© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Chaosas politikoje, koronaviruso pandemija ir ekonominės bėdos – tokie neramumai krečia Tailandą. Šiais metais Tailande prasidėjusių neramumų ir protestų priežastis – piliečių nepasitenkinimas per didelėmis šalies monarchų galiomis ir demokratijos varžymu, kartais pasireiškiančiu net žmonių gąsdinimu.

Tailandiečiai nori konstitucijos refomos

Daugiausiai jaunimo vadovaujamas ir palaikomas judėjimas prieš šalies valdžią, reikalauja ministrą pirmininką Prayut Chan-o-cha palikti savo postą ir pakeisti esamą Tailando konstituciją, kurioje dideli įgaliojimai suteikti kariuomenei.

Noras reformuoti konstituciją šalies gyventojų neatbaido net ir suvokiant, jog už protestus gali grėsti laisvės atėmimas ir kitos nuobaudos.

Tailandiečiai įsitikinę, jog šalyje reikia sumažinti ir pažaboti karaliaus valdžios galias, atkreipti didesnį dėmesį į jo užgyventų turtų skaidrumą bei konstitucijoje įteisinti didesnę karaliaus atsakomybę prieš tautą.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Karaliaus kritikai – tabu

Tailando valdžia tai pat labai nepalankiai žiūri į karaliaus Maha Vajiralongkorno ir visos karališkosios šeimos kritikavimą. Lapkričio mėnesį pasaulio žiniasklaida aptarinėjo budisto vienuolio, kritikavusio monarchų elgesį, situaciją. Budistas Phra Panya Seesunas, gyvenęs šventykloje, esančioje už Bankoko, gavo pranešimą iš policijos, jog yra kaltinamas už šalies valdovų šmeižimą. Vienuolis pabėgo iš Tailando ir pasiprašė prieglobsčio kitoje valstybėje, nes jam grėsė laisvės atėmimas.

Nors vienuoliai negali kandidatuoti rinkimuose ar balsuoti, pastaraisiais metais jie tapo vis stipresne jėga, besipriešinančia protestams giliai poliarizuotoje visuomenėje.

Studentai sulaukė tarptautinio dėmesio

Tailando moksleiviai ir kiti jaunuoliai naudoja trijų pirštų pasveikinimą mokyklose ir už švietimo ministerijos ribų, tokiu būdu protestuoti prieš sistemą, kurią jie laiko autoritarine ir įžeidžiančia. Pasisveikinimas trim pirštais – tai daugumai žinomas simbolis iš garsiųjų ,,Bado žaidynių“ filmų.

Studentai taip pat sulaukė tarptautinio dėmesio kovodami prieš monarchijos visagalybę. Vokietijos vyriausybė pareiškė prieštaraujanti Tailando valstybės vadovui, kuris, tarp kitko, nemažai laiko praleidžia gyvendamas viloje Vokietijoje.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Nors policija dažniausiai nesinaudoja brutualia jėga, ji kartais purškia protestuotojus vandeniu, užpildytu chemikalais, arba neleidžia jiems privažiuoti prie valstybės institucijos pastatų, apsupdama juos kilnojamų konteinerių sienomis ar spygliuota viela. Tačiau yra ir nemažai liudijimų, jog policijos pajėgos prieš protestuotojus nevengia panaudoti šaunamųjų ginklų ir ne vienas žmogus, besipriešinantis Tailando vyriausybei, buvo nužudytas arba sužeistas.

Protestuotojai nesiruošia nusiraminti

Protestuotojai, nepatenkinti situacija šalyje, nesiruošia sustoti, o vienas iš jų lyderių pareiškė: „Mes padarysime pertrauką per naujųjų metų šventes ir grįšime kitais metais intensyviau ir aktyviau“.

Esant neramiai situacijai, karalius pabrėžė meilę tautai, kai savaitgalį kalbėjosi su šimtais vidurinės mokyklos moksleivių karališkųjų savanorių stovykloje“,- taip buvo rašoma stenogramoje, kurią paskelbė vietos naujienų agentūra „Matichon Online“.

Svarbu paminėti, jog Tailando parlamentui buvo pateikti įvairūs pasiūlymai pakeisti konstituciją, tačiau juos atidėjo rojalistinės frakcijos bei Senatas, kuris yra kariuomenės įtakoje. Šie veiksniai tai dar labiau pakurstė suirutę gatvėse ir demokratijos šalininkų pyktį.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: