© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Slovakijoje šeštadienį prasidėjo prezidento rinkimai; manoma, kad premjeras Robertas Fico (Robertas Ficas) laimės juos, tačiau kyla nuogąstavimų, kad jo socialdemokratai gali monopolizuoti valdžią šioje euro zonos narėje.

Rinkimų apylinkės atidarytos 7 val. ryto (8 val. Lietuvos laiku) ir dirbs iki 22 valandos. Teisę balsuoti šiuose rinkimuose turi 4,4 mln. slovakų.

Buvusio komunisto R.Fico – pirmaujančio tarp 14 kandidatų – pergalė reikštų, kad prezidento postą, parlamentą ir vyriausybę kontroliuotų ta pati partija. Tokia padėtis šalyje susidarytų pirmą kartą nuo Slovakijos nepriklausomybės paskelbimo 1993 metais.

49 metų R.Fico per dvi kadencijas premjero poste užsidirbo nemažą politinį kapitalą – prieš taupymo priemones nukreipta darbotvarke, kurią tramdė fiskalinė disciplina.

Visuomenės apklausos rodo, kad jį remia maždaug 35 proc. slovakų. Labiausiai tikėtina, kad jis antrajame rinkimų rate kovo 29 dieną varžysis su nepartiniu milijonieriumi, filantropu Andrejumi Kiska.

51 metų A.Kiską, kuris neturi komunistinės praeities, per apklausas prieš rinkimus rėmė 24 proc. respondentų. Jis yra laikomas nesuterštos reputacijos politikos naujoku,turinčiu gerą uoslę verslui.

Tarp kitų, ne tokių populiarių kandidatų yra aktorius Milanas Knažko (Milanas Kniažkas), suvaidinęs svarbų vaidmenį per 1989 metų Aksominę revoliuciją, kuri taikiai įveikė komunizmą tuometinėje Čekoslovakijoje, Radoslavas Prochazka, ambicingas jaunas konstitucinės teisės žinovas, ir krikščionis demokratas, buvęs parlamento pirmininkas Pavolas Hrušovsky (Pavolas Hrušovskis).

Perspektyva R.Fico konsoliduoti savo valdžią įelektrino ir 5,4 mln. gyventojų turinčios šalies politinę klasę, ir rinkėjus.

Šie rinkimai Slovakijoje, kuri 2004 metais įstojo į Europos Sąjungą (ES), o 2009-aisiais – į euro zoną, tapo “referendumu dėl Roberto Fico vyriausybės ir valdžios koncentracijos”, sakė Grigorijus Mesežnikovas iš Bratislavoje įsikūrusio Viešųjų reikalų instituto.

Marianas Leško (Marianas Leškas), verslo savaitraščio “Trend” analitikas, perspėjo, jog R.Fico gali mėginti pakeisti konstituciją, kad būtų “sustiprinti prezidento įgaliojimai”, o Slovakijos parlamentinė sistema būtų pakeista prezidentine.

Kritikai perspėja, kad R.Fico gali imti pavyzdį iš Vengrijoje vyraaujančio VIktoro Orbano ar Čekijos valstybės vadovo Miloš Zemano.

R.Fico pergalė išprovokuotų pertvarkymą jo vienos partijos vyriausybėje, bet ji vis tiek turėtų patikimą 83 vietų daugumą 150 narių parlamente iki visuotinių rinkimų 2016 metais.

R.Fico premjero poste galėtų pakeisti tokie artimi socialdemokratų sąjungininkai kaip parlamento pirmininkas Pavolas Paška, vidaus reikalų ministras Robertas Kalinakas (Robertas Kaliniakas) ar kultūros ministras Marekas Madaričius (Marekas Madiaričius).

“Bet kuris Fico įpėdinis … vis tiek laikytų jį savo bosu perėmęs premjero darbą”, – sakė M.Leško.

Kelios dienos prieš rinkimus sostinės Bratislavos gatvėse nuomonių buvo įvairių.

“Nenoriu, kad Fico būtų prezidentas”, – sakė 46 metų Peteris Šramekas, ūkininkų turgaus miesto centre prekeivis.

“Pavojinga, kai viena partija valdo visą šalį niekieno nekontroliuojama. Taip buvo 40 metų valdant komunistams ir tai nebuvo labai geras dalykas”, – sakė jis AFP.

Tačiau 78 metų pensininkė Elena, kuri nesutiko nurodyti savo pavardės, sakė, kad ją patraukė R.Fico priemonės prieš griežtą taupymą.

“Jis daug padarė dėl neturtingųjų, ypač – pensininkų”, – sakė ji ir tvirtino, kad R.Fico yra “kompetentingesnis už visus savo varžovus”.

Naujasis prezidentas bus prisaikdintas birželio 15 dieną, kai baigsis antroji kairiųjų prezidento Ivano Gašparovičiaus kadencija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: