Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas įsitikinęs, kad “Vieningoji Rusija” paveldėjo blogiausius Sovietų Sąjungos Komunistų partijos (SSKP) bruožus.

Laikraštyje “Nezavisimaja gazeta” paskelbtame laiške M.Gorbačiovas atsako į Konstitucinio teismo pirmininko Valerijaus Zorkino straipsnį, kuriame kritikuojama pertvarka (perestroika), kuri vadinama sumaišties laikotarpiu.

Buvęs SSRS prezidentas pažymi, kad prieš kelerius metus V.Zorkinas kitaip vertino pertvarką ir net atsiuntė M.Gorbačiovui dėkingumo telegramą.

“Kas gi privertė jus taip staigiai, diametraliai pakeisti savo nuomones ir vertinimus? Gal būt tai, kad pastaruoju metu aš ėmiau kritikuoti valdančiąją partiją, kuri įkūnija blogiausius biurokratinius SSKP bruožus, virto valdžios monopolijos išsaugojimo mechanizmu, nerūpestingo bet kurių iš viršaus nuleistų sprendimų ir komandų štampavimo mašina”, – rašo M.Gorbačiovas.

Jis prabrėžia, kad dėl pertvarkos pavyko pasiekti pažangos daugeliu krypčių, pavyzdžiui, pirmą kartą per daugelį dešimtmečių Rusijoje buvo surengti laisvi alternatyvūs rinkimai, baigėsi “šaltasis karas”.

“Puikiai suprantu, kam naudinga buvo ir atgimsta dabar raginimai bei komandos prieš pertvarką”, – pažymi M.Gorbačiovas.

“Bet nemaniau, vis dėlto, kad jūsų lygmens autorius, į dulkes sutrindamas tuos, kurie “giria” Gorbačiovo pertvarką, tiesiai, po kablelio, ims lyginti ją (pertvarką) su devintojo dešimtmečio nusikaltimais ir nelaimėmis bei naujuoju “pertvarkos tipo bruzdėjimu”, kuriuo neva siekiama “pagilinti visuomenės degradavimą”, – rašo jis.

Pasak jo, pertvarkos nuotaikos ir judėjimai atsiranda tuomet, kai politinė sistema ir valdantysis elitas atsilieka nuo visuomenės vystymosi poreikių, gyventojų pilietinės sąmonės augimo.

“Nematyti dėsningo pilietinių protestų brendimo sąstingio sąlygomis, viską suversti moraliniam ir teisiniam “reiklių bendrapiliečių” lyderių “nevisavertiškumui” – tai pavojingas trumparegiškumas ir didelė klaida. Tuomet mums tikrai belieka laukti dramatiškų sukrėtimų ir revoliucijų”, – rašo buvęs SSRS prezidentas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: