(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šaltuoju metų periodu Kauno visuomenės sveikatos centras visuomet gauna daugiau pranešimų apie pedikuliozę, ypač iš vaikų ugdymo įstaigų. Ši liga seniai nėra siejama vien tik su apsileidimu ir higienos įgūdžių stoka, nes utėlės nepaiso nei socialinės padėties, nei titulų, nei pareigybių, nei amžiaus – jos vienodai mėgsta tiek nešvarias, tiek švariai išplautas galvas (pastarąsias net labiau).

Kasmet pasaulyje 6 – 12 mln. žmonių vis dar užsikrečia pedikulioze. Lietuvoje kasmet registruojama apie 2-3 tūkst. pedikuliozės atvejų, Kauno apskrityje – apie 200 – 400 atvejų. Nuo šių metų pradžios iki gruodžio mėnesio Kauno apskrityje registruoti 232 pedikuliozės atvejai (2009 metais per tą patį laikotarpį buvo užregistruoti 336 atvejai).

Pedikuliozė – tai utėlių parazitavimas ant žmogaus kūno. Užsikrėsti gali bet kas, turėjęs glaudų kontaktą su utėlėtu žmogumi ar jo daiktais. Moterys ir mergaitės dažniau užsikrečia pedikulioze nei vyrai ir berniukai.

Utėlės neskraido ir nešokinėja, bet labai greitai moka perropoti pas naują šeimininką, ypač jei yra glaudus kontaktas. Be to, jos gali pereiti iš vieno galvos apdangalo ar apykaklės į kitą, jei rūbinėje paltai sukabinti vienas šalia kito. Utėlės gali kantriai laukti (bet ne ilgiau kaip 2 paras) sėdėdamos ant visuomeninio transporto kėdės atlošo, kol atsiras tinkamas „maisto šaltinis“.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistė Irina Bulsienė teigia, kad užsikrėsti pedikulioze galima bet kur ir bet kada: prisiglaudus prie bendrakeleivio, bendramokslio ar bendradarbio, sportuojant, žaidžiant, linksminantis, dėvint užkrėstus rūbus, naudojant užsikrėtusio žmogaus rankšluosčius, šukas, šepečius, gulint užsikrėtusio žmogaus lovoje, ant čiužinio, ant kilimo ir t.t. Užsikrėtus vienam asmeniui, utėlės gali tapti visos šeimos ar kolektyvo problema.

Utėlės dažniausiai įsikuria paausio srityse ir kaklo srityje, ties plaukų augimo riba. Rečiau utėlės aptinkamos blakstienose, antakiuose ir kitose kūno vietose.Utėlės ant savo kojų turi nagus, kuriais laikosi tvirtai įsikibusios plaukų. Žmogaus plaukuose gyvenančios utėlės misdamos krauju gali išgyventi iki 30 parų.

Norint atsikratyti utėlių, reikia gydyti visus užsikrėtusiuosius. Tam tikslui skirti medikamentai perkami vaistinėje, jie naudojami griežtai laikantis vartojimo instrukcijų. Vaikams iki 5 m. amžiaus, alergiškiems ar turintiems odos pakenkimų vaikams rekomenduojama utėles šalinti mechaniniu būdu – tankiomis šukomis apie pusvalandį šukuoti plaukus, prieš tai suvilgius juos 4-5 proc. acto tirpalu arba sutepus majonezu ( šios priemonės padeda lengviau pašalinti ne tik utėles, bet ir glindas).Šukuojama kasdien dvi savaites iš eilės.

Išnaikinus utėles galvoje, būtina plauti ir dezinfekuoti patalynę, rūbus ir asmeninius daiktus (šukas, šepečius ir t.t.). Rūbus ir daiktus, kurių negalima plauti ar skalbti (paltai, kepurės, skrybėlės, kai kurie žaislai ir kt.), rekomenduojama išvalyti cheminio rūbų valymo valykloje. Daiktus, kurių negalima nei išskalbti, nei išvalyti cheminiu būdu, reikia sudėti į polietileno maišą, sandariai užrišti ir palikti dviem savaitėms ( per tą laiką visi parazitai žus).

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: