© Wikimedia Commons nuotr.

ES valstybės turi neatidėlioti pabėgėlių perkėlimo iš Graikijos ir Italijos, pažymima ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) priimtoje rezoliucijoje. Europarlamentarai taip pat nepritaria siūlymui dalį Italijoje ir Graikijoje prisiglaudusių pabėgėlių perkėlimo kvotos skirti Turkijoje prisiglaudusiems pabėgėliams iš Sirijos. Savo ruožtu EP įteisino naują dokumentą, kuris palengvins nelegalių migrantų grąžinimą.

Pernai rugsėjį sutarta per dvejus metus Sąjungoje perkelti 120 tūkst. Italijoje ir Graikijoje prisiglaudusių prieglobsčio prašytojų. Nutarta 66 tūkst. jų pradėti perkėlinėti iš karto po sprendimo įsigaliojimo, o likusius 54 tūkst. – nuo šio rudens.

Atsižvelgdama į šių metų kovo mėn. ES ir Turkijos migracijos susitarimą, Europos Komisija pasiūlė antrąją kvotos dalį skirti ne Italijoje ar Graikijoje prisiglaudusiems prieglobsčio prašytojams, o Turkijoje apsistojusiems Sirijos pabėgėliams perkelti į ES. Europarlamentarai su tuo nesutinka, nes migracijos spaudimas Italijai ir Graikijai ir toliau išlieka didelis. Jie siūlo išlaikyti sutartą perkėlimo schemą ir 54 tūkst. perkeliamų prieglobsčio prašytojų kvotą proporcingai paskirstyti Graikijai (41 236) bei Italijai (12 764).

Parlamentas ragina nepainioti ES valstybių solidarumo mechanizmo ir ES solidarumo su trečiosiomis šalimis priemonių, o pabėgėlių iš Turkijos perkėlimui pasitelkti nacionalines ir daugiašales programas. Ši Parlamento nuomonė neprivaloma ES Tarybai, kuri priims galutinį sprendimą.

EP nariai pažymi, kad iki šiol perkelta tik labai maža dalis prieglobsčio prašytojų (naujausia statistika čia), todėl jie ragina ES valstybes iki šių metų pabaigos parengti bent trečdalį joms numatytų perkėlimo vietų.

Rezoliucijai pritarė 470 EP narių, nepritarė 131, o susilaikė 50.

Naujas kelionės dokumentas

Ketvirtadienį europarlamentarai taip pat įteisino naują kelionės dokumentą, kuris leis supaprastinti nelegalių migrantų grąžinimą į jų kilmės ar tranzito šalis. Europos Komisijos duomenimis, 2014 m. įvykdyta mažiau kaip 40 proc. ES šalių sprendimų grąžinti neteisėtai jose gyvenančius trečiųjų šalių piliečius. Grąžinimą apsunkina tai, kad dalis asmenų neturi tinkamų galiojančių kelionės dokumentų.

Naujos EP priimtos taisyklės leis sukurti specialų Europos kelionės dokumentą, kurį ES valstybės galės išduoti grąžinamiems asmenims. Jis bus vienodo formato ir turės patobulintas technines bei apsaugines savybes, pavyzdžiui, ES vizose naudojamus vandens ženklus. Jo tekstas bus pateiktas ir trečiųjų šalių kalbomis siekiant, kad jos šį dokumentą pripažintų.

Naujosioms taisyklėms pritarė 494 EP nariai, nepritarė 112, o susilaikė 50. Jos jau suderintos su ES Taryba, tačiau joms įsigalioti dar būtinas formalus jos pritarimas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: