Jei kalbame apie kriminalinius serialus, galime rinktis iš daugybės variantų, kurių kiekvienas pasižymi unikaliu pasakojimo, veikėjų ir įtampos deriniu. Geriausi kriminaliniai serialai yra tie, kurie sugeba sužavėti žiūrovus savo sudėtingomis siužetinėmis linijomis, gerai išvystytais personažais ir gebėjimu išlaikyti žiūrovus ir jų protus įsitempusius.

Bėgant metams kriminaliniai serialai vystėsi ir keitėsi, kad atspindėtų besikeičiančią televizijos aplinką ir žiūrovų pageidavimus. Nuo kriminalinių detektyvų iki žiaurių, personažais paremtų pasakojimų – šis žanras nuolat plėtė ribas ir iš naujo apibrėžė pasakojimo konvencijas. Geriausi kriminaliniai serialai yra tie, kurie ne tik linksmina, bet ir provokuoja mąstyti, meta iššūkį konvencijoms, bet ir siūlo giliau patyrinėti žmogaus būseną.

Faktas, kad kriminalinių serialų pasaulis yra labai platus ir įvairus, siūlantis daugybę galimybių žiūrovams, ieškantiems įtikinamo pasakojimo, sudėtingų personažų ir įtempto ritmo. Žinome tiek, kad geriausi kriminaliniai serialai yra tie, kurie palieka ilgalaikį poveikį ir žavi žiūrovus visame pasaulyje. Žanrui toliau vystantis, aišku viena: kriminalinių serialų žavesys nemažėja, o žiūrovai dar daugelį metų gali tikėtis turtingo ir įvairaus įtemptų istorijų audinio. Todėl šiandien supažindinsime jus su keletu tikrai puikių kriminalinių serialų, kurie nenuvils jei mėgstate kriminalinį žanrą.

Kadras iš serialo „A Murder at the End of the World“

10. „A Murder at the End of the World“ (2023)

Seriale „A Murder at the End of the World“ Clive’as Owenas prisijungia prie turtuolių istorijų gretų, vaidindamas „technologijų karalių“ Andy Ronsoną, milijardierių, kuris pakviečia grupę kūrybingų ir daug pasiekusių žmonių į poilsio vietą Islandijos laukinėje gamtoje, kur jie tariamai kalbasi apie svarbiausias mūsų laikų problemas, ypač klimato krizę, ir liudija, kaip galėtų atrodyti ateitis. Seriale peršokama iš vienos laiko linijos į kitą, kad veikėjai ištirtų skirtingas žmogžudystes, kartu apmąstydami dirbtinio intelekto, robotikos, smurto prieš moteris ir piktnaudžiavimo valdžia temas.

Emma Corrin vaidina Darby Hart, 24 metų „Z kartos Šerloką Holmsą“, parašiusią tikrų nusikaltimų knygą apie savo mėgėjišką praeitį. Būdama paauglė, ji ir jos buvęs vaikinas Bilas (akt. Harris Dickinsonas) pasinaudojo savo įsilaužimo įgūdžiais ir susekė serijinį žudiką. Jų santykiai, nepaisant neromantiškos pradžios, įmaišo saldžią meilės istoriją. Retrospektyviai matome Darby, kaip Reddit’e gyvenančios vienišės, sekančios savo tėvo patologo pėdomis, kilmės istoriją. Ją pačią imtis tyrimų skatina tiek ideologija, tiek smalsumas: JAV yra tūkstančiai neatpažintų kūnų, daugelis iš jų – žmogžudysčių aukos, daugelis jų – moterys. Susidaro įspūdis, kad ji ir Bilas ne tiek bando išspręsti paslaptį, kiek sutvarkyti pasaulį.

Tai tęsiasi iki šių dienų. Darby ir Bilas nebėra pora, ji gyvena Niujorke, vis dar bando atpažinti aukų kūnus naudodamasi technologijomis, veidų paieškos forumais ir internetine kolegų nešiojamųjų kompiuterių detektyvų bendruomene, kartu reklamuodama savo parašytą knygą apie serijinio žudiko bylą, pavadintą „Sidabrinis Doe“. Ji gauna kvietimą į simpoziumą apie „technologijų vaidmenį užtikrinant žmonių ateitį“, kurį rengia ir finansuoja Ronsonas ir jo žmona Lee Anderson (akt. Marling), legendinė programišė, kuri taip pat yra viena iš Darby herojų.

Suprantama, kad seriale linksminamasi dėl tariamai begalinių išteklių pertekliaus ir puikavimusi turtais. Tai reto maisto ir gėrimų fetišizavimas, privatus lėktuvas, kuris atrodo kaip biblioteka, prabangus viešbutis, kurį Ronsonas pastatė kaip galimą prieglobstį nuo klimato katastrofos ir panašiai… Tačiau Ronsonas nėra šaunuolis. Vienas iš paslapties sluoksnių – išsiaiškinti, ar jis bando pakeisti pasaulį į gerąją pusę, ar čia slypi grėsmingesnės machinacijos. Tačiau pavadinime minima žmogžudystė paverčia šią knygą kameriniu kūriniu, nes vienas iš simpoziumo svečių sulaukia ankstyvos pabaigos, o Darby imasi darbo, kad išsiaiškintų kaltininką.

Kadras iš serialo „BMF“

9. „BMF“ (2021)

„BMF“, Randy Hugginso „Starz“ kriminalinės dramos, serialas – tai reginys, kuriame pasakojama didingesnė už gyvenimą brolių Flenorių, kurie 9-ajame dešimtmetyje tapo pagrindiniais Detroito narkotikų pogrindžio veikėjais, istorija. Vos per kelias įžangines scenas „BMF“ mums parodo Terį ir Demetrijų (dar žinomą kaip „Meech“) trimis skirtingais laikotarpiais – kaip vaikus, jaunuolius ir patyrusius veteranus. Su didele doze suaugusio Meech‘o saviironijos už kadro, scenarijus atskleidžia brolių viltis, svajones, vidinius konfliktus ir užsispyrusį atsisakymą eiti į kompromisus. Kaip ir visuose biografiniuose filmuose, jis stengiasi pristatyti savo temas taip, kad jos taptų artimos, įtikinamos ir epiškos vienu metu.

Per pirmuosius keturis epizodus iš visų aštuonių sezono epizodų „BMF“ pasitelkia „vintažinius“ vaizdo filtrus ir išsklaidytą pasakojimą. Serialas pasakoja apie tai, kaip Teris (vidurinėje laiko juostoje jį vaidina Da’Vinči) ir Mecch‘as (Demetrijus Flenoris jaunesnysis) tapo tokiomis, atrodytų, nesustabdomomis jėgomis Detroite. Pasakotojas pereina nuo jų, kaip plačiai atmerktų akių vaikų (juos vaidina Jaylonas ir Johnnie Gordonai), norinčių, kad jų šeima turėtų kokių nors disponuojamų pajamų, iki jų, jau vyresnių paauglių, jau įsitvirtinusių Detroito gatvių „žaidėjų“. Retkarčiais už kadro pasirodo vyresnio Meech‘o (akt. Jon Chaffin) balsas už kadro, kuris paaiškina kai kuriuos jų gyvenimo pagrindus ir (arba) Detroito istoriją apskritai. Kelios moterys jų gyvenime – įskaitant susirūpinusią motiną (akt. Michole Briana White) ir Terio merginą (akt. Sydney White) – išreiškia savo nuogąstavimus, griežtas tėvas (akt. Russell Hornsby) išreiškia savo nepritarimą, o Teris ir Meech‘as, žinoma, ignoruoja visus šiuos dalykus.

Geriausi serialo momentai, kurie išryškėja iš Terio ir Meech‘o, besiveržiančių į gyvenimo viršūnę, atsiranda Flenorio jaunesniojo dėka, kuris, taip, yra žmogaus, kurį dabar vaizduoja ekrane, sūnus, atsidavusio pasirodymo. Žinant šią detalę apie „BMF“ iškart atsiranda papildoma intriga, ką Hugginsas ir prodiuseris Curtis „50 Cent“ Jacksonas neabejotinai žinojo, kai atliko jo atranką. Tai, kad Flenoris jaunesnysis taip gerai susidoroja su užduotimi, rodo jo norą vaizduoti savo tėvo praeitį, neatsitraukiant nuo šiurkščių jos briaunų.

Teris ir Meech‘as nėra tik du patraukliausi serialo inkarai. Čia puikių veikėjų daug ir jie egzistuoja lygiagrečiai su jų istorijomis, o ne jų centre. Kato (akt. Adžiona Aleksus), pietų mergina, dirbanti tam, kad „prastumtų“ brolių produktą į gatves, įneša dar vieną perspektyvą ir intrigų kelią, kurį įdomu stebėti. O Lamaro, baisiausio brolių varžovo, ką tik išėjusio iš kalėjimo, vaidmenį atliekantis Erikas Kofi Abrefa parodo patį išsamiausią ir įdomiausią spektaklį, nes jis yra žmogus, gyvenantis ant ribos tarp stabilumo ir tikros šlovės.

Serialas iš ties įdomus, visais aspektais. Taip, per daug tikrojoje brolių biografijoje nesikapsto, bet juosta išbaigta, neapsunkina ir tikrai įtraukia.

Kadras iš serialo „The Serpent“

8. „The Serpent“ (2021)

„The Serpent“, „įkvėptas tikrų įvykių“, pasakoja apie tai, kaip Čarlzas Sobhraj, 1975 ir 1976 m. žudęs jaunus vakariečių keliautojus, buvo teisiamas, nors pirmajame epizode, daugiausia dėmesio skiriama atmosferai, teisingumo čia nėra daug. Pirmą kartą su Sobhraj susitinkame 1997 m., jis laisvėje, gyvena Paryžiuje ir žaidžia su amerikiečių žurnalistu, imančiu iš jo interviu.

Šiam žudikui tikrai puikiai sekėsi šliaužti nuo įstatymo, kaip kokiai gyvatei, nors šis posakis taip pat apibūdina Taharo Rahimo vaidybą, kuri yra šaltakraujiška, sukta ir pasiruošusi užgriūti ant bet kokios silpnybės, figūra. Mums parodoma, kad jam pavyko išsisukti nuo atsakomybės, nes tuo metu keliautojams buvo sudėtinga bendrauti per atstumą, nes hipiai buvo atmetami kaip lengvabūdžiai ir neatsakingi, nes ambasados ir vietos valdžios institucijos, atrodo, prastai bendravo tarpusavyje ir nes jis buvo lyg magnetas ir toks įtikinamas, be to, jam padėjo jo partnerė Marie-Andrée Leclerc.

Jenna Coleman vaidina priešingai nei jai įprasta, šiltąją Leclerc, kuri mažai ką supranta apie tai, kas jai naudinga. Leclerc – intriguojančiai paslaptinga bendradarbė. Honkonge, kur prekiauja brangakmeniais, susipažinę su jauna olandų pora, Sobhraj ir Leclerc pakviečia juos į Bankoką apsistoti jų namuose ir surengti vakarėlį. Laiko juosta slenka tarp jų susitikimo, kelionės ir tyrimo, kurį atlieka Nyderlandų ambasados jaunesnysis diplomatas Hermanas Knipenbergas, pasiryžęs išsiaiškinti, kas jiems nutiko, nors jo kolegos diplomatai nenori teptis rankų.

Kur kas geriausia ir įtikinamiausia istorija seriale – apie amerikietę keliautoją Teresą, kuri, keliaudama į budistų vienuolyną Nepale, prieš patekdama į jį paskutinį kartą susiduria su laukiniu gyvenimu. Alice Englert įspūdingai vaidina jauną moterį, kuria susidomėjo Sobhraj. Ji grėsmingai nuteikia nuo pat pasirodymo ekrane, linksmai palydėdama savo senąjį gyvenimą paskutine vakarėlių ir sekso naktimi.

Serialas puikiai sukuria kraupia atmosferą, nors kartais ir istorijos sąskaita. Karštis, alkoholis ir komendanto valandos, rūkymas, šoninės garbanos ir kostiumai – visa tai kartu sudaro ryškų vaizdą apie hipių svajonės idealizmą, kuris vis dar buvo gajus iki pat 70-ųjų, ir apie tai, su kokiu žiaurumu Sobhraj juo manipuliuoja. Jis sugeba nusitaikyti į šiuos „ilgaplaukius bambeklius“, „darbo vengiančius benamius“, nes tuo metu ir toje aplinkoje jie buvo pažeidžiami tokiam sukčiui ir žudikui kaip Sobhraj.

Seriale pasakojama įdomi istorija, Sobhraj gyvenimas atrodo gana spalvingas, o žmogžudystės – žiaurios, ir pakankamai aiškiai parodoma, kad iš šių jaunų žmonių ateitis buvo atimta žiauriausiais būdais.

Kadras iš serialo „Stay Close“

7. „Stay Close“ (2021)

Nepaisant to, kad Harlano Cobeno romanų veiksmas vyksta JAV – iš tiesų, daugiausia jo gimtojoje Naujojo Džersio valstijoje – visos „Netflix“ adaptacijos, sukurtos pagal jo sutartį su transliuotoju, vyko Europoje. Tai neabejotinai suteikia istorijoms šiek tiek kultūrinio skirtumo, net ir toms laidoms, kurių veiksmas vyko Jungtinėje Karalystėje. Tai taip pat rodo, kad Cobeno istorijos pritaikomos įvairiose kultūrose ir kalbose, nes jose žaidžiama universaliomis baimėmis ir emocijomis. Naujausioje adaptacijoje „Stay Close“ veikia trys žmonės, turintys istorijas, kurias jie mieliau pamirštų, o juos visus sieja vienas dingęs žmogus.

Serialo „Stay Close“, sukurto pagal 2012 m. Cobeno romaną, istorija turi tiek daug intrigos, kiek jos dar nėra buvę Cobeno ekranizacijose, daugiausia dėl to, kad tai trišalė paslaptis. Megan, Rėjus ir detektyvas Broomas yra susiję tarpusavyje per Stiuartą Greeną, o romaną serialui adaptavęs Cobenas pirmajame epizode pateikia pakankamai užuominų, kad žiūrovus suintriguotų, bet jų nenuviltų.

Žinome, kad Megan dirbo „Vixens“ restorane, kuriame, tirdamas Greeno dingimą, dažnai lankydavosi ir Broomas, kai dar stipriai gerdavo. Taip pat žinome, kad Rėjus ir Megan buvo susiję romantiškais ryšiais, kol ji nusprendė išvykti pradėti naują gyvenimą. Tai daug informacijos pirmajam epizodui, kuriame scenaristai stengiasi sulaikyti informaciją, kad pakurstytų intrigą, o tai mums rodo, kad laukia tai, kas bus, kai trys šios istorijos pusės pradės sąveikauti tarpusavyje.

Padeda tai, kad trys pagrindiniai veikėjai – aktoriai, atlieka aukščiausio lygio vaidmenis. Jumbo yra viena iš tų aktorių, kurių veidas perteikia daugiau nei pakankamai emocijų, kad užpildytų sceną, o Nesbittas iki smulkmenų įvaldęs pasaulį nuvargusio policininko vaidmenį. Armitage’o Rėjus – mažiausiai išvystytas iš visų trijų, bet mes žinome, kad Armitage’as puikiai dirbo ir anksčiau. Visi jie ir puikūs pagalbiniai aktoriai padeda sukurti šią dėlionę, kurią verta sekti.

Kaip ir visose kitose Cobeno knygose, taip ir šioje ekranizacijoje, yra keletas įžūlių detalių, kurios galbūt nėra būtinos, pavyzdžiui, tai, kad Broomo partnerė DC Cartwright taip pat yra jo buvusi žmona. Ir mes tikimės, kad Megan šeima įsitrauks į šią paslaptį, o ne bus tik rekvizitas, kad būtų galima stebėtis, koks buvo jos gyvenimas prieš pasirodant Deivui.

Serialo „Stay Close“ pranašumas – puikūs aktorių pasirodymai ir istorija, kuri pirmajame epizode pateikia pakankamai užuominų, kad žiūrovai būtų suintriguoti ir, svarbiausia, kad nebūtų nusivylę sąmoningai nesuprantamu rašymu. Tikrai be galo įtraukiantis serialas.

Kadras iš serialo „The Twelve“

6. „The Twelve“ (2022)

Šie dvylika civilių paslepia savo tapatybe po anonimiškumo šydu, tačiau kiekvienas iš jų turi savo praeities demonus. Gyvenimai tokie pat sudėtingi kaip ir ši byla, kupini sudužusių vilčių, gėdingų paslapčių, baimės ir išankstinių nusistatymų.

Per daugialypę šių prisiekusiųjų prizmę matome įstatymo trapumą ir disbalansą, chaotišką ir ydingą būdą, kuriuo bandome nustatyti teisingumą mūsų visuomenėje. Kate Lawson turi susidoroti su byla ir paslaptimis, galinčiomis išteisinti arba sužlugdyti ją.

Sanne Nuyens ir Bert Van Dael sukurtas belgų kriminalinės dramos mini serialas flamandų kalba „The Twelve“ buvo išleistas 2019 m. lapkričio 3 d. „Eén“ platformoje. 2020 m. liepą serialą transliacijai perėmė „Netflix“. „The Twelve“ buvo adaptuotas Australijos televizijai ir 2022 m. birželio-rugpjūčio mėn. rodytas Fox Showcase kanalo Foxtel eteryje.

Jame galima išvysti vieną didžiausių ansamblių iš visų Australijoje sukurtų serialų, kurio pagrindą sudaro Sam Neill, Kate Mulvany ir Marta Dusseldorp, prie kurių prisijungia Brooke Satchwell, Brendan Cowell, Pallavi Sharda, Hazem Shammas, Damien Strouthos, Ngali Shaw, Catherine Văn-Davies, Jenni Baird ir Matt Nable.

Šis serialas yra puikus ir prikaustantis dėmesį, tikrai geriausias australų kriminalinis serialas, kokį kada nors matysite. Kiekviename epizode gauname bent po vieną nuostabos momentą. Fantastiškai vaidina ne tik puikusis Sam Neill‘as, bet ir absoliučiai visi aktoriai. Serialą gaubia paslaptis ir teismo salės drama su siužeto posūkiais, sutelkiant dėmesį į prisiekusiuosius, taip pat į bylą, kuri yra teisme. Reginys tikrai nenuvilia.

Kadras iš serialo „Monsieur Spade“

5. „Monsieur Spade“ (2024)

Sunku įsivaizduoti daug aktorių, galinčių įrodyti, kad jie gali atlikti kultinį didžiojo Humphrey Bogarto vaidmenį, tačiau būtent tai pavyko padaryti Clive’ui Owenui „AMC“ seriale „Monsieur Spade“. Tai savotiškas klasikinio 1941 m. noir filmo „The Maltese Falcon“ tęsinys ir detektyvo Semo Spade‘o istorija.

Šis serialas, kurio veiksmas vyksta praėjus 20 metų po romano „The Maltese Falcon“ įvykių, pasakoja apie pagyvenusį Semą Spade’ą (akt. Owenas), kuris paliko San Franciską ir dabar leidžia dienas poilsiaudamas 1963 m. Pietų Prancūzijoje. Pirmajame epizode matome, kad pirmą kartą jis čia atvyko dėl darbo pristatyti jauną mergaitę jos tėvui. Po netikėtų nesklandumų kelyje jis galiausiai įleidžia šaknis (tiek romantiškas, tiek kitokias) mažame Bozouls miestelyje. Atrodo, kad tai gali būti paskutinis jo gyvenimo etapas, jis plaukioja, rūko ir dažniausiai yra vienas. Žinoma, šis rojus neliks amžinai ramus, ir galiausiai Spade‘ą užklumpa nemalonumai – pažįstami veidai iš praeities, šiurpios vienuolyno vienuolių grupės žmogžudystės ir jo paties mirtingumas. Tuomet pusiau pensininkas detektyvas turi nupūsti dulkes nuo savo senos kepurės (tik metaforiškai, nes po įžanginio epizodo jis dažniausiai jos nenešioja), kad išsiaiškintų, kas slypi už visų šių bėdų ir negandų, kol dar ne per vėlu jam pačiam ir tiems, kurie jam vis dar rūpi nuolat žiauriame pasaulyje.

Seriale yra daugybė personažų, kurie visi turi savo istorijas ir kovas, kurios gali šiek tiek blaškyti dėmesį, tačiau visa tai pagrindžia Owenas, vaidinantis Spade’ą. Jis ne tik bando įkūnyti Bogartą, bet ir įkūnija labiau pavargusią personažo versiją. Jis vis dar pasižymi šmaikštumu, Owenas ne vieną komišką repliką išsako santūriai, bet vis tiek veiksmingai, tačiau akivaizdu, kad šis Spade’as –  ne tas žmogus, kurį pažinojome anksčiau. Jis, kaip ir daugelis kitų mums pažįstamų personažų, yra nemažai praradęs vingiuotame kelyje, kurį vadiname gyvenimu.

Nesvarbu, ar jo personažas prašo informacijos iš užpuoliko, ar bando mesti rūkyti, Owenas niekada nesuklysta. Nors „Monsieur Spade“ turi tik šešis epizodus, jis lengvai galėjo turėti dar šešis. Tai įtraukianti ir tvirta istorija. Jos esmė – Owenas sukuria šiam personažui savo vietą. Net ir paprasčiausioje dialogo scenoje jis prikausto mūsų dėmesį ir lengvai jį išlaiko. Gal šis serialas ir ne visada pasiekia tokias aukštumas kaip originali adaptacija, tačiau Owenas išlieka fantastiškas. Jei tai paskutinis kartas, kai matome jo Spade’ą ar apskritai šį personažą, tai tikrai puikus atsisveikinimas.

Kadras iš serialo „Dear Child“

4. „Dear Child“ (2023)

Seriale Lena kartu su dviem vaikais Hana ir Džonatanu gyvena visiškai izoliuotai, itin saugomuose namuose. Jie valgo maistą, eina į tualetą ir miegoti tiksliai nustatytu laiku. Vos įėjus į kambarį, jie išsirikiuoja į eilę, kad parodytų rankas. Jie paklūsta viskam, ką jis sako. Tai trunka tol kol jaunai moteriai pavyksta pabėgti. Po vos ne mirtinos autoavarijos ji patenka į ligoninę kartu su dukrele Hana. Tačiau tikrasis šio košmaro mastas atsiskleidžia tą pačią naktį į ligoninę atvykus Lenos tėvams. Jie jau beveik 13 metų desperatiškai ieško dingusios dukters. Dabar Lenos bylos tyrėjams svarbu išsiaiškinti nuo ko mama su dukra bėgo.

Pagal Romy Hausmann knygą sukurtame seriale „Dear Child“ kuriamas scenarijus, pagal kurį žiūrovas atkurs, kas nutiko Lenai ir Hanai bei detektyvei Aidai ir agentui Gerdui. Režisierė ir scenaristė Isabel Kleefeld adaptavo knygą išskaidydama istoriją, pateikdama kiekvieno jos dalyvio požiūrį.

Didžiąja dalimi tai, ką girdime pirmajame epizode, yra Hanos požiūris į jų gyvenimą. O jis toks keistas ir fragmentiškas, kad žavi ir vargina vienu metu. Net neįsivaizduojame, kas tas žmogus, kuris ne tik visus tuos metus įkalino Leną, bet ir privertė ją susilaukti dviejų vaikų. O turint omenyje, kad Hanai 13 metų, Lenos nelaisvės siaubas prasidėjo vos tik ją pagrobus.

Fragmentiškas pasakojimas yra veiksmingas, nes priverčia žiūrovus įsijausti į panašų režimą, kaip ir istorijos dalyviai, ir bandyti išsiaiškinti, kas nutiko. Nailos Schuberth, vaidinančios anksti gimusią Haną, vaidyba perkelia mus į jos pasaulį, kuriame ji automatiškai rodo rankas, kai į kambarį įeina suaugęs žmogus, ir kuriame kai kurie keistoki ir baisūs dalykai, kurie vyko, jai buvo tiesiog gyvenimo faktas.

Kas neaišku, tai kaip į šį procesą įsitrauks Becks ir Gerd, Lenos tėvai. Visiškai akivaizdu, kad ligoninėje esanti Lena yra ta Lena Bek, kuri dingo prieš 13 metų. Tačiau taip, kaip baigiasi pirmasis epizodas, atrodo, kad Bek šeima neigia, jog jų dukra dabar yra sužeista trisdešimtmetė moteris ligoninės lovoje. Kyla klausimas, kokios iš tikrųjų yra Lenos dingimo aplinkybės. Kokio amžiaus ji buvo, kai dingo? Ir ar paslaptingasis asmuo, kuris ją laikė užrakintą, iš tikrųjų yra tas, kuris ją pagrobė?

Vėlgi, tai klausimai, kurie kai kuriuose serialuose atrodo tarsi slepiami nuo žiūrovų, užuot buvę tikromis organiškai sukurtomis paslaptimis. Tačiau atsižvelgiant į čia taikomą pasakojimo metodą, nesijaučia, kad šios paslaptys būtų sąmoningai slepiamos. Tik tikimės, kad jos lems istorijos posūkius, kurie bus prasmingi… Serialas žiūrovams pateikia painią dėlionę ir fragmentiškas perspektyvas, tačiau taip, kad žiūrovus įtraukia, o ne atstumia.

Kadras iš serialo „Mr. & Mrs. Smith“

3. „Mr. & Mrs. Smith“ (2024)

Didžiausias iš daugelio naujojo šnipų serialo „Mr. & Mrs. Smith“ (liet. Ponas ir ponia Smitai) triumfų yra tas, kad jame puikiai tvarkomasi su seksu. 2005 m. filme, kuris iš esmės buvo eksperimentas, siekiant patikrinti, ar Angelina Jolie ir Bradas Pittas gali uždegti aistrą, žvaigždės vaidino sutuoktinius, kurie sužinojo, kad slapta dirba konkuruojančioms agentūroms ir gavo užsakymą nužudyti vienas kitą.

Na, o šiame aštuonių dalių „Prime Video“ seriale vaizdas beveik visiškai pakeistas. Šis Džonas ir Džeinė, kuriuos vaidina Donaldas Gloveris ir Maya Erskine, yra nepažįstami žmonės, kurie dėl laikui bėgant paaiškėsiančių priežasčių yra pasirengę perleisti savo gyvenimus paslaptingai (bet gerai apmokamai) organizacijai ir apsimesti sutuoktinių pora. Kiek laiko prireiks, kad jie įsimylėtų ir nepaprastai apsunkintų savo ir taip įtemptą padėtį? Sužinokime!

Kiekvienas epizodas, čia nauja ir įdomi misija. Tai, kaip jie taip sklandžiai pereina nuo nepažįstamų žmonių iki kolegų ir meilužių, puikiai parodo aktorių žavesį ir intelektą. Jie sužino, kad puikiai sutaria misijose, auga vienas prie kito, o pirmasis bučinys įvyksta tokiomis keistomis aplinkybėmis, kad dėl to jų suartėjimas atrodo ne tik teisingas, bet ir būtina visatos tvarkos korekcija. Vėliau įvyksta piršlybų scena, kuri privers įsimylėti juos abu. Keistas intymumas ir santuokos subtilybės yra serialo esmė ir pakylėja jį virš įprasto, nors ir stilingo, kaprizo, kuriuo jis tapo. Tai ir Gloverio (kuris serialą kūrė kartu su Francesca Sloane) bei Erskine vaidyba, nuopelnai. Na, o anoniminė korporacija su jais bendrauja tik žinutėmis iš „pono HiHi“ ir palieka skurdžius nurodymus.

Tai dėmesio vertas spektaklis. Jis greitas, linksmas ir šmaikštus. Kiekvienas serialo aspektas buvo kruopščiai apgalvotas.

Kadras iš serialo „Constellation“

2. „Constellation“ (2024)

Jei ieškote elegantiškos ir stilingos kriminalinės mokslinės fantastikos, šiuo metu „Apple“ yra geriausias transliuotojas. Prie tokių kūrinių kaip „For All Mankind“, „Silo“ ir „Severance“ prisijungė „Constellation“ – nuspėjamai elegantiškas ir stilingas tyrimas apie tai, kas gali nutikti, kai astronautas išskrenda į kosmosą ir grįžta ne toks pat. Tai iš dalies kosminis siaubo filmas, iš dalies psichologinis trileris, kuris atrodo stulbinamai. Tačiau įspėjimas. Serialas šiek tiek netolygus ir beveik užsispyrusiai lėtas, todėl prireikia trijų epizodų, kad siužetas pradėtų rutuliotis.

Serialas turi keletą linijų, kurios apima skirtingas laiko linijas ir skirtingus veikėjus, kuriuos vaidina tie patys aktoriai, jis prasideda kaip siaubas, atkeliavęs tiesiai iš niūraus viduržiemio. Noomi Rapace puikiai vaidina Džo Ericsson, neseniai į Žemę grįžusią švedų astronautę, kuri, išsivežė savo dukrą Alisą į grėsmingą namelį miško glūdumoje. Džo yra susijaudinusi ir sutrikusi, ji vis paleidžia įrašą apie kažką, tikriausiai labai blogo, kas nutiko kosmose, o Alisa dėl to labai kenčia. Įrašas dar baisesnis dėl to, kad nesuprantame, kas turėtų vykti.

Verta priprasti prie šio jausmo, nes žiūrovas, kaip ir Džo, yra nuolatinės sumaišties būsenoje. Po siaubo kupino namelio, kurį lydi baimės dirgiklis – šiurpą keliantys vaiko klyksmai, mes pereiname prie įvykių, vedusių iki jo. Džo priklauso Tarptautinėje kosminėje stotyje esančiai komandai, kurios misija turėtų būti gana įprasta. Tačiau per „FaceTime“ pokalbį su šeima įvyksta susidūrimas, ir viskas ima strigti.

„Constellation“ pasižymi ir įspūdžių pliūpsniais ir nerimą keliančiomis subtiliomis akimirkomis. Kaip žinia, vienas iš būdų, kuriuo Mansonų šeima trikdydavo savo aukas, buvo įsilaužimas į jų namus ir nieko nedarymas, tik nežymus baldų perstumdymas. Čia Džo pradeda pastebėti, kad viskas yra ne taip, kaip ji prisimena: jos automobilis nėra tokios pat spalvos, o Alisa nebemoka švedų kalbos. Tai beveik taip pat baisu, kaip ir tos akimirkos, kai iš tamsos iššoka metaforiškos pabaisos. Serialas taip pat prideda „Inception“ stiliaus posūkį, pasitelkdamas Alisos karoliukų vėrinį, kuris trinkteli į durelių rankenėles, kai perspektyvos pradeda klysti ir keistis.

Tai toks šiurpus po truputi ir lėtai tobulėjantis serialas. Jis pradeda atskleisti savo paslaptis, tačiau reikia iš tiesų tikėti jo misija, kad leistumėte jam jus nuvesti iki galo.

Kadras iš serialo „Troppo“

1. „Troppo“ (2022)

Nuotaikingas užmiesčio detektyvas, štai kaip galima apibūdinti šį serialą. Nuo pat pirmos scenos jis įdomus, nes matome kaip atogrąžų Kvynslando kriminalinės dramos serijoje sutrikusios išvaizdos vyriškį, apsirengusį apatinėmis kelnaitėmis, apgraužia krokodilas.

Grupė ekskursantų plaukia valtimi, kurią valdo teatrališkas gidas, pasakojantis apie bjaurų krokodilo kvapą ir apie tai, kad nuo žmonių kūnų „sklinda mirties kvapas“. Tuomet minėtas vyras atkreipia roplio dėmesį ir plaukia link jo – tai akivaizdi savižudybė.

Šis Yolanda Ramke aštuonių dalių serialas, įkvėptas Candice Fox bestselerio „Crimson Lake“ (liet. Purpurinis ežeras), užpildo netikėtą užmiesčio televizijos detektyvų žanro spragą, nepaisant puikių, nors ir palyginti neseniai pasirodžiusių „Mystery Road“ tęsinių.

Pagrindinė serialo esmė – juokingai įtempta dviejų pagrindinių veikėjų dinamika. Tatuiruota, skustagalvė Amanda (akt. Nicole Chamoun) yra kietumo įsikūnijimas: daug plieninių žvilgsnių ir požiūrio kupinų dialogų. Kitas – buvęs policininkas Tedas (akt. Thomas Jane’as), su kuriuo susipažįstame, kai jis šiek tiek išgeria ir gali būti linkęs į savižudybę, bet taip pat yra padorus vyrukas. Tai žinome, nes jis pasigaili sužeistos žąsies ir nuneša ją pas veterinarą, tęsdamas seną tradiciją sušvelninti kietus vyrus, siejant juos su mielais gyvūnais.

Trumpai susipažįstame su pagrindiniu giliavandenių kasyklų bendrovės inžinieriumi Park Jong Min (akt. Sonny Le), o paskui jis dingsta. Park žmona Jun Sun (akt. Sun Park), kuri pasamdo nepatyrusią Amandą, norinčią tapti privačia detektyve, kad jį surastų, tik po to, kai Amanda ją patikina, kad turi seną partnerį, turintį daugiau patirties ir tada išsireikalauja Tedo pagalbos.

Pora sudaro gana įdomų derinį: Amanda yra įkyri, kaip „neturiu tam laiko“, o Tedas – kaip pralaimėjęs žmogus. Intensyvumo prasme ji didina, o jis mažina – nors abu vaidmenys kiek keistai sustiprėja, tarsi iš skirtingų pasakojimo visatų. Taigi, jie detektyvai ir ieško įkalčių, ku dingo Park Jong Min. Jie šmirinėja aplink, kiša nosį ten, kur jiems nepriklauso, ir vos išvengia pavojingų situacijų. Kai pamatome Damieną Garvey (jam taip gerai sekasi vaidinti „slidžius“ personažus), pasirodantį kaip giliavandenių kasyklų bendrovės „Dellagua“ generalinis direktorius, žinome, kad jis turi slėpti kažkokias žygdarbių pinkles. Detektyvuose, kaip ir šiame, dažnai pateikiamas vertikalus pasakojimas, t. y. kuriama hierarchija, į kurią prasiskverbia žemesnio socialinio lygio veikėjai.

Serialas nors nėra labai originalus, tačiau dėl minėtų priežasčių dinamika tarp dviejų varginamų personažų yra veiksminga, o tempas turi padorų pagreitį. Atogrąžų Kvynslando vietovė leidžia sukurti keletą įdomių vietų ir scenarijų. Be to, per „ABC“, išskyrus dokumentinius filmus apie gamtą, nerasite laidų su žvėriškais plėšrūnais ir šiurpiomis mirtimis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: