„Ekonomikos skatinimas“. Dažnai šį žodžių junginį girdime iš politikų. Bet jeigu aš esu studentas (ar neseniai baigęs), darbo nerandu, nes patirties trūksta (juo labiau jei aš vadybos mokslus baigęs). Turiu vieną ar kitą idėją kaip, pavyzdžiui, Anglijoje nupirkti pigių prekių ir Lietuvoje parduoti, bet nežinau, nuo ko pradėti, juk reikia pinigų, aš jaunas – niekas neduos, o į banką net pažiūrėti baisu…

Turbūt ne vieną kankina tokios ar panašios mintys. Daugelis žmonių mano, kad verslo pradžia turi būti palaiminta banko, tačiau Vakarų pasaulyje (ypač JAV) vadinamuosius „start-up‘us“ finansuoja rizikos kapitalo fondai. Trumpai, tai pinigų investavimas ne į akcijas, obligacijas ir t.t., bet į rizikingą jauną verslą.

Vienas iš bandymų skatinti jauną verslą (tik savo prigimtimi panašus į rizikos kapitalo fondą) yra ir Lietuvoje. Žinoma, jis – valstybinis, tačiau nukreiptas į jaunus žmones. Šio fondo veiklą kuruoja Finansų, Socialinės apsaugos ir Darbo ministerijos, o įgyvendinimui pasirinktas „Invegos“ vardas. Kaip visada skambios frazės: nedarbo mažinimas, finansinės gerovės gerinimas yra skelbiami kaip pagrindiniai tikslai. Bet ar įmanoma jaunam žmogui pasinaudoti šiuo fondu.

Jaunų žmonių verslo kūrimas yra puikus būdas ekonomikai skatinti, todėl ir fondas suteikia prioritetinę galimybę naudotis jo teikiamomis paslaugomis jauniems žmonėms (iki 29 metų). Žinoma, parama nėra vien finansinė, kadangi bus rengiami tiek verslo plano rengimo mokymai, tiek privačios konsultacijos. Visa nefinansinė parama bus vykdoma keliais etapais. Pirmame etape žmonės bus mokomi pagrindų (įmonės steigimas, finansinė apskaita, verslo plano rengimas ir pan.), antrame – bus konsultuojami verslo plano klausimais individualiai. Trečias etapas bus skirtas tik tiems, kas sugebės gauti paskolą, šio etapo metu laukia papildomos konsultacijos, susijusios su verslo valdymu, o ne steigimu.

Fondui iki 2015 m. numatyta apie 50 mln. Lt, o norima finansuoti apie 1200 projektų, todėl konkurencija turėtų būti didelė, žinant dabartinę ekonominę situaciją.

Šis fondas finansuos tik smulkų ir labai smulkų verslą, o parašius verslo planą bei ilgai dirbant su šia įstaiga („Invega“) galima tikėtis iki 86 tūkstančių litų paskolos. Be to, jeigu per ateinančius 4-5 metus nuo paskolos gavimo pavyks pasiekti verslo plane nurodytų rodiklių, didelę paskolos dalį (planuojama apie 60 proc.) „Invega“ leis negrąžinti. Taip stengiamasi išvengti nepasiekiamų rodiklių rašant verslo planą ir skatinti nuolatos gerinti veiklos rezultatus. Grąžintomis paskolomis bus finansuojami nauji verslo projektai – bus plečiamas verslo sektorius šalyje.

Atrodo, ši priemonė pretenduoja būti ne tik skambia, bet ir efektyvia.

Vytis Uogintas

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: