© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Dažnai menas ir narkotikai tampa neatsiejamais dalykais. Abiejų šių dalykų atskirti taip pat nesugebėjo ir garsusis menininkas Jeanas-Michelis Basquiat.

Juodaodis modernaus meno atstovas pagarsėjo graffiti kūriniais, dengusiais Niujorko sienas praėjusio amžiaus 8-ame dešimtmetyje, na o 1981-aisiais jis pirmąkart pabandė tapyti ant drobės ir jau po poros metų tapo dailininku, kurio šlovė prilygo garsiausiai roko žvaigždei. Nors ir kęsdamas nuolatinius rasistinius išpuolius, Jeanas-Michelis tapo plačiai pripažintu juodaodžiu menininku ir sulaukė didelės finansinės sėkmės. Būdamas vos 25 metų pasiekė savo karjeros viršūnę. Gaila, bet šlove ilgai pasidžiaugti negalėjo. Būdamas 27 metų Basquiat mirė nuo narkotikų perdozavimo.

SAMO sėkmė

Jean-Michel Basquiat buvo pirmasis juodaodis menininkas tapęs tarptautinio masto žvaigžde ir su dideliu triukšmu įsiveržusiu į šiuolaikinio meno pasaulį. Jean-Michel Basquiat taip pat buvo žinomas kaip SAMO, kuris ant sienų palikinėdavo trumpas reikšmingas žinutes. Šiandien jo paveikslai aukcionuose parduodami už nepadoriai dideles sumas.

Jean-Michel Basquiat darbus eksponuoja garsiausi pasaulio muziejai, tokie kaip Niujorko „Whitney“ Madisono Aveniu, tačiau daugelis menininko darbų priklauso privačioms kolekcijoms. Christies ir Sotheby’s aukcionuose pardavinėjami Jean-Michel Basquiat kūriniai įkainojami milijoninėmis sumomis.

© wikipaintings.org archyvo nuotr.

“Basquiat kalba artikuliuotai, vengdamas pilno aiškumo poveikio, kaip matadoras. Mes galime skaityti jo paveikslus be įtemptų pastangų – žodžius, vaizdus, spalvas ir konstrukcijas – bet mes negalime aiškiai suvokti esmės, kurią jie turi. Išlaikyti mus tik pusiau suvokiančius, laikantis paslapties-per-pažinimą, buvo pagrindinė jo komunikacijos markės technika nuo jo paaugliškų dienų, kaip graffiti poeto SAMO. Jei norime mėgautis jais, mes neturėtume paveikslų analizuoti labai atsargiai. <…> Jis piešė apskaičiuotą nenuoseklumą, kalibravo paslaptį to, kas akivaizdžiai reikšmiškai paslėpta paveikluose ir ką tai gali galiausiai reikšti.“ (Marc Mayer, Basquiat in History)

 

© wikipaintings.org archyvo nuotr.

Biografijos trupiniai

Gimė Jean-Michel Basquiat 1960 metais Niujorke, Brukline ir buvo tikras amerikietiškų loftų kartos vaikas. Gimė ir užaugo jis pačiu laiku, kai Niujorkas ir ypač menininkų loftų kvartalai buvo pačioje populiarumo viršūnėje. Jo sėkmė tais laikais siejosi su naujojo meno judėjimo kilimu, neo ekspresionizmu, jis pakliuvo į naująją bangą jaunų ir eksperimentuojančių menininkų, tokių kaip Julian Schnabel ir Susan Rothenberg. Jean-Michel savo kaip menininko karjerą pradėjo tiesiog gatvėje piešdamas graffiti ant Manhetano pastatų sienų ir marškinėlių ar kur tik kitur sumanydavo. Tais laikais graffiti menas buvo ypatingai madingas ir tiek paklausus, jog tokiu menu užsiimančius asmenis tiosiog medžiodavo Niujorko galerijos.

© wikipaintings.org archyvo nuotr.

Trys metai kovos lėmė didžiulį pasisekimą ir populiarumą 1980 metais, kai jo darbas buvo įtrauktas į grupinį šou. Jo darbai ir stilius pasiekė didžiulį pripažinimą dėl žodžių, simbolių, priklijuojamų figūrų ir gyvūnų sintezės. Labai gretai jis tapo meno mylėtojų publikos dievinamas. Būtent tokių asmenų, kurie nematė jokių problemų sumokėti už Basquiat orginalų darbą 50 000 dolerių.

Tais pačiais, 1980, metais Basquiat bendradarbiavo su populiariuoju pop-meno atstovu Andy Warhol. Šis bendradarbiavimas lėmė jų darbų šou, kurio metu buvo demonstruojami įmonių logotipai ir animacinių filmų personažai.

© wikipaintings.org archyvo nuotr.

Kūryba

Jean Michel Basquiat kūryba apima graffiti ir ekspresionistinę tapybą. Dažnai jo darbuose įtraukiami tekstai ir vaizdai iš bulvarinės spaudos. Įdomu tai, jog daugelis jo paveikslų buvo tapyti ant rastų objektų, tokių kaip senos lentos ar baldai.

Per vos dešimtmetį trukusią karjerą, Jean-Michel spėjo nuveikti nemažai: nusifilmavo garsiojo „GQ Magazine“ rašytojo ir scenaristo Glenn O’Brien filme, legendinės grupės „Blondie“ klipe, bendradarbiavo su tokiomis garsenybėmis kaip Madonna, Andy Warhol, David Bowie, Julian Schnabel, Francesco Clemente ir daugybe kitų komercinio meno industrijos įžymybių. Jean-Michel Basquiat kūriniai pabūvojo visoje eilėje Niujorko galerijų, klubų, loftų ir kitų miesto erdvių.

“SAMO žymėjo šmaikščius pasakymus ne pagal metus išsivysčiusio ir pasaulietiško paauglio minčių, kurie netgi toje ankstyvoje konjunktūroje matė pasauly pilkuose atspalviuose, drąsiai sujungdami verslo biržos prekių darinius kartu su socialiniu viduriu, į kurį jis norėjo papulti: tarp kurių daugiausiai į baltą meno pasaulį.“ (Franklin Sirmans, In the Cipher: Basquiat and Hip Hop Culture)

 

© wikipaintings.org archyvo nuotr.

Liūdna pabaiga

Kuo labiau augo Basquiat populiarumas, tuo pačiu didėjo ir jo asmeninės problemos. 1980 metų viduryje jo draugai ypatingai susirūpino dėl jo priklausomybės narkotikams. Jean Michel tapo paranojišku ir izoliavo save nuo viso aplinkinio pasaulio ilgai trunkantiems periodams. Žūtbūt norėdamas atsikratyti priklausomybės nuo heroino 1988 metais jis išvyko iš Niujorko ir apsigyveno Havajuose, grįžęs po kelių mėnesių siekė būti blaivus.

Dėja, bet jam tai nepavyko. Basquiat mirė Niujorke, 1988 metais rugpjūčio 12 dieną nuo narkotikų perdozavimo. Jam tebuvo vos 27 metai. Gaila, bet ypatingai sėkminga jo karjera truko trumpai.  Jean-Michel Basquiat buvo vertinamas už tai, jog į elitinį meno pasaulį „atgabeno“ Afrikos-amerikiečių ir Latino-amerikiečių patirtis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: