(c) Asmeninio archyvo nuotr.
I.J.Janonė ir J.Buitkus

Rašytojos Inezos Juzefos Janonės savo lėšomis įsteigta literatūrinė premija krizės alinamoje šalyje – unikalus atvejis. Prieš ketverius metus mylimo vyro netekusi moteris premiją pavadino būtent jo vardu. Tokia dvylikos poezijos ir prozos knygų autorės iniciatyva kelia ir nuostabą, ir pagarbą. Ypač dabar, kai politikai įvairiausiomis priemonėmis gviešiasi valdžios ir pinigų, o šalies gyventojai skaičiuoja kiekvieną centą.

Ne pačius geriausius laikus išgyvenančioje Lietuvoje dėmesys kultūrai, ypač rašytojams, itin menkas. Talentingi rašytojai dažnai lieka niekam nežinomi, nes jų knygų niekas neleidžia, o patys jie neturi pinigų. Tokia situacija I.J.Janonei puikiai pažįstama. Joje buvo atsidūrusi ir ji pati, ir jos vyras. Prozininkė ir poetė siekia padėti šviesos tunelio gale nebematantiems kūrėjams ir taip įprasminti savo vyro atminimą.

“Jurgis buvo labai talentingas rašytojas. Tiesa, knygą išleido vos vieną, bet rašė nemažai. Įspūdingu debiutu literatūrinį kelią pradėjusiam rašytojui iki galo atsiskleisti sutrukdė nuolat veidmainiauti vertusi konjunktūra. Nenorėdamas su tuo taikstytis buvai ir vis dar esi ignoruojamas. Užsisklęsti vertė ir kasdieninė kova su nepritekliais. Įsteigdama Jurgio Buitkaus literatūrinę premiją noriu padėti prasimušti tikriesiems talentams ir taip įamžinti savo mylimojo vardą,” – savo sprendimą paaiškino Ineza. Ji stengsis ieškoti brandžių kūrinių rašytojų, kurie nepriklauso vadinamajam “elitui” ir nesistengia prie jo prisiplakti, todėl dar niekada nebuvo apdovanoti jokia premija. “Žinoma, mano nuomonė apie kūrybą – subjektyvi. Tačiau jei mano asmeninė parama nors vienam talentingam žmogui padės patikėti savo talentu, nesužlugti, nepalūžti ir sukurti dar reikšmingesnių kūrinių – būsiu laiminga atlikusi tokią misiją,” – sakė premijos steigėja. Jai antrina ir vienas iš komisijos narių, Alfredas Guščius: “Rašančių žmonių Lietuvoje labai daug. Apie kai kuriuos nė nežinome. Vertinant daugiausia dėmesio kreipsiu į šiandien aktualią kūrinio tematiką ir turinį”.

Jurgis Buitkus buvo Lietuvos Rašytojų Sąjungos narys, prozininkas, publicistas. Nors jis rašė nemažai, kūrybos beveik nepublikavo. Į klausimą kodėl, atsakymo Ineza ieško iki šiol. Pastaraisiais metais rašytoja intensyviai dirbo prie vyro rankraščių. Jos dėka jau išleista ne viena Jurgio Buitkaus knyga. 2008 metais Lietuvos Rašytojų Sąjungos leidykla išleido J.Buitkaus apsakymų rinktinę, kurią ypač gerai įvertino Nacionalinės premijos laureatas rašytojas Juozas Aputis. „Ne viename knygos pasakojime pasijunti išėjęs į gaivią kalbos erčią” – sužavėtas kalbėjo kritikas.

Paraiškas Jurgio Buitkaus literatūrinei premijai gauti galima siųsti į Lietuvos Rašyojų Sąjungą iki šių metų balandžio 1 d. Dalyvauti gali visi norintys rašytojai.

Balandžio 18 dieną, J.Buitkaus gimimo dieną, penki komisijos nariai paskelbs premijos laimėtoją. Komisiją sudaro rašytoja ir premijos steigėja Ineza Juzefa Janonė, literatūros kritikas Alfredas Guščius, filosofas Andrius Konickis, rašytoja ir vertėja Alma Lapinskienė bei Rašytojų Sąjungos pirmininko pavaduotoja Birutė Jonuškaitė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: