Organizatorių archyvo nuotr.

Lietuvoje nuolat daugėja eSporto turnyrų bei juos kuruojančių organizacijų. Augantys priziniai fondai ir disciplinos diktuoja, kad vis daugiau jaunų žmonių įsitraukia į eSportą, tačiau su augimu ateina ir tam tikros problemos. Autonomiškai veikiančios elektroninio sporto turnyrus rengiančios organizacijos vis dažniau susiduria su keliais iššūkiais, pradedant nesportišku elgesiu ir žaidėjų vėlavimu į varžybas, baigiant sukčiavimu ar organizatorių įsipareigojimų nevykdymu. Būtent šias problemas ir ketinama spręsti suburiant didžiausius Lietuvos turnyrų organizatorius, bendruomenių lyderius ir veteranus.

Liepos mėnesį trys didžiausi nacionaliniai eSporto organizatoriai – „GameOn“, „ePlay“ ir „InfoShow“ – susitiko aptarti esamos situacijos ir išryškinti artimiausius veiksmus, siekiant pažaboti nesportišką elgesį ir užtikrinti Lietuvoje organizuojamų turnyrų aukštą kokybę.

Pirmas žingsnis – informacijos mainai

Pirmosios Lietuvos eSporto lygos organizatorius Simonas Budraitis teigia, kad svarbiausias žingsnis yra informacijos mainai tarp visų turnyrus rengiančių organizacijų.

Šiemet dėl nesąžiningo ar netinkamo elgesio iš savo lygos pašalinome 2 komandas ir vieną žaidėją. Nepaisant to, tai nėra pirmas kartas, kai tenka imtis drastiškų veiksmų norint užtikrinti sklandžią turnyro eigą. Norėdami, kad sukčiaujančiųjų skaičius nuolat mažėtų, ketiname šia informacija dalintis su kitų turnyrų organizatoriais,“ – pasakojo S. Budraitis.

Pasak jo, ši informacija jau perduota šiuo metu vykstančių „GameOn“ eSporto turnyrų koordinatoriams ir turėtų padėti atsikratyti dalies nesąžiningų žaidėjų dar prieš „League of Legends“ turnyro startą, kuris numatomas jau rugpjūčio 14-ą dieną.

Lietuvos eSporto Lyga 2 (nuotr. Eimanto Genio).jpg

Eimanto Genio nuotr.

Naujos asociacijos kūrimas

Ilgametis „InfoShow“ organizatorius ir šiuometinio „GameOn“ renginio koordinatorius Ridas Bušmanas mano, kad netrukus šis organizatorių bendradarbiavimas turėtų įgauti ir juridinę formą.

Prieš kelerius metus buvome kūrę panašią iniciatyvą, tačiau tuomet mūsų įkurta asociacija labiau telkėsi į turnyrų rengimą ir paramą perspektyvioms ekipoms. Idėją išplėsti asociacijos veiklą, paverčiant ją savotišku visos bendruomenės arbitru, mes vertiname ypač palankiai. Labai džiaugiamės šia iniciatyva dar ir todėl, kad ją remia Lietuvos eSporto veteranai,“ – teigė R. Bušmanas.

Lietuvos žaidėjų balsu šiame susitikime tapo elektroninio sporto bendruomenės senbūvis Tomas „Karalius“ Špiliauskas.

Elektroninio sporto augimas Lietuvoje matomas aiškiai, tačiau auganti bendruomenė beveik neturi apsaugos priemonių nuo sukčiaujančių žaidėjų,“ – po susitikimo mintimis dalinosi T. Špiliauskas.

Elektroninio sporto scenos senbūvis teigia, kad kai sukčiaujantis ar netinkamo elgesio žaidėjas būna pašalinamas iš vieno Lietuvoje vykstančio turnyro, jam niekas nedraudžia savo nesportinį elgesį atnešti į kitą mūsų šalyje vykstantį eSporto renginį.

„Taip susidaro užburtas ratas, o bendruomenė valosi pernelyg lėtai, kad spėtų su industrijos augimo tempais. Labai džiaugiuosi, kad netrukus visą tai pasikeis, o reformuota asociacija ne tik padės įprasminti prasižengėliams skiriamas nuobaudas, bet ir sieks užtikrinti naują varžybų standartą, grįstą abipuse žaidėjų ir organizatorių pagarba.“

Gins žaidėjų teises

Nuolat auganti elektroninio sporto industrija taip pat vilioja ir greito pelno siekiančias organizacijas. Pasak Rido Bušmano, Lietuvoje netrūksta atvejų ir istorijų, kai turnyrų organizatoriai iššvaisto rėmėjų lėšas, organizuoja minimalių standartų neatitinkančias varžybas ar vengia išmokėti prizus.

Net pernai turėjome atvejį, kuomet Rytų Europoje turnyrus organizuojanti organizacija GSL pasiskelbė apie Lietuvoje vyksiantį elektroninio sporto turnyrą su įspūdingu piniginiu prizu. Natūraliai, turnyre dalyvavo didelė Lietuvos eSporto bendruomenės dalis, tačiau turnyro laimėtojai savo pažadėtų prizų negavo iki šiol. Šiai dienai būtų sunku rasti patyrusį žaidėją su stažu, kuris nebūtų bent kartą apgautas. Šioje vietoje net nesvarbu, kokio dydžio sumą bando nusukti organizatorius – penkiolika ar penkis tūkstančius eurų, nes kiekvienas atvejis smukdo žaidėjų pasitikėjimą turnyrais ir ryžtą siekti karjeros šioje srityje,“ – pasakojo R.Bušmanas.

GameOn 2016 3

Organizatorių archyvo nuotr.

Pasak „GameOn“ organizatoriaus, nauja organizacija turėtų padėti kovoti su tokiais atvejais ir ginti žaidėjų teises, kai turnyrų organizatoriai nevykdo savo įsipareigojimų.

Tomas Špiliauskas tikina, kad panašios priemonės užsienyje taikomos jau kelerius metus, o didžiosios žaidimų kompanijos sankcionuoja tam tikrus turnyrus, taip užtikrindamos jų kokybę ir žaidėjų saugumą nuo nesąžiningų organizatorių.

Jei tai įmanoma užsienyje, kodėl gi to neįgyvendinus ir Lietuvoje? Juolab, kad mūsų krašto eSporto bendruomenė nuolat dalinasi informacija apie sukčius. Turėti organizaciją, kuri gali ginti visus sąžiningai žaidžiančius žaidėjus, atrodo ne tik logiška, bet ir reikalinga,“ – kalbėjo T. Špiliauskas.

Pagalba visiems norintiems

Iniciatyvos autorių nuomone, reformuota Lietuvos elektroninio sporto asociacija sieks padėti ir savo kelią tik pradedantiems eSporto entuziastams. Asociacijos nariai įsipareigoja standartizuoti turnyrų taisykles, kad net ir mažiausių turnyrų organizatoriai turėtų atvirą prieigą prie sukauptų žinių. Bus ruošiamos ir žaidėjams ar organizatoriams skirtos atmintinės, apžvelgiančios etikos kodeksą ir suteikiančios praktinių žinių.

„Nors asociaciją steigiame visų pirma tam, kad pažabotume nesportišką elgesį, ilgainiui ketiname plėsti savo veiklą. Elektroninis sportas yra visiška naujovė Lietuvoje, kuriai neskiriamas pelnytas dėmesys. Jauni, šia veikla užsidegę žmonės, net ir artimoje aplinkoje paramos ir supratimo sulaukia ypač retais atvejais. Mūsų siekis yra paaiškinti visuomenei eSporto fenomeną ir užtikrinti, kad rezultatų aktyviai siekiantys jauni žaidėjai turėtų visas galimybes garsinti Lietuvos vardą,“ — mintimis apie ateitį dalinosi Simonas Budraitis, taip pat atsakingas ir už Lietuvos moksleivių lygos organizavimą.

Elektroninis sportas jau kuris laikas vadinamas išskirtiniu XXI amžiaus fenomenu. Žiūrovų skaičiumi jis spėjo aplenkti daugelį tradicinių sportų šakų — vien „League of Legends“ pasaulio čempionatą pernai stebėjo 43 milijonai žiūrovų. Tarptautinė elektroninio sporto asociacija atvirai deklaruoja siekius paversti eSportą Olimpine sporto šaka, o didžiausių turnyrų priziniai fondai jau kuris laikas skaičiuojami dešimtimis milijonų JAV dolerių.

  • Raktažodžiai
  • IT

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Taip pat skaitykite: