© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Ne paslaptis, jog religijos pasitarnavusios yra ne tik įkvėpdamos žmones geriems tikslams, tačiau ir leisdamos pateisinti sunkiai suvokiamus žiaurumus.

Moralinėms normoms prieštaraujantys religiniai tekstai, ištraukti iš konteksto, leido piktavaliams žmonėms ne tik pateisint savo poelgius, tačiau ir įtikinti aplinkinius, jog būtent šitai jų dievas turėjo omenyje.

1. Koranas ir terorizmas

„Ir tas, kuris kausis už Alachą, ir bus nužudytas ar pasieks pergalę – mes jį dosniai apdovanosim.“

Škotijos St. Andrews universiteto terorizmo ir politinės prievartos studijų centras išsiaiškino, jog aukščiau pateikta citata yra labiausiai vartojama anglakalbėje islamistų propagandoje. Lengva suprasti kodėl – joje labai aiškiai atskleidžiama, jog tie, kurie kovos už Alachą, bus dosniai apdovanoti. Osamos Bin Ladeno grąsinime JAV 1996 randama dar viena, labai panaši frazė, jog kovosiantys už Alachą keliaus į rojų.

Specialistai teigia, jog teroristiniams judėjimams labai pravartu naudoti tokias iš konteksto ištrauktas frazes verbuojant naujus narius, ypač tuos, kurie nėra susipažinę su Koranu ir arabų raštu.

2. Biblija ir vergovė

„Vergai, pakluskite savo žemiškiems valdovams su pagarba ir baime, ir nuoširdumu, visai kaip paklustumėte Kristui.“

Tie, kurie turėdavo vergų, bei vergovei pritariantys šventikai naudodavo šią frazę vergų vežimui iš Afrikos iki pat XIX a. Jefferson Davis, Amerikos konfederacinių valstijų prezidentas pilietinio karo metu, teigė, kad vergovė „buvo pradėta Dievo įsakymu… ji sankcionuota Biblijoje, abiejuose testamentuose…“

Biblija naudotasi ne tik pateisinant vergovę, bet ir pačią viršenybę prieš „tamsiaodžius žmones“. Nojaus sūnaus, Ham, vardas daugelio buvo palaikytas kitu hebrajų žodžiu – „juodas“ ir „tamsus“. Ši Biblijos vieta buvo plačiai naudojama norint pateisinti savo represijas prieš tuos, kuriuos reikėdavo.

3. Hinduizmo tekstai ir vaikų santuoka

„Bijant brendimo pradžios, leiskite tėvui ištekinti savo dukrą, kol ji dar vaikšto nuoga. Nes jeigu ji liks namie praėjus santuokai priimtiniems metams, nuodėmė kris ant tėvo.“

Vien Indijoje yra 24 mln. mažamečių nuotakų. Nepale net 63 proc. mergaičių išteka nesulaukusios pilnametystės, o kai kuriuose regionuose šis procentas dar didesnis. Ir nors realiai tai nėra legalu, tačiau ir visiškai socialiai priimta.

Ir realybė yra kur kas baisesnė už statistiką. Mergaitės būna kankinamos, net nužudamos, savo naujų šeimų po ginčų dėl kraičio. Jos taip pat neišvengiamai prievartaujamos, ir daugelis jų miršta, kadangi jų kūnai paprasčiausiai nepajėgia išnešioti kūdikio. Apie tokią santuoką kalbame ne viename, o net kelėtoje tekstų, kai kur net užsimenama, jog ir mergaitės tėvas, ir vyras, degs pragare, jeigu mažametė ištekės jau sulaukusi pirmųjų mėnesinių.

4. Biblija ir genocidas

„Štai ką Visagalis Viešpats tarė: ‚Aš nubausiu Amalekus už tai ką jie padarė Izraeliui, kai jie tykojo jų ateinančių nuo Egipto. Dabar eikite, pulkite Amalekus, ir visiškai sunaikinkite viską, kas jiems priklauso. Nepagailėkite jų; žudykite vyrus ir moteris, vaikus ir kūdikius, gyvulius ir avis, kupranugarius ir asilus.‘“

Senasis testamentas pilnas baisiausių žmonijos nusikaltimų. Šiuos žiaurumus ne tik pateisino, bet ir įsakė, pats Dievas.

Europiečiai naudojo aukščiau pateiktą citatą pateisindami indėnų žudynes; katalikai ir protestantai – žudydami vieni kitus. Pamokslininkai teisinosi juo per 1994-ųjų genocidą Ruandoje. Kai kurie krikščionys vis dar naudoja šią frazę teigdami, jog vyrų, moterų ir vaikų žudymas yra teisinga reakciją į netikėjimą Dievu. To net mokoma mokyklose.

5. Koranas ir moterų pavergimas

„Vyrai atsakingi už moteris pagal tai, ką jiems suteikė Alachas, ir už tai, kiek turto jie išleidžia. Tad teisingai besielgiančios moterys yra atsidavusiai paklusnios, saugodamos tai, ką Alachas patikėtų joms saugoti. Bet toms, kurių arogancija gąsdina – patark; apleisk jas lovoje; ir, mušk jas. Bet jeigu jos tau paklūsta, niekaip joms nekenk.“

Daugumoje šalių, kuriose Islamas yra pagrindinė religija, moterys nė negalėtų svajoti apie lygias teises su vyrais. Ar apie bet kokias teises. Saudo Arabijoje moteriai neleidžiama apsilankyti net pas gydytoją be globėjo leidimo. Net ir tais atvejais, kai reikalinga skubi pagalba, o globėjo nėra šalia.

Aukščiau pateiktą citatą musulmonai vyrai suvokia pažodžiui. Jeigu tavo žmona nėra „atsidavusiai paklusni“, gali pakelti balsą. Jei ir toliau tau nenusileidžia – nebemiegok su ja. Galiausiai, galima ir mušti, kol susivoks.

Islamistai teisina šį požiūrį, teigdami, jog vyrai „žmonas mušti turėtų švelniai“. 2009-aisiais Saudo Arabijos teisėjas pasakė, jog yra pateisinama mušti žmoną, jei ji per daug pinigų išleido drabužiams. Nors 2013-aisiais buvo priimti nauji smurto įstatymai, tačiau jie nepakeitė pačios moterų padėties, gyvenant prižiūrimoms savo vyrų.

6. Scientologija ir anti-psichiatrija

„Nusikaltimai, kaip prievartavimai, melagystės ir žmogžudystės kasdien atliekamos žmonių, prisidengiant ‚tyrimo‘ ir ‚gydymo‘ pavadinimais. Nėra nė vieno institucinio psichiatro, kurio nebūtų galima apkaltinti ir nuteisti dėl prievartavimo, melo ar žmogžudystės. Mūsų dokumentai pilni tokių įrodymų.“

Nors scientologija neturi savo šventosios knygos, šis tikėjimas paremtas jos įkūrėjo, L. Ron Hubbard, raštais. Pagal juos, ši bažnyčia netiki, jog protinės ligos išvis egzistuoja, ir jo pasekėjai psichiatriją laiko terorizmo atmaina. Šių eilučių įtaka buvo didžiulė ir mirtina. Ne vienas bažnyčios lyderio pasekėjas žuvo dėl psichinių negalavimų.

Lindai Walicki buvo 25-eri, ir ji sirgo šizofrenija. 2007-aisiais ji mirtinai subadė savo tėvą ir paauglę seserį, bei sunkiai sužalojo savo motiną. Lindos tėvai buvo scientologai ir neleido dukrai gerti medikamentų. Kita auka, Elli Perkins, buvo 77 kartus subadyta savo sūnaus, kurio vaistus bažnyčia pakeitė vitaminų tabletėmis. Anot gydytojų, tinkamas gydymas būtų galėjęs pakeisti šių moterų gyvenimą ir jos greičiausiai dar būtų gyvos.

Baisiausia yra tai, jog šios bažnyčios narių sąrašas puikuojasi ne vienos pasaulinės įžymybės pavarde, ir tuo akivaizdžiai naudojasi.

7. Biblija ir smurtas prieš vaikus

„Tas, kuris pagaili rykštės, nekenčia savo vaikų, bet tas, kuris savuosius myli, rūpestingai juos auklėja.“

Manau, dauguma esame vienaip ar kitaip susidūrę su šiuo posakiu, ir tuo, kokią įtaka jis metai iš metų turėjo vaikų auklėjime.

Knyga, pavadinta „Kaip išauklėti vaiką”, labiausiai paplitusi tarp evangelikų krikščionių, remiasi būtent šiuo požiūriu. Joje teigiama, kad „auklėjimas“ turi prasidėti nuo gimimo – 20 cm ilgio šakelė, pasak knygos, tinkama mušti jaunesniam nei metų amžiaus kūdikiui. Autoriai ir jų užtarėjai šventai tiki, jog toks auklėjimas yra tinkamas, kadangi taip jų vaikus auklėtų ir Dievas.

Deja, keletas vaikų net mirė, kol jų tėvai vykdė instrukcijas, nurodytas knygoje. Paauglė Hanna Williams mirė nuo hipotermijos, kai visą naktį praleido užrakinta lauke, atlikdama bausmę. Sean Paddock, vos ketverių, užduso, kai jo tėvai jį suvyniojo į paklodę, už tai, jog nebuvo lovoje. Septynmetė Lydia Schlatz mirė nuo daugybinių sulažojimų, kai buvo plakama.

8. Hinduizmas ir abortas

Hinduizmo ir jo pasekėjų pozicija aborto atžvilgiu aiškiai išdėstyta daugybėje tekstų – tai atliekantys žmonės laiko „embrionų skerdikais“. Kai kur tai abortas sulyginamas su šventiko ir net savo tėvų nužudymu. Taip pat užsimenama ir apie tai, jog moteris, pasirinkdama abortą, praras savo statusą kastose. Daugelyje šalių dėl tokio nusistatymo, abortai yra draudžiami įstatymų, tačiau pavyzdžiui Indijoje – jie visiškai legalūs. Tačiau kadangi ten abortai retai kada būna saugūs, statistiškai Indijoje kas dvi valandas nuo nesaugaus aborto miršta moteris. O abortus darantys gydytojai slepia savo pragyvenimo šaltinį nuo savo šeimų, kadangi tai yra visuotinai nepriimtinas dalykas.

9. Krikščioniškas mokslas ir medicinos atmetimas

„Mes priskiriame ligą prie klaidos, kurią gali išgydyti tik Tiesa ir Protas, ir šis Protas turi būti dieviškas, o ne žmogaus. Protas yra aukščiau visų kitų jėgų, ir būtinai išstums visas kitas gydymo prasmes.“

Ši bažnyčia, įsikūrusi Bostone, Masačiusetse, pacituotus žodžius supranta labai tiesiogiai – jie atmeta visiškai bet kokią sveikatos apsaugą. Liūdniausia tai, jog medicina draudžiama ne tik suaugusiems, tačiau ir vaikams. To pasekmės, žinoma, yra tragiškos. Mažametis Robym Twitchell mirė nuo žarnų užsikimšimo, kadangi jo tėvai vietoje važiavimo pas gydytoją ėmė melstis. Ir šis atvejis tikrai ne vienintelis. Bažnyčia taip pat įnirtingai kovoja už įstatymus, leidžiančius atsisakyti medicininės pagalbos savo vaikams, ir kai kuriose valstijose bažnyčiai priklausantys tėvai gali nuspręsti leisti savo vaikui mirti ar ne.

10. Biblija ir homoseksualumas

„Jei vyras su kitu vyru turi tokių pačių lytinių santykių kaip ir su moterimi, abu jie pasielgia bjauriai. Juos būtina nužudyti; jų kraujas bus jų pačių kaltė.“

Dauguma krikščionių pastorių šią citatą priima labai pažodžiui. 2012-aisiais, Kanzaso pastorius reikalavo, kad homoseksualų žudymu užsiimtų pati vyriausybė. Žinoma, panašių atveju yra tikrai ne vienas. Dėl šių žodžių tūkstančiai homoseksualų JAV yra puldinėjami dėl savo seksualinės orientacijos. Jungtinėje karalystėje, vienas iš šešių gėjų ir biseksualų per pastaruosius trejus metus yra nukentėjęs dėl aplinkinių neapykantos. Tai – daugiau nei 200 tūkst. žmonių kasmet. Europoje bendrai šie procentai dar didesni.

Biblijoje siūlomas yra tokios „problemos“ sprendimo būdas – atvertimas. Tačiau krikščionims teko nusivilti, kai Jungtinės karalystės vyriausybė uždraudė tokius veiksmus savo šalyje, kadangi tai tiesiog neveikia, ir gali turėti rimtų psichologinių padarinių. Šis žingsnis, žinoma, sukėlė didžiulę nepasitenkinimo audrą tikinčiųjų tarpe.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: