J. Bidenas: V. Putinas atsakingas už A. Navalno mirtį. EPA-ELTA nuotr.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl žinomo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno mirties pataisos kolonijoje Arktyje.

Kalbėdamas apie tai, kad ši žinia jį „šokiravo“, J. Bidenas sakė: „Nesuklyskite – V. Putinas yra atsakingas už A. Navalno mirtį. Tai, kas nutiko A. Navalnui, yra dar vienas Putino brutalumo įrodymas. Neleiskite būti apkvailinami“. J. Bidenas pridūrė, kad Jungtinės Valstijos dar nežino, „kas tiksliai nutiko“ A. Navalnui.

2021 m. po susitikimo su V. Putinu Šveicarijoje paklaustas, kas nutiktų, jei A. Navalnas mirtų, J. Bidenas atsakė: „Aš jam aiškiai leidau suprasti, kad, mano nuomone, to padariniai Rusijai būtų pražūtingi.“

Penktadienį J. Bidenas sveikino A. Navalno pasiekimus ir pavadino tiesos gynėju. „Net ir būdamas kalėjime jis buvo galingas tiesos balsas“, – kalbėdamas iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas ir pridūrė, kad „jo drąsa nebus pamiršta“.

Penktadienį žinomi Kremliaus kritikai ir tremtyje gyvenantys paprasti rusai kaltino prezidentą Vladimirą Putiną dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno „nužudymo“, sakydami, kad dėl savo mirties jis taps „nemirtingas“ ir galbūt miręs kels didesnę grėsmę Rusijos vadovui nei būdamas gyvas.

Žmogaus, kuris buvo laikomas garsiausiu Rusijos kaliniu, šalininkai buvo sugniuždyti, nešė gėles prie Maskvos ambasadų užsienio sostinėse ir planavo mitingus. „Navalnas amžinas“, – buvo užrašyta plakate prie Rusijos atstovybės Kopenhagoje.

„Nemirtingas“: tremtyje gyvenantys rusai gedi A. Navalno ir kaltina V. Putiną „nužudymu“. EPA-ELTA nuotr.

„Rusija žudo“, – plakatą su tokiu užrašu laikė vienas aktyvistas Paryžiuje.

Rusijos valdžios institucijos penktadienį pranešė, kad 47 metų A. Navalnas staiga mirė pataisos kolonijoje  Arktyje.

Šis šokiruojantis pranešimas paskelbtas tuo metu, kai V. Putinas tikisi pratęsti savo du dešimtmečius trukusią valdžią per kovo mėnesį vyksiančius surežisuotus prezidento rinkimus.

A. Navalnas, charizmatiškasis teisininkas, buvo laikomas svarbiausiu Rusijos opozicijos lyderiu ir vieninteliu politiku, galinčiu sutelkti didžiules minias ir susiremti su 71 metų V. Putinui.

A. Navalnas sukūrė frazę „gražioji ateities Rusija“ ir daugelis jį vadino alternatyvios Rusijos, gerbiančios žmogaus teises ir gyvenančios taikoje su kaimyninėmis šalimis, simboliu.

„Koks košmaras!“ – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė tremtyje gyvenantis opozicijos politikas Dmitrijus Gudkovas.

„Aleksejaus mirtis yra žmogžudystė. Ir ją suorganizavo Putinas“, – sakė 44 metų vyras, kuris kartu su A. Navalnu daugelį metų opozicijos protestuose telkė prieš Kremlių nusiteikusius rusus, kai tokios demonstracijos dar buvo leidžiamos.

„Net jei Aleksejus mirė dėl „natūralių“ priežasčių, jas sukėlė jo apnuodijimas ir tolesni kankinimai kalėjime“, – sakė D. Gudkovas.

2020 metais A. Navalnas vos išgyveno apnuodijimą sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Po gydymo Vokietijoje jis 2021 m. grįžo į Rusiją ir iškart buvo suimtas, o vėliau įkalintas.

Sulig jo sugrįžimu prasidėjo nauja represijų banga Rusijoje, o paskutiniai pasipriešinimo ženklai buvo užgniaužti, kai 2022 m. vasarį V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainą. Visi žymūs Kremliaus kritikai arba sėdi kalėjime, arba yra tremtyje.

V. Putinui pradėjus invaziją į Ukrainą, savo šalį paliko šimtai tūkstančių rusų.

„Turėtume susivienyti“

Garsus rusų rašytojas Borisas Akuninas, gyvenantis priverstinėje tremtyje Europoje, sakė, kad A. Navalnas tapo „nemirtingas“.

„Diktatorius daugiau nieko negali padaryti Navalnui, Navalnas yra miręs ir tapo nemirtingas“, – AFP sakė 67 metų B. Akuninas. – Jis galiausiai palaidos Putiną.“

Aleksejus Navalnas / Asmeninio archyvo nuotr.

„Aš taip pat manau, kad nužudytas Aleksejus Navalnas diktatoriui kels didesnę grėsmę nei gyvas“, – sakė B. Akuninas. Dabar V. Putinas gali sustiprinti represijas, siekdamas užgniaužti likusį pasipriešinimą ir „pradėti teroro kampaniją šalyje“,  pridūrė jis.

B. Akuninas, kurio tikrasis vardas ir pavardė yra Grigorijus Čchartišvilis, sakė, kad A. Navalno mirtis yra „didžiulė asmeninė netektis“.

Šį rudenį A. Navalnas, atsakydamas B. Akuninui iš kalėjimo, sakė tikįs Dievu ir mokslu. „Tikiu, kad Rusija bus laiminga ir laisva, – rašė jis. – Ir aš netikiu mirtimi.“

Paryžiuje gyvenantis ilgametis teisių gynėjas Levas Ponomarevas sakė, kad A. Navalno mirtis yra iššūkis, tačiau rusai turėtų ir toliau kovoti už demokratiją.

„Tai istorinis įvykis, kuris turėtų mus visus suvienyti“, – sakė 82 metų teisių gynėjas agentūrai AFP pakeliui į mitingą prie Rusijos ambasados.

„Mūsų vis dar daug, – pridūrė jis. – Turime veikti kartu.“

Tačiau politikos analitikai teigia, kad tremtyje gyvenantys Rusijos antikremliškos opozicijos nariai nėra vieningi ir negali mesti reikšmingo iššūkio.

Buvęs magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris dešimtmetį praleido Rusijos kalėjime ir vėliau dažnai bendravo su A. Navalnu, pareiškė, kad V. Putinas yra atsakingas už „nesavalaikę“ opozicijos lyderio mirtį.

Jis paragino rusus kovo 17 d. ateiti į rinkimų apylinkes ir, demonstruojant pasipriešinimą, balsavimo biuleteniuose įrašyti A. Navalno pavardę.

„Jei nežinojote arba abejojote, kaip elgtis šią dieną, štai jums atsakymas“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė 60-metis tremtyje gyvenantis opozicijos politikas.

Daugelis paprastų rusų sakė esantys šokiruoti.

„Jaučiu tuštumą“, – atviravo 45 metų Olga Kokorina, kuri kartu su dešimtimis rusų susirinko Paryžiuje jo gedėti. Kai kurie jų laikė mėlynai baltas vėliavas, simbolizuojančias Rusijos opoziciją.

O. Kokorina sakė, kad A. Navalno mirtis reiškia, jog Rusijos valdžia nesustos prieš nieką, kad užgniaužtų opoziciją.

„Tai jau nebe bauginimas, o naikinimas“, – sakė ji AFP agentūrai.

Rita Vidugirienė (ELTA)

Rekomenduojame

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA" sutikimo draudžiama.
 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: