© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Vyriausybė nutarė, kad skalūnų dujų gavyba pirmus trejus metus turi būti apmokestinta 1 proc. tarifu, o ne nuliniu, kaip siūlyta iki šiol. Toks sprendimas priimtas, siekiant išvengti ilgo derinimo su Europos Komisija (EK)procedūrų. Galutinį sprendimą priims Seimas.

“Kaip jau priėmėme sprendimą Vyriausybės pasitarimo metu, siūlome vietoje nulinio mokesčio tarifo nustatyti 1 proc. mokesčio tarifą”, – Vyriausybės posėdyje sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, 1 proc. tarifas patvirtintas, atsižvelgus į Konkurencijos tarybos pastabas.

“Priėmėm sprendimą dėl mokesčių anlgiavandeniliams pritaikymo. Kaip žinote, yra numatytas 15 proc. tarifas, o kadangi buvo kilę ginčų dėl nulinio tarifo taikymo ir tokias abejones buvo išsakiusi Konkurencijos taryba, tai šiandien mes pakoregavome teisės aktus ir numatėme, kad iki 2020 metų būtų taikomas 1 proc. tarifas išgautam angliavandeniliui”, – pirmadienį po Vyriausybės posėdžio sakė A.Butkevičius.

Aplinkos ministerijos parengtame Angliavandenilių išteklių mokesčio įstatymo projekte buvo nurodyti abu mokesčio variantai. Pasak ministerijos, taikant 1 proc. tarifą, būtų išvengta ilgų derinimo su EK procedūrų.

Vyriausybė rugsėjo viduryje jau buvo pritarusi siūlymui pirmus trejus metus, bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pradžios, skalūnų dujų gavybos neapmokestinti, o vėliau jai taikyti 15 proc. tarifą. Tačiau Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas suabejojo, ar nulinis tarifas neprieštarauja Europos Sąjungos teisei ir Europos Komisijos nebus traktuojamas kaip valstybės pagalba verslui. Vyriausybė dėl to kreipėsi į EK, atsakymą tikimasi gauti per 2 mėnesius.

Įstatymas faktiškai būtų pradėtas įgyvendinti 2015 metų pabaigoje, tad per šį laiką būtų galima su EK suderinti jo nuostatas dėl valstybės pagalbos verslui, teigia ministerija.

Dabar visi sausumos naftos ir dujų ištekliai apmokestinami diferencijuotai – nuo 2 iki 20 proc., o jūros telkiniai – iki 16 proc.

Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką, pernai metų spalį JAV energetikos įmonė “Chevron” pasitraukė iš skalūnų dujų gavybos konkurso. Naujas konkursas turėtų būti skelbiamas iš karto, kai tik Vyriausybė ir Seimas priims įstatymo pataisas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: