© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Kijevo centre po protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimų vyko precedento neturinčios scenos – nakties dangų nušvietė padegtų autobusų liepsnos, protestuotojai lupo iš grindinio akmenis ir svaidė juos į milicininkus, tvyrojo tiršti ašarinių dujų debesys.

Per susirėmimus, kurie priminė lemiamas kautynes, antivyriausybiniai protestuotojai stengėsi pralaužti milicijos kordoną aplink vyriausybės pastatus, kaip ginklus panaudodami kone visas jiems pasiekiamas priemones.

Į miliciją buvo svaidomi Molotovo kokteiliai, kai beisbolo lazdomis ir grandinėmis ginkluoti demonstrantai periodiškai puldavo saugumo pajėgų rikiuotę. Protestuotojai atsitraukdavo ir puldavo vėl.

Pagrindiniai opozicijos lyderiai, organizuojantys jau du mėnesius trunkančius protestus prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių, išsižadėjo veiksmų, kurių, regis, ėmėsi gerai organizuotos radikalų grupės.

Kai kurie protestuotojai atrodė siurrealistiškai – su, pavyzdžiui, sovietinėmis dujokaukėmis, kad apsisaugotų nuo milicijos skleidžiamų ašarinių dujų, ir šiltais slidininkų drabužiais, turėjusiais ginti nuo minusinės temperatūros.

Vidaus reikalų ministerijai perspėjus, kad filmuojama kiekviena renginio minutė, protestuotojai dangstė veidus kepurėmis-kaukėmis ir šalikais.

Susirėmimų epicentre prie legendinio futbolo stadiono “Dynamo Kiev” sproginėjo milicininkų svaidomos kurtinamosios granatos ir aidėjo nepertraukiamas protestuotojų barškinimas metaliniais vamzdžiais.

“Stovėsime iki pat galo”, – skandavo šimtai susirėmimuose dalyvavusių protestuotojų.

Protestuotojų svaidytų akmenų krušai krintant ant milicininkų, šie bandė apsisaugoti susiburdami į “vėžlį” ir prisidengdami savo skydais.

Demonstrantai padegė penkis milicijos autobusus ir du sunkvežimius. Milicijos pranešime sakoma, kad visos tos transporto priemonės, išskyrus vieną, buvo visiškai sunaikintos.

Po daugiau kaip 10 valandų trukusių susirėmimų saugumo pajėgos bandė paimti viršų intensyviau naudodamos vandens patranką, bet protestuotojai nesitraukė.

“Pasakykite visiems, kad mums reikia daugiau benzino Molotovo kokteiliams. Parašykit tai “Facebook”, – sakė vienas protestuotojas.

Milicija taip pat panaudojo gumines kulkas – pirmą kartą per beveik du mėnesius trunkančius protestus prieš vyriausybės atsisakymą pasirašyti sutartį su Europos Sąjunga (ES).

Aktyvistai sakė, kad jos sužeidė dešimtis žmonių.

Kiti skundėsi dėl pagrindinės srovės protestų judėjimo, kuris iki šiol nesugebėjo mesti rimto iššūkio V.Janukovyčiui, trūkumų.

“Pažiūrėkit, čia nėra nė vieno parlamentaro, – sakė kitas protestuotojas. – Mums nereikia šių silpnavalių”.

Susirėmimuose dalyvavo keli šimtai radikalių protestuotojų, o dar keli tūkstančiai pritariamai stebėjo.

Mieste aidėjo kurtinamosios granatos ir būgnų tratėjimas; gerokai po vidurnakčio dar neatrodė, kad neramumai greitai nuslops.

Ilgesnį laiką išbūti įvykio vietoje be dujokaukės buvo beveik neįmanoma dėl ašarinių dujų koncentracijos. Žmonės be dujokaukių pritūpdavo, nes pažeme oras buvo švaresnis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: