Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas ir JAV prezidentas Joe Bidenas / fb.com/POTUS archyvo nuotr.

Per susitikimą San Diege Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas ir JAV prezidentas Joe Bidenas aptarė „didėjančią Kinijos komunistų partijos savikliovą“, susitarė dėl transatlantinių vizitų.

JAV prezidentas pareiškė ketinantis balandį apsilankyti Šiaurės Airijoje ir Airijoje, kai bus minimos 25-osios Didžiojo penktadienio susitarimo metinės, o R. Sunakas pakviestas birželį į Vašingtoną.

Lyderiai susitiko Point Lomos karinio jūrų laivyno bazėje San Diege, Kalifornijoje, prieš tai buvo paskelbti ambicingi AUKUS povandeninių laivų programos, kurioje dalyvauja Australija, Jungtinė Karalystė ir JAV, planai.

Pranešta, kad Australija įsigis iki penkių JAV branduolinių povandeninių laivų ir kurs naują modelį pasitelkiant JAV ir Didžiosios Britanijos technologijas. Trys šalys ėmėsi šio bendradarbiavimo, kad sustiprintų saugumą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kuriame stiprėja Kinijos galia. Apie tai paskelbta po J. Bideno susitikimo su Australijos ministru pirmininku Anthony Albanese ir R. Sunaku.

J. Bidenas pabrėžė, kad prieš pusantrų metų prisijungusi prie naujai suformuoto aljanso Australija negaus branduolinių ginklų. Tačiau įsigijusi slaptus povandeninius laivus, varomus branduoliniais reaktoriais, Australija taps elitinio klubo nare ir svarbia valstybe JAV vadovaujamose pastangose stabdyti Kinijos karinę ekspansiją.

Pasak Dauning Stryto atstovo spaudai, JK ir JAV lyderiai, susitikę be padėjėjų, sutarė, kad abiem šalims svarbu bendradarbiauti siekiant stabilumo pasaulyje. Kalbant apie Kiniją, jie „atkreipė dėmesį į iššūkius, kuriuos kelia padidėjusi Kinijos komunistų partijos savikliova“, tačiau sutarė, kad „Kiniją reikia įtraukti ir palaikyti dialogą“.

Per susitikimą aptartas ir karas Ukrainoje. Abu sutarė dėl būtinybės garantuoti, kad prezidento Volodymyro Zelenskio šalis „ne tik laimėtų karą, bet ir užsitikrintų ilgalaikę taiką ir kad Rusija nebegalėtų grasinti tokiu pačiu būdu“. Abi šalys turėtų atlikti vaidmenį koordinuojant tarptautines pastangas remti Ukrainą.

Viljama Sudikienė (DPA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: