(c) stock.xchng archyvo nuotr.

Neseniai Lietuvoje įsteigta VšĮ „Ekošviesa”, pirmoji už apšvietimo įrangos atliekų tvarkymą atsakinga viešoji įstaiga, pranoko savo pačios lūkesčius – per pirmąjį veiklos mėnesį ji surinkto devynias tonas lempų atliekų. Anot „Ekošviesa“ vadovų, tokie rezultatai rodo didėjančią stambiųjų įmonių atsakomybę teisingai tvarkyti lempų atliekas bei reikšmingą jų indėlį į aplinkosaugą.

Vienintelė Lietuvoje tokio pobūdžio veiklą vykdanti „Ekošviesa“ patyrė proveržį savo veikloje, per mėnesį surinkdama devynias tonas lempų atliekų. Anot viešosios įmonės vadovybės, tokie rezultatai teikia optimizmo didinti veiklos tempus ir per ateinančius metus pasiekti 140 tonų lempų atliekų surinkimo kiekį.

„Mėnesio rezultatai rodo sėkmingą mūsų veiklos startą ir atskleidžia didėjančias įmonių socialinės atsakomybės tendencijas Lietuvoje. Tikimės, kad tokia praktika įgaus vis didesnį pagreitį, o ilgainiui surenkamų ir perdirbamų įrangos atliekų kiekis taps artimas į vidaus rinką tiekiamam apšvietimo įrangos kiekiui,“ – teigia „Ekošviesa“ vadovas Marius Jankauskas.

Pirmaisiais veiklos etapais „Ekošviesa“ įkūrė ir pradėjo valdyti efektyvią ir skaidrią apšvietimo įrangos atliekų tvarkymo sistemą. Šiuo metu nemokamai pristatyti lempų atliekas galima septyniolikoje specialių punktų, esančių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Alytuje.

„Šalinti lempas į specialiai tam skirtus surinkimo punktus pradėjo ir gyventojai. Anksčiau to nebuvo, todėl tikimės, kad šis precedentas netrukus peraugs į taisyklingą atliekų šalinimo kultūrą visos šalies mastu, tokiu būdu priartėdamas prie europinių aplinkosaugos standartų“,– sako M. Jankauskas.

Lempų surinkimas ir utilizavimas yra ilgalaikė Europos Sąjungos sėkmingai vykdomos ekologinės politikos dalis. Lietuva iki šiol buvo vienintelė Baltijos valstybė, kur lempų perdirbimas visos šalies mastu ligšiol nebuvo vykdomas.

„Įvertinus apšvietimo įrangos atliekų pasiskirstymo pagal sektorius tendencijas Lietuvoje, planuojame skirti didelį dėmesį ir buityje susidarančių atliekų surinkimui ir tvarkymui. To siekiant, reikalingas ne tik centralizuotos infrastruktūros kūrimas, bet ir visuomenės švietimas bei atsakomybės ugdymas“, – situaciją nušviečia M. Jankauskas.

„Ekošviesai“ priklausančiose lempų surinkimo punktuose lempų atliekos priimamos nemokamai, nes už kiekvienos lempos utilizavimą moka lempų gamintojai. Lempų atliekos taip pat galės būti surenkamos ir iš šalies bendrovių, atvykstant pas jas. Tokiu atveju, įmonės turės apsimokėti tik tranpsortavimo išlaidas. Per trejus metus „Ekošviesai“ priklausantis lempų atliekų surinkimo tinklas apjungs apie 100 surinkimo punktų visoje Lietuvoje.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: