(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

ISTORIJA

Prieš šimtą metų Amerikoje pradėta minėti Tėvo diena, kurios iniciatorė buvo Sonora Smart Dodd. Kai Sonorai buvo šešiolika, jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką. Visi šeimos rūpesčiai griuvo ant tėvo pečių. Mergina padėjo tėvui išauginti penkis brolius ir visą gyvenimą jautė jam didelę pagarbą.

Kartą bažnyčioje išgirdusi pamokslą apie naują šventę – Motinos dieną, ji suvokė, kad tėvai taip pat turi turėti savo dieną. Sonora kreipėsi į valdžios atstovus, siūlydama birželio 6-ąją dieną skirti tėvų pagerbimui. Pasiūlymas įvesti tėvo dieną buvo priimtas, tačiau šventės data tapo trečias birželio sekmadienis.

Pirmą kartą Tėvo diena oficialiai buvo paminėta 1910-ųjų metų birželio 19 dieną, Vašingtono valstijoje, Spokane. Šventė tapo pripažinta ir greitai paplito visoje valstijoje.

1916 metais Prezidentas Vudru Vilsonas atvyko į Spokane vykstančią Tėvo dienos šventę ir savo kalboje išsakė norą šventę paversti oficialia. Tačiau Kongresas pabijojo, jog šventė taps komercine. Visgi 1924 metais JAV parlamente buvo rekomenduota minėti Tėvo dieną, tačiau tik 1972 metais prezidentas Ričardas Niksonas paskelbė tikslią šventės datą – trečią birželio sekmadienį.

1974 metais už šią iniciatyvą Sonora Smart Dodd buvo apdovanota.

TĖVO DIENA PASAULYJE

Pasaulyje Tėvo diena neturi vieningos datos ir yra švenčiama įvairiomis dienomis, tačiau dauguma šalių ją švenčia trečiąjį birželio sekmadienį.

Italijoje Tėvo diena švenčiama per Šv. Juozapo dieną, kadangi Šv. Juozapas atstojo Jėzui tėvą. Tėvus pagerbti per Šv. Juozapo dieną būdinga ir kitoms katalikiškoms šalims.

Kinijoje Tėvo diena švenčiama rugpjūčio 8 dieną, kadangi kinų kalboje skaičius 8 tariamas „ba“. Taigi data „08-08“ tariama „baba“, o tai kinų kalboje reiškia žodį „tėvas“.

Tailande Tėvo diena švenčiama per karaliaus Bhumibol Adulyadej (Rama IX) gimtadienį, gruodžio 5 dieną. Karalius gimė pirmadienį, o anot tailandiečių astrologijos, pirmadienio spalva – geltona. Dėl to šventės metu tailandiečiai rengiasi geltonais drabužiais, taip reikšdami pagarbą karaliui.

TĖVO DIENA LIETUVOJE

Lietuvoje Tėvo diena švenčiama pirmą birželio sekmadienį. Tačiau tik 2009 metais šventė tapo valstybine. Už šios dienos paskelbimą valstybine švente balsavo 69 parlamentarai, prieš – 4, o susilaikė 5.

Lyginant su motinos diena, Tėvo diena minima kukliau, jai skiriama mažiau dėmesio televizijoje, žiniasklaidoje. Tačiau šį sekmadienį nepamirškime pasveikinti savo tėčių, nes kaip byloja lietuvių patarlė „be tėvo kaip be užvėjos“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: