© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

„Wikimedia‟, ne pelno siekianti „Wikipedia‟ užnugario organizacija, atsisakė pakartotinų fotografo prašymų nebeplatinti jo žymiausios nuotraukos nemokamai – nes beždžionė pati paspaudė užrakto mygtuką ir kadro autorinės teisės priklauso jai.

Kaip teigia „Telegraph.co.uk‟, Britanijos gamtos fotografas David Slater 2011 m. Indonezijoje bandė užfiksuoti tobulą skiauterėtosios juodosios makakos nuotrauką, kuomet vienas iš gyvūnų atėjo patyrinėti fotografo įrangos, pasisavino fotoaparatą ir padarė šimtus asmenukių.

Daugelis nuotraukų buvo neryškios, tačiau tarp jų buvo saujelė fantastiškų kadrų – įskaitant asmenukę, kurioje užfiksuota besišypsanti makakos patelė. Ši nuotrauka suteikė D. Slater 15 minučių šlovės.

„Jos buvo ganėtinai išdykę, šokinėjo aplink visą mano įrangą, ir atrodė, jog beždžionės pozuoja prieš objektyvą, kuomet  viena iš jų nuspaudė mygtuką‟, sako  fotografas. „Garsas patraukė beždžionės dėmesį ir ji vis spaudinėjo fotografavimo mygtuką. Iš pradžių tai išgasdino kitas beždžiones, tačiau netrukus jos sugrįžo – buvo nuostabu stebėti‟, priduria D. Slater.

Tačiau po šios garsiosios nuotraukos pasirodymo internetinėse svetainėse, laikraščiuose, žurnaluose ir televizijos laidose pasauliniu mastu, D. Slater stojo į teisinį mūšį su „Wikimedia‟, kuomet organizacija beždžionės asmenukę pridėjo prie savo internetinės, nemokamos kolekcijos, kuri nemoka autorinių honorarų. Šioje „Wikimedia‟ kolekcijoje yra 22,302,592 atvaizdai ir vaizdo įrašai, kuriuos nemokamai gali naudoti kiekvienas interneto vartotojas. Redaktoriai įtraukė ir D. Slater kadrą į šią savo duomenų bazę.

Britanijos fotografas teigia, jog šis sprendimas kelia pavojų jo pajamoms, kadangi dabar kiekvienas gali naudotis jo išgauta nuotrauka ir skelbti ją nemokamai, be jokio autorinio atlygio fotografui. D. Slater skundėsi „Wikimedia‟, argumentuodamas, kad atvaizdo autorinės teisės priklauso būtent jam, tačiau pateikta skaidrumo atskaita, atlikta grupės, kuri išsamiai išnagrinėjo visus gautus nuotraukos pašalinimo prašymus, nurodė, kad redaktoriai nusprendė, jog D. Slater negali turėti pretenzijų dėl atvaizdo, kadangi beždžionė nuotrauką padarė pati.

Šiuo metu D. Slater susiduria su apytikriai 10,000 Britanijos svarų teisine sąskaita, siekiant kreiptis į teismą. „Jei beždžionė padarė nuotrauką, autorinės teisės yra jos, ne mano, tai yra jų pagrindinis argumentas. Ko jie nesuvokia, tai yra, jog reikia teismo nuosprendžio, siekiant išspręsti šią problemą‟, teigė fotografas.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Atvaizdas buvo pašalintas praeityje, kuomet D. Slater pateikė skundus, tačiau kiti redaktoriai jį vėl patalpino iš kur buvo pašalinę. „Aš sakiau redaktoriams, kad tai nėra vieša nuosavybė, jie neturi teisės sakyti, jog tai yra vieša. Beždžionė paspaudė mygtuką, tačiau aš parengiau įrangą fotografavimui‟.

D. Slater teigė, kad kelionė, siekiant išgauti šios rūšies beždžionių nuotraukas, buvo labai brangi, taip pat, kad jis neužsidirbo pinigų iš atvaizdo, nepaisant milžiniško jo populiarumo. „Ši kelionė man kainavo apie 2,000 svarų sterlingų. Jau nekalbant apie 5,000 svarų vertės įrangą, kurią turėjau gabentis kartu su savimi, draudimo, kompiuterių įrangos, kurią naudoju apdorojant nuotraukas. Fotografija yra brangi profesija, o jie dar ir pragyvenimo šaltinį atima‟, sakė fotografas.

„Iš kiekvienų 10,000 nuotraukų, kurias aš padarau, viena iš jų uždirba man pinigus. Ir tai buvo vienas iš tų vaizdų. Tai buvo tarsi metų darbas‟.

„Wikimedia‟ savo pranešime teigė, jog ji „nesutinka‟, kad fotografui priklauso autorinės teisės. „Siekiant gauti autorines teises, fotografas turėjo atlikti dideles įmokas, siekiant galutinio vaizdo, ir net tada, autorines teises jis gali turėti pakitusios nuotraukos, o ne pagrindinio atvaizdo. Tai reiškia, kad nebuvo nė vieno, kuriam būtų galima priskirti autorines teises, taigi atvaizdas priskiriamas viešam naudojimui‟, argumentuojama pranešime.

Vienas vartotojas, Saffron Blaze, paskelbė komentarų skiltyje, susijusioje su garsiaja asmenuke: „Šiuo atveju rezultatas buvo labai nepagarbus fotografo atžvilgiu, kuris sukūrė sąlygas, o pastarųjų dėka buvo sukurtos šios nuotraukos‟.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: