© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Dėl daugeliui žmonių suprantamos retorikos ir charizmos, Aleksejus Navalnas per keletą pastarųjų metų tapo vienu iš svarbiausių opozicijos lyderių, vadovavusių precedento neturintiems protestams prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

A. Navalnas tapo iškalbingiausiu protestų prieš V. Putiną lyderiu, talentingai vartodamas Maskvos gatvių žargoną, padedantį užmegzti glaudų ryšį su visuomene. Jo kovos su korupcija kampanija sulaukė daug sekėjų internete. Opozicionierius drąsiai žarstė kaltinimus įtakingiems veikėjams, tokiems kaip Tiriamojo komiteto vadovui Aleksandrui Bastrykinui ir vicepremjerui Igoriui Šuvalovui. Tačiau jam dar reikia pasistengti, kad išplėstų savo įtaką už Maskvos ribų, nacionaliniame lygmenyje. Yra žinoma, kad dauguma Rusijos gyventojų nėra net girdėję apie šį opozicijos lyderį.

37 metų Aleksejus Navalnas – naujos kartos teisininkas, greitai suvokęs didėjančią interneto svarbą Rusijos politikoje, pasistengė padidinti intrigą prieš prasidedant jo skandalingos bylos nagrinėjimui, balandžio mėnesį pareiškęs, kad ketina kandidatuoti į prezidento postą.

Charizmatiškas Rusijos opozicijos protestų lyderis, Aleksejus Navalnas, nuo pavasario vis dažniau privalantis apsilankyti teisme, savo bylą vadina iškelta pagal prezidento Vladimiro Putino užsakymą, keršijant už Kremliui mestą ryžtingą iššūkį.

Ši byla yra naujausia iš tų, kurias Rusijoje V. Putino oponentai vadina sovietinio stiliaus surežisuotais politiniais procesais, per kuriuos anksčiau už grotų buvo pasiųstas, Kremliui priešinęsis verslo magnatas, Michailas Chodorkovskis, ir radikalios merginų pankroko grupės „Pussy Riot“ narės. Rusijoje pagarbą pelnęs, liberalių pažiūrų buvęs finansų ministras, Aleksejus Kudrinas apie Aleksejus Navalno bylą savo tinklaraštyje rašė, kad tai yra „kelionė laiku“ atgal į sovietinius laikus.

Už lėšų grobstymą teisiamas Aleksejus Navalnas, kuriam bylos pradžioje grėsė iki 10 metų laisvės atėmimo, iš anksto prognozavo, kad bus pripažintas kaltu ir tikriausiai pasiųstas už grotų bei perspėjo, kad tik laiko klausimas, kada V. Putinas praras valdžią.

2009 metais, tapęs Kirovo srities gubernatoriaus patarėju, A. Navalnas rekomendavo atleisti vadovą Viačeslavą Opaliovą ir teisti jį dėl korupcijos. Prieš tai, kai į regioną atvyko jau tuo metu kovotojo su valdininkų korupcija įvaizdį turėjęs teisininkas, „Kirovles“ patyrė daugiau nei 200 mln. rublių (16,3 mln. litų) nuostolių. A. Navalny teigimu, jis siūlė efektyviau organizuoti „Kirovles“ darbą, medieną parduodant per tarpininkus ir šiame sąmoksle jis dalyvavęs, kaip neapmokamas vietos administracijos konsultantas.

V. Opaliovas galiausiai buvo atleistas ir teisiamas, tačiau išvengė laisvės atėmimo bausmės, 2012 metais apkaltinęs A. Navalną, tuo metu jau vieną ryškiausių protestų judėjimo figūrų, sąmokslu įvykdyti didelio masto valstybinio turto grobimą. To užteko, kad prasidėtų teismo procesas, privertęs opozicionierių sugaišti daug laiko, keliaujant daugiau nei 900 kilometrų iš Maskvos į Kirovą ir atgal.

Aleksejaus Navalno bylą nagrinėjantis teisėjas, Sergėjus Blinovas, yra Lenino apylinkės teismo vadovo pavaduotojas. Jis taip pat yra A. Navalno bendraamžis. Teisininkas yra paskelbęs 25 kaltinamąsias nutartis ir nėra išteisinęs nei vieno kaltinamojo.

Liepos 17 dieną teismas pripažino, kad 37-erių A. Navalnas vadovavo grupei, įvykdžiusiai 16 mln. rublių (1,3 mln. litų) vertės valstybinio turto grobimą. Opozicijos lyderis proceso metu siekė įrodyti, kad mediena buvo ne pavogta, o pelningai parduota per tarpininką, tvarkingai atsiskaitant su „Kirovles“.

Daug kam įtarimų kelia tai, kad gynybos argumentus, jog „Kirovles“ veikė neefektyviai, teismas paneigė, remdamasis tai pačiai įmonei vadovavusio, ir jau nuteisto V. Opaliovo parodymais.

Jau po poros dienų nuteistasis Aleksejus Navalnas buvo paleistas į laisvę su rašytiniu pasižadėjimu neišvykti iš šalies, kol bus svarstomos teismui pateiktos apeliacijos.

Maskvos Maniežo aikštėje, kur po teismo nuosprendžio vakare turėjo įvykti nesankcionuotas opozicijos protesto mitingas, iš ankstaus ryto netikėtai buvo pradėti grindinio keitimo darbai. Tai yra Rusijos valdžios įprasta ir dažnai naudojama taktika, kuria siekiama užkirsti kelią kitaminčių susibūrimams. Masinės protesto demonstracijos, skirtos A. Navalno palaikymui, vyko kitos dienos vakarą Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose.

Aleksejus Navalnas tikisi, kad dabartinė politinė sistema grius, tačiau supranta, kad tai gali užtrukti kelerius metus. Šiuo metu pagrindiniu uždaviniu įvardija siekimą, kad tai įvyktų kuo greičiau. Jis pataria, kad vertėtų parengti papildomą kovos su korupcija schemą Europos ir Rusijos projektams, ypač tiems, kurie susiję su energetikos sektoriumi. Didžiųjų Rusijos korporacijų įgyvendinami projektai turėtų būti tikrinami pagal kovos su korupcija schemas, panašias į vertinimus, kurie atliekami dėl poveikio aplinkai (pavyzdžiui, vamzdynų projektams).

Aleksejus Navalnas pritaria bendriems ES ir Rusijos bendrovių projektams, tačiau mano, kad verslo bendradarbiavimas ir galimybių pinigų plovimui bei nešvarių pinigų investavimui ES suteikimas yra skirtingi dalykai.

Buvo skelbiama, kad, A. Navalną pripažinus kaltu, jis negalėtų dalyvauti rugsėjo 8 dieną vyksiančiuose Maskvos mero nei jokiuose kituose rinkimuose. Teismo sprendimas laikinai paleisti A. Navalny reiškia tai, kad jam nelieka formalių kliūčių dalyvauti Maskvos mero rinkimuose. Rusijos opozicijos veikėjas šeštadienį grįžo į Maskvą ir buvo entuziastingai sutiktas po jo netikėto paleidimo iš kalėjimo. A. Navalnas su žmona Julija išlipo iš naktinio traukinio, atvažiavusio iš Kirovo miesto, kuriame opozicijos lyderis buvo teisiamas. Jį pasitiko džiūgaujančių šalininkų minia, skanduojančių jo vardą ir laikančių gėlių puokštes. Tądien Aleksejus Navalnas pareiškė šimtams savo šalininkų, kad toliau sieks tapti Maskvos meru.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: