Gabrielius Landsbergis / fb.com/landsbergis archyvo nuotr.

„Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ žurnalistas Raigardas Musnickas, kalbindamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį, išryškino valdančiosios koalicijos problemišką situaciją, socialdemokratų laikyseną ir Seimo darbą netrukus prasidėsiančioje Seimo rudens sesijoje.

Paklaustas, ar kaip nors pasižymės naujasis politinis sezonas, G. Landsbergis patikino, kad tikrai taip, nes tokios politinės suirutės, kokią matome jau šiandien, dar tik beprasidedant Seimo sesijai, jau senokai nebūta Lietuvoje.

Pasak Seimo TS-LKD frakcijos seniūno G. Landsbergio, situacijos sudėtingumas kyla dar ir dėl to, kad dabartinės valdančiosios daugumos vadovai patys neigia, kokioje sudėtingoje situacijoje jie yra, ir nepripažįsta realybės.

Laidos vedėjo paprašytas prisiminti TS-LKD partijos pirmininko rinkimus ir palyginti juos su įtampomis socialdemokratų partijoje, G. Landsbergis pažymėjo, kad TS-LKD partijoje tokios situacijos nebuvo, nes partijos kolegos buvo supratingi. TS-LKD partijos pirmininkas pabrėžė, kad jam partijos vadovo mandatas buvo suteiktas prieš prasidedant Seimo rinkimams su galimybe formuoti rinkiminį partijos sąrašą Seime, tokią komandą, kuri tuo metu atrodė geriausia. Taigi buvo suteikta didžiulė atsakomybė. Socialdemokratų pirmininkui Gintautui Paluckui tokia atsakomybė nėra suteikta.

„Akivaizdu, kad G. Palucko stiprybė yra jį palaikantys žmonės. Kuo jis labiau remsis į partijos nomenklatūrą ir elitą, tą, kuris yra įsikabinęs į valdžią, ir, panašu, kad jokiu būdu nenori jos paleisti, tuo jis pats bus silpnesnis ir greičiausiai praloš. Jo situacijoje aš sušaukčiau partijos suvažiavimą, kurio metu susirinktų daugiausiai partijos narių, žmonių, kurie jį rinko. Šie žmonės vadovautųsi ne racionaliais algos ar pozicijos argumentais, o emocija, palaikymu ir jis iš tų žmonių galėtų gauti stipriausią naują mandatą išvesti partiją iš koalicijos, – sakė G. Landsbergis ir pridūrė: – matau, kad Gintautas norėjo revoliucijos, suvienyti kairę, ir tai turbūt būtų teisingas sprendimas, nes dabar jie yra praradę elektoratą, kurį realiai pasiiminėja valstiečiai“.

Vertindamas koalicijos partnerių santykius, G. Landsbergis atkreipė dėmesį, kad nebuvo atsižvelgta, jog premjerui Sauliui Skverneliui šiandien būtinai reikia socialdemokratų. Jis pats kalbasi su Andriumi Palioniu, kad pasirašytų memorandumą, nes šiaip ar taip koalicija garantuoja bent kokį stabilumą.

„Mes dabar turime du vienas į kitą lekiančius traukinius. Viena vertus, G. Paluckas privalo išvesti socialdemokratus iš koalicijos bet kokia kaina, kitaip jis nėra tikras pirmininkas. Kita vertus, turime S. Skvernelį, kuris privalo „prisirišti“ socialdemokratus „prie kojos“, nes jam reikia stabilumo. Kuris pasitrauks pirmas?“ – situaciją apibūdino G. Landsbergis vis dėlto apibendrindamas, kad viena iš didžiausių bėdų šiandien Seime siekiant užtikrinti bent kokį politinį stabilumą – tai Ramūnas Karbauskis, ir jo neprognozuojami veiksmai.

„Neatmetu galimybės, jei pradėsime gyventi visiško chaoso sąlygomis, gali pradėti kurtis nauja neformali grupė, kuri bus Seimo grupė be Ramūno Karbauskio, užtikrinsianti įstatymų priėmimą. Juk artėja naujai suplanuoto biudžeto su finansavimu gynybai ir kitais ilgai derintais dalykais svarstymas ir priėmimas, daugiau nei 400 įstatymų projektų svarstymas, kas už juos balsuos?“ – klausė G. Landsbergis.

Paklaustas apie koaliciją su valdančiąja Seimo Valstiečių ir žaliųjų frakcija, G. Landsbergis dar kartą patvirtino: „Su tokia, kokią šiandien matome Valstiečių ir žaliųjų frakciją, Tėvynės sąjunga nemato galimybės sudaryti koalicijos“.

Svarstant apie galimybę paremti konkrečius įstatymus, TS-LKD frakcijos seniūnas pasigedo Vyriausybės pozicijos dėl prioritetų. Tai turėtų būti biudžetas, užimtumo įstatymas, mokesčiai, kokie jie bus?

„Konkrečių atsakymų, kokie įstatymai bus prioritetiniai, mes iš Vyriausybės neišgirdome. Rinkiminės TS-LKD ir valstiečių programos savo turiniu buvo labai artimos. Tai, kas buvo numatyta mūsų programoje, kas susiję su visa mokesčių sistema, tai yra esminė pertvarka. Mes turime eiti modernios, europietiškos, teisingos mokesčių sistemos link. Šiuo klausimu TS-LKD galėtų būti geras sąjungininkas valdantiesiems, jei jie patys manys, kad jiems to reikia“, – pasigesdamas valdančiųjų ryžto rimtiems darbams pokalbį apibendrino G. Landsbergis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: