Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Jei kultūrai nebus skirta daugiau Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų, teatrai, muziejai, bibliotekos iš valstybės biudžeto būtų tvarkomos dešimtmečiais, sako kultūros ministras Šarūnas Birutis.

“Jeigu kultūra neturės ES finansinės paramos, iš valstybės biudžeto, iš VIP(Valstybės investicijų – BNS) programų mes tikrai kultūros infrastruktūros nesusitvarkysime. Čia yra Klaipėdos dramos teatras, Klaipėdos muzikinis teatras, kai kurie muziejai, M.Mažvydo biblioteka. Visa tai bus dešimtmečiais daroma iš valstybės biudžeto, kada iš struktūrinės paramos būtų galima padaryti per dvejus-trejus metus, susitvarkyti, ir tai nėra dideli pinigai”, – antradienį per susitikimą su teatrų bei koncertinių įstaigų atstovais kalbėjo ministras.

Š.Biručio teigimu, šiuo metu dėl struktūrinės ES paramos vyksta intensyvi diskusija, bet iš valdininkų kyla didelis pasipriešinimas, kad daugiau lėšų būtų skirta kultūrai.

“Dar kol kas jaučiu, kad ta inercija yra labai stipri ir pasipriešinimas yra labai stiprus. Net negali žmogaus įvardyti – kas priešinasi, tiesiog inercija, tiesiog valstybės sistemos inercija tam labai labai priešinasi”, – kalbėjo jis.

“Be abejo, visi kiti ministrai, kurie nenori iš savęs atiduoti, sakys: palaukite, mes jau susiplanavome, tai kaip dabar? Bet kitų pinigų nebus, niekas papildomai neduos, o kultūra vėl liks su nuliu. Tai pasidalijimas tarpusavyje. Gaila, kad pernai Kultūros ministerija tame aktyviai nedalyvavo – buvo pats laikas pernai tai daryti, pavasarį”, – tikino ministras.

Ministerijoje susitikęs su teatrų ir koncertinių įstaigų atstovais, Š.Birutis ragino juos daryti spaudimą naudojantis viešumu, kad kultūrai būtų skirta pakankamai ES paramos lėšų.

“Kalbėti apie tai – žiniasklaidoje, spaudoje, su draugais, viešumoje, kad ateitų iš apačios švelnus ar nebe švelnus spaudimas. Aš jokiu būdu nesakyčiau, kad reikia streikuoti, demonstracijas – ne, nereikia. (…) Kultūros žmonės priešaky visų revoliucijų eina”, – kalbėjo jis.

Š.Birutis jau anksčiau išreiškė susirūpinimą, kad būsimoje finansinėje perspektyvoje 2014-2020 metais kultūra vėl gali likti be ES struktūrinių fondų paramos.

2014-2020 metų ES struktūrinės paramos komisija atmetė Kultūros ministerijos siūlymą kultūrai skirti maždaug 9 proc. visos ES finansinės paramos, nutarta palikti nustatytą 4 proc. ribą.

Š.Biručio teigimu, 9 proc. arba 2,5 mlrd. litų yra minimali suma, reikalinga kultūros sričiai.

Kultūros paveldo srities darbuotojai taip pat viešai išsakė, kad skubios finansinės paramos reikia šimtams nykstančių kultūros paveldo objektų. ES paramos lėšos, pasak Kultūros paveldo departamento vadovės Dianos Varnaitės, būtų paskutinė viltis išsaugoti griūvantį paveldą.

Kita problema – kad iki šiol Kultūros ministerija neturi teisės administruoti ES struktūrinių fondų lėšų. Pavyzdžiui, ES pinigus paveldo, kultūros objektams – dvarams, bažnyčioms, muziejams ir pan. – skirsto Ūkio ministerija. Anot kultūros atstovų, tokiu atveju atsitinka taip, kad lėšos skirstomos nekoordinuotai ir neprofesionaliai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: