Amandos Palmer knygos "The Art of Asking" viršelio nuotr.

Dainininkė. Feministė. Rašytoja. Provokatorė. Kūrėja. Be paliovos nerimstanti, neišsenkanti idėjų, stebinanti. Mylima ir nekenčiama. Tai – Amanda Palmer.

Amanda  MacKinnon Gaiman Palmer  (dar žinoma kaip Amanda Fucking Palmer) gimė 1976m. balandžio 30d., Niujorke, o užaugo Masačiusetse, kur lankė mokyklą, dramos užsiėmimus, baigė universitete menų studijas. Jame buvo aktyvi garsios studentų (eklektikų) bendruomenės veikėja. Brolija diskutuodavo apie lyčių, rasių,visuomenės  klasių problemas, rengdavo gatvės pasirodymus. Atlikėja išgarsėjo gupėje ,,the Dresden Dolls”. Šioje grupėje ji grojo pianinu, dainavo ir netgi kūrė dainų tekstus. Taipogi pasiekė puikią solo karjerą bei vaidmenį duete ,,Evelyn Evelyn’’. Amanda neslepia esanti biseksuali, neslepia šokusi striptizą. Ji – visko gyvenime mačiusi, patyrusi, ekscentriška moteris. 2011m. susituokė su Neil Gaiman, rašytoju, o šių metų rugsėjį planuoja susilaukti kūdikio. Palmer aktyviai bendrauja su gerbėjais ne tik per įvairius socialinius tinklus, bet ir rašo  tinklaraštį (amandapalmer.net).

Prašymo menas (the Art of Asking). 2014m. tokiu pavadinimu Amanda išleido knygą. Pasakojimas prasideda nuo laikų, kuomet Amanda buvo gatvės muzikantė ir veda mus tolyn link karjeros grupėje „the Dresden Dolls“. Pagrindinė knygos idėja yra neversti žmonių mokėti už muziką. Reikia tiesiog leisti jiems tai padaryti; savanoriškai, savarankiškai. Kalbą galima paklausyti TED.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Beje, knygoje išelta idėja A. Palmer pasiteisino su kaupu. Per Kickstarter (platforma, leidžianti vartotojams paremti vieną ar kitą projektą) atlikėja surinko net 1,2 mln. dolerių, nors laukė tik 100 tūkst.; beveik 25,000 žmonių užsisakė jos albumą „The Theatre is Evil“. Tai neliko nepastebėta. Internete atsirado daugybė įrašų, kritikuojančių A. Palmer elgesį viešumoje, idėją, šmeižiančius dėmesio trūkumą. Amanda skelbė, jog surinkusi 25tūkst. dolerių ji atliks koncertą gerbėjų namuose/šventėje, o jeigu pasieks 50tūkst., – nutapys kūrinį bei paaukos kokiai nors meno organizaciją.

Bene didžiausią skandalą Amanda sukėlė protesu prieš Daily Mail. Vieno koncerto metu atlikėjai nusmuko petnešėlė, taip  per daug apnuogindama krūtinę. Netruko atsirasti straipsnis, rašantis ne tiek apie koncertą, kiek apie siaubingą jos aprangą. Kaip atsaką į straipsnį, Palmer ryžosi akibrokštui; sekančio koncerto metu ji nusirengė nuogai, o dainos tekste buvo minimas Daily Mail pavadinimas. „Ša, juk tai tiesiog nuoga moteris’’, auditorijai sakė dainininkė.

Palmer atvirai kalba tokiomis temomis, kurių kitos moterys vengia. Pavyzdžiui, ji savo tinklaraštyje atskleidė turėjusi abortą, kuomet buvo 17 m. amžiaus. Svarbiausia yra apibendrinimas: „dalinimasis tokiais dalykais tarsi sukuria naują šeimą – artimi draugai tampa dar artimesniais”. Šis įrašas nėra atsitiktinis, įvykiui yra sukurta daina „Oasis”. Skaudus ne vien abortas, bet ir priežastys kodėl imtasi šio varianto. Apie girtą, išprievartautą merginą Amanda tyčia dainuoja lengvai ir laimingai. Ironija. Ji neturi likt nepastebėta. „Jei negali juokauti apie savo gyvenimo tamsybes, jos ims viršų‘‘ .

Ne kiekvienas randa įkvėpimą. Kiti randa net neieškodami. Apie dainą „The killing type‘‘  žurnalui „American Songwriter‘‘ A. Palmer pasakoja: „vieną vėlų vakarą negalėjau pasikviesti taksi, tad nusprendžiau eiti namo pėsčiomis. Galvoje išgirdau dainą ir iš karto žinojau, jog ji bus visai paprasta‘‘. Toliau A. Palmer rašo, jog nesijaučia grojanti ukulėle (Havajų gitara) labai meistriškai, tad nekyla pavojaus dainai tapti sudėtingesnei.

Rink taškus, junk juos bei dalinkis su aplinkui esančiais. Taip dirba kūrybingi žmonės. Renka, jungia, dalinasi”, – toks atlikėjos moto. „Nekenčiu būti ignoruojama“, rašo Amanda. Nekęskite ir Jūs; vienaip ar kitaip, dėmesys dar niekam nepakenkė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: