Ursula von der Leyen, Viktorija Čmilytė-Nielsen. ELTA / Josvydas Elinskas

Ketvirtadienį Seime vykusiame minėjime apsilankiusi Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen akcentavo, kad Lietuva yra puiki Europos Sąjungos (ES) sėkmės istorija.

„Man didelė garbė švęsti šią ypatingą dieną su jumis, čia Lietuvos demokratijos namuose. Tai vieta, kurioje pasakėte „ne“ okupacijai. Tai vieta, kurioje atkūrėte savo nepriklausomybę. Iš čia savo tautą sugrąžinote į Europos centrą ir euroatlantinį saugumą. Tai – išminties ir vizijos namai“, – Seime vykusiame Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečio minėjime sakė U. von der Leyen.

„Tai buvo 1991 m. sausio 13-osios naktis. Sovietų tankai ir kariai judėjo per Vilnių, pasirengę įsiveržti į šį pastatą ir sugriauti jūsų demokratiją. Tačiau čia susirinko daugiau kaip penkiasdešimt tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos. Visą naktį iki ryto jie stovėjo petys petin – dainavo, skandavo ir meldėsi. Vienintelis jų ginklas buvo meilė laisvei. Jie sulaikė baisiausią kariuomenę Žemėje. Tokie yra Lietuvos gyventojai. Tokia yra Lietuvos dvasia: bebaimė ir laisva“, – pabrėžė ji.

EK pirmininkė pabrėžė, kad praėjus vos daugiau nei dešimtmečiui Lietuvos žmonės vėl buvo permainų priešakyje.

„Daugiau kaip 90 proc. lietuvių balsavo už stojimą į Europos Sąjungą. Šis pasirinkimas pakeitė ne tik jūsų šalį, bet ir visą Europą. Nes jums įstojus į ES, mūsų Sąjunga grįžo prie savo šaknų. Dėl jūsų pasipriešinimo istorijos Lietuvos tauta tapo unikali. Unikali savo meile laisvei, parama kitoms laisvę branginančioms tautoms ir nepakantumu bet kokios formos prievartai“, – sakė ji.

„Nuo to laiko kai įstojote, priminėte mums, kas visada buvo Europos projektas. Tai mūsų žemyno kelias į laisvę. Tai jaunų ir senų demokratijos šalių stiprėjimo kartu istorija. Taigi Europos diena yra skirta jums“, – pabrėžė U. von der Leyen.

Ji akcentavo, kad Lietuva visą laiką buvo Europos istorijos centre.

„Visada puoselėjote glaudžius ryšius ne tik su artimiausiais kaimynais, bet ir su Skandinavija, Vidurio Europa ir dar tolesniais, prie Juodosios jūros. Visa tai tapo neįmanoma dėl geležinės uždangos. Tačiau dabar Lietuva atgavo savo teisėtą vietą Europoje. Ir tai – grįžimas namo. Nes net jei esate prie mūsų Sąjungos geografinės sienos, esate Europos gyvenimo šerdis“, – savo kalboje teigė EK pirmininkė.

Ursula von der Leyen, Viktorija Čmilytė-Nielsen. ELTA / Josvydas Elinskas

U. von der Leyen Lietuvos dvidešimtmetį ES vadino puikia sėkmės istorija.

„Europos sėkmės istorija ir Lietuvos sėkmės istorija, nes pavertėte realybe savo viziją ir svajones. Esate novatorių ir verslininkų šalis. O jūsų talentas dabar pripažįstamas visame žemyne. Jūsų startuoliai išsiplėtė gerokai už jūsų sienų ir užkariavo Europos rinkas. Jūsų sostinė Vilnius yra augantis technologijų centras, pritraukiantis žmones ir investicijas iš užsienio“, – teigė ji.

EK pirmininkė renginio metu taip pat pripažino, kad Europa ilgą laiką neįsiklausė į Lietuvos perspėjimai dėl Rusijos keliamų pavojų. Visgi ji pabrėžė, kad ES šiandieną tvirtai stovi prieš Rusijos agresiją.

„Jau daugelį metų Lietuva įspėjo Europą apie Rusijos keliamus pavojus. Po 2014 m. pasakėte, kad Putinas nesustos. Ir Europai reikėjo paklausyti! Mums prireikė per daug laiko, kad atsibustume ir pamatytume Putino Rusijos grėsmę. Tačiau šiandien mūsų Sąjunga tvirtai stovi greta jūsų už laisvę ir prieš agresiją“, – akcentavo U. von der Leyen.

„Dabar vėl suvienijome jėgas, kad sustiprintume savo gynybos pramonę, Seimui priėmus teisės aktus, kurie atitinka mūsų Europos gynybos pramonės strategiją. Nes jūsų gynyba yra Europos gynyba. Jūsų laisvė yra Europos laisvė. Šiandien labiau nei bet kada anksčiau Lietuva gali pasikliauti Europa. Lygiai taip pat Europa gali pasikliauti jumis“, – akcentavo ji.

Gegužės 9-ąją Lietuvoje ir visoje Europoje minima Europos diena. Šia proga ketvirtadienį Lietuvoje lankosi Europos Komisijos (EK) pirmininkė U. von der Leyen, sostinėje vyksta minėjimai ir šventiniai renginiai.

Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: