© Vilmanto Ramono nuotr. / KaunoZinios.lt

Rusijos aukštieji parlamento rūmai patvirtino įstatymą, įteisinantį griežtesnius apribojimus tinklaraščiams ir juos rašantiems bei skaitantiems žmonėms.

Naujasis taisyklių paketas susideda iš įvairių į internetą orientuotų įstatymų, kaip sustiprinta informacijos internete ir internetinių mokėjimų kontrolė. Tačiau daugiausiai kritikos susilaukė jo dalis, kurioje nurodoma, jog 3000 ir daugiau tūkstančių vartotojų per dieną sulaukiančių blogų kūrėjai turėtų atskleisti savo tapatybes, savo tinklaraščiuose dalintis tik patikrintais faktais, neskleisti ekstremistinės informacijos ar informacijos, pažeidžiančios piliečių teises, bei laikytis priešrinkiminės tylos. Šių įstatymų nesilaikymas būtų baudžiamas piniginėmis baudomis ar net blokavimu.

Žmogaus teisių aktyvistai teigia, jog blogų kūrėjams bus beveik neįmanoma išpildyti tokius valstybės reikalavimus, o kritikai bei opozicijos atstovai tai vadina Vladimiro Putino bandymu užtildyti jam nepalankią informaciją skleidžiančius žmones. Opozicionieriams jau dabar beveik visiškai negaunant eterio laiko televizijose, toks įstatymų rinkinys dar labiau apsunkintų priėjimą prie Rusijos piliečių.

„Naujasis įstatymas apriboja laisvę keičiantis informacija, laisvę į savo nuomonę, ar ji būtų išsakyta raštu, žodžiu ar vaizdu. Jie nori apriboti viską, kadangi tai, ko jie siekia, yra ‚šlovinga praeitis‘,“ kalbėjo Antonas Nosikas, garsus Rusijos tinklaraščio kūrėjas ir interneto medijų ekspertas. O štai Kremlius neigia opozicijos kalbas apie cenzūra ir spaudimą internete, teigdamas, jog rusai turi teisę į nuomonę, bei gali išreikšti ją protestais.

Rusijos Dūma jau anksčiau išreiškė savo paramą šiam projektui, tad dabar teliko jį pasirašyti prezidentui V. Putinui. Tačiau sprendžiant iš to, jog Rusijos prezidentas pavadino internetą „CŽV įrankiu“, nevertėtų tikėtis demokratijai palankaus V. Putino sprendimo.

2013-ųjų duomenimis, Rusija, turinti 61 milijoną vartotojų, yra sparčiausiai auganti Europos interneto vartotojų auditorija, tad nenuostabu, jog vyriausybė kontrolei palaikyti nusitaikė būtent į tinklaraščius ir internetines svetaines, kurių anksčiau Kremlius negalėjo pasiekti.

Populiarios internetinės svetainės Lenta.ru redaktorius šiemet buvo atleistas, o nepriklausomas kanalas TV Dožd dingo iš eterio. Negana to, populiariausio rusakalbių socialinio tinklo VKontakte vadovas ir įkūrėjas Pavelas Dorovas buvo išstumtas iš savo posto ir pabėgo iš šalies, o jo vieton stojo V. Putino patikėtiniai, Mail Group, su milijardieriumi Ališeru Usmanovu priešakyje. Spėjama, jog taip įvyko dėl kiek anksčiau įvykusio konflikto tarp Durovo ir Kremliaus, jam atsisakius perduoti duomenis asmenų, įsitraukusių į protestų Ukrainoje organizavimą.

Rusijos vyriausybė taip pat užblokavo priėjimą prie ryškių opozicijos atstovų, Aleksėjaus Navalny ir Gario Kasparovo, kurtų internetinių svetainių, pagrįsdama tai tuo, jog pastarieji „skatindavo nelegalią veiklą“. Navalny buvo vienas anti-Putino protestų, vykusių 2011-2012 m., lyderių. Minėti protestai pagrinde buvo planuojami naudojantis socialinėmis medijomis ir tinklaraščiais. Vėliau Navalny savo tinklaraštį naudojo vyriausybės korupcijos atvejams iškelti, bei keldamas pasipiktinimą Vieningos Rusijos judėjimu, dėl ko vėliau įsitvirtino kaip opozicijos lyderis.

Akivaizdu, jog Rusijos vyriausybė stengsis kontroliuoti ne tik savo šalies piliečių skleidžiamą informaciją, tačiau ir pasaulinę. Penktadienį Facebook socialinis tinklas sulaukė Rusijos prašymo panaikinti puslapį, susijusį su savižudybėmis, nes kitu atveju socialiniam tinklui grėsė užblokavimas visoje Rusijoje. Ir tai tik vienas pavyzdys iš daugelio.

Visgi keletas Rusijos socialinių platformų jau sutiko su naujomis taisyklėmis ir reikalavimais. Tarp jų yra ir populiariausia rusų tinklaraščių svetainių, LiveJournal, bei didžiausia Rusijos paieškos sistema Yandex. LiveJournal pasižadėjo tiesiog neberodyti tinklaraščio sekėjų skaičius, jeigu šis viršys 2500. Vis dėlto, toks jų sprendimas buvo priimtas tiesiog kaip emocinė savo vartotojų apsauga, kadangi Rusijos vyriausybė tikrai sugebės prisikasti prie ją dominančių duomenų.

Pažvelgus į Rusijos vyriausybės veiksmus pastaraisiais mėnesiais – Krymo aneksija, pro-vakarietiškų kalbų tildymą, kovą su internetu tiesiogine to žodžio prasme – galima spėti, jog Rusijos planuose tikrai yra minčių apie grįžimą į sovietinę sistemą, bei visišką atsiskyrimą nuo likusio pasaulio. Lėtai, sprendimas po sprendimo, statoma nauja geležinė uždanga, klausimas ar jiems tai iš tikro pavyks?

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: