Pasaulinė pasiutligės diena

Kiekvienų metų rugsėjo 28 dieną skelbiama Pasaulinė pasiutligės diena. Tai – pasaulinio masto akcija, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šios žmonėms ir gyvūnams pavojingos ligos grėsmę ir galimybes jos išvengti. Pasaulyje kasmet nuo pasiutligės mišta apie 55 000 žmonių, kas 10 minučių ši liga nusineša vieno žmogaus gyvybę.

Reikėtų žinoti, kad pasiutligė – nervų sistemą pažeidžianti virusinė liga, kuria gali užsikrėsti žmonės ir visi kiti šiltakraujai gyvūnai.

Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau viruso užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Nesiėmus būtinų profilaktikos priemonių ir išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, liga tampa mirtinai pavojinga.

Įkandus gyvūnui, žaizdą rekomenduojama gerai išplauti, esant galimybei dezinfekuoti žaizdų dezinfekcijai tinkamomis priemonėmis, tačiau šios priemonės neapsaugo nuo užsikrėtimo.

Užsikrėtus pasiutlige, vienintelis būdas išgelbėti gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas.

Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo skiepijimo pradžios.

Minint Pasaulinę pasiutligės dieną, visame pasaulyje vyksta įvairūs renginiai – vykdomos vakcinacijos, mokymo seminarai apie šios ligos prevenciją ir kontrolę, festivaliai, eitynės.

Lietuvoje oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės pradėta vykdyti nuo 2006 m. Pagal šią programą visoje šalies teritorijoje 2 kartus per metus (pavasarį ir rudenį) iš lėktuvų mėtomi jaukai su vakcina. Kaip rodo kelerių metų stebėjimai – tai labai efektyvi priemonė mažinant šios pavojingos ligos pasireiškimų skaičių mūsų šalyje.

Pažymint Pasaulinę pasiutligės dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įvairiuose Lietuvos rajonuose ir miestuose organizuoja švietėjiškus renginius ir įvairias akcijas, kuriomis siekia suteikti gyventojams kuo daugiau informacijos apie pasiutligę, šios ligos pavojų, galimas prevencijos bei profilaktikos priemones. Plačiau apie šiuos renginius galima rasti čia.

Kai kuriuose miestuose ir rajonuose, padedant savivaldybėms ar privatiems rėmėjams, vykdoma nemokama naminių gyvūnų augintinių vakcinacija nuo pasiutligės.

Maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: