bendradarbiaujant su JAV Nacionaline aeronautikos ir kosmoso administracija NASA, iš Floridos valstijoje įsikūrusio Kenedžio kosmoso centro. Lietuvos Kosmoso Asociacija pasirašė sutartį su kompanija „SpaseX“, kuri nugabens palydovą  į tarptautinę kosminę stotį raketa nešėja „Falcon 9“. Paleistas į žemės orbitą palydovas ilgiau nei 6 mėn. skries 400 kilometrų aukštyje, 8 kilometrų per sekundę greičiu.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: