© Rūtos Vilčinskaitės nuotr. / KaunoZinios.lt

Šių metų liepos 1-oji diena tapo svarbi diena visiems vairuotojams. Tai diena, kuomet įsigalioja Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimai. Tad štai ką turėtų įsidėmėti vairuotojai.

1. Neblaivus vairavimas
Naujai įtvirtinta neblaivumo sąvoką, kurioje nusakoma, kad taksi automobilių ir motociklų vairuotojai, neblaiviais bus laikomi nuo 0,2 promilės.

2. Panaikinta nuolaida, kuri buvo taikoma girtiems ir taisės neturintiems asmenims
Prieš pakeitimą įkliuvę neblaivųs ar tam teisės neturintys vairuotojai atsipirkdavo tik bauda, o neilgai trukus, galėdavo atsiimti ir teises.
Dabar jiems įvestas naujas įstatymas, nusakantis, kad teisę vairuoti, pažeidusieji gali įgyti anksčiau kaip po vienų metų nuo šio pažeidimo padarymo dienos.

3. Be vairuotojo pažymėjimo – 10 metų
Asmeniui, iš kurio pagal įstatymus teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta du kartus už tai, kad jis padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų arba teisė vairuoti buvo atimta tris kartus, tokia teisė grąžinama ne anksčiau kaip po 10 metų.

4. Padarius avariją, techninė apžiūra automatiškai panaikinama
Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros galiojimas bus panaikinamas, kai motorinė transporto priemonė ar jos priekaba sugadinama eismo ar kitokio įvykio metu, ir ji neatitinka techninių reikalavimų.

Konkrečiai yra įvardinta dėl kokių pažeidimų bus panaikintas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros galiojimas, t.y. deformuotas statramstis ar lonžeronas, ar rėmas, vairo ar stabdžių sistemos, ar pakaba ir (ar) kai suveikė oro pagalvių sistema.

5. Privalomosios transporto priemonės technikinės apžiūros galiojimą galės panaikinti ir pareigūnai

Tikrinantys pareigūnai, kuriems yra suteikta ši teisė, galės panaikinti techninės apžiūros galiojimą dėl šių priežasčių:
– neveikia pagrindinis stabdys (vairuotojas juo negali sustabdyti transporto priemonės);
– neveikia vairo mechanizmas (vairuotojas negali juo valdyti transporto priemonės);
– netvarkingas transporto priemonės ir priekabos sukabinimo įtaisas;
– lyjant, sningant arba esant rūkui vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas;
– tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui nedega joks (artimosios, rūko, tolimosios šviesos) priekinis kairysis žibintas, o sugedus bent vienam galiniam gabarito žibintui neveikia avarinė šviesos signalizacija arba transporto priemonės gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo;
– transporto priemonės stiklų, patenkančių į priekinį 180 laipsnių vairuotojo matymo lauką, šviesos laidumas mažesnis negu nustatyta techniniuose reikalavimuose;
– žiemos sezono metu automobilis, kurio bendroji masė ne didesnė kaip 3,5 t, ir (ar) jo priekaba (jei priekaboje įrengti stabdžiai) eksploatuojamas su padangomis, kurios neskirtos važiuoti žiemą, transporto priemonė vasaros sezono metu eksploatuojama su dygliuotomis padangomis arba protektoriaus rašto gylis mažesnis nei nustatyta techniniuose reikalavimuose.
– transporto priemonės žibinte panaudotas transporto priemonės gamintojo nenumatytas šviesos šaltinis;
– stovinčios motorinės transporto priemonės su dirbančiu varikliu skleidžiamo triukšmo lygis viršija Kelių transporto priemonių variklių triukšmo ribinių dydžių ir jų nustatymo tvarkos apraše nurodytus dydžius.

6. Nauja automobilių registravimo tvarka
Privalomoji transporto priemonių techninė apžiūra turi būti atlikta iki transporto priemonės įregistravimo

© Rūtos Vilčinskaitės nuotr. / KaunoZinios.lt

7. Automatinis išregistravimas
Jei motorinės transporto priemonės arba jos priekabos neatlikta privalomoji techninė apžiūra arba ji neapdrausta transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, arba nesumokėti valstybės nustatyti su transporto priemone ar jos dalyvavimu viešajame eisme susiję mokesčiai, sustabdomas leidimas tokiai motorinei transporto priemonei dalyvauti viešajame eisme.
Per 90 dienų nepašalinus priežasčių, dėl kurių buvo sustabdytas leidimas motorinei transporto priemonei arba jos priekabai dalyvauti viešajame eisme, nustatyta tvarka panaikinamas leidimas šiai motorinei transporto priemonei arba jos priekabai dalyvauti viešajame eisme ir ji išregistruojama, o valstybinio registracijos numerio ženklai pripažįstami negaliojančiais ir privalo būti nedelsiant grąžinti juos išdavusiai institucijai.

8. Vienkartinis leidimas
Nustatyta, kad motorinių transporto priemonių ir jų priekabų, kurių privalomosios techninės apžiūros dokumentų galiojimas yra pasibaigęs arba panaikintas, savininkai arba valdytojai, nustatyta tvarka gali gauti ne ilgiau kaip vieną parą galiojantį leidimą nuvykti į transporto priemonių techninės apžiūros įmonę privalomosios techninės apžiūros atlikti.

9. Reikalavimai dviratininkams
Liūdnos dienos prasidės ir dviratininkams, kuriems pakeitimų sąrašas yra labai ilgas.
Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų, o išklausiusiems Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokymo įstaigos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims. Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas.

Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas, dviračio priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Dviračio vairuotojai (keleiviai) iki 18 metų, važiuodami (vežami) keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko šalmus. Vyresniems kaip 18 metų asmenims, dviračiu važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą (važiuojant važiuojamąja kelio dalimi dieną privaloma dėvėti liemenę arba turi būti įjungti dviračio žibintai)

10. Ryški liemenė, kokia ji?
Taip pat yra apibrėžta ryškios liemenės sąvoką. Kaip ji turi atrodyti? Ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais – tai geltonos, oranžinės ar raudonos spalvos liemenė arba kitas viršutinės kūno dalies (nuo kaklo iki juosmens) drabužis su iš visų pusių kitiems eismo dalyviams matomais šviesą atspindinčiais elementais

11. Sugedo automobilis? Dėkis šviesą atspindinčią liemenę

Iki įstatymo pakeitimo, sugedus automobiliui tamsiu paros metu, užtekdavo turėti tik šviesą atspindintį elementą-atšvaitą, dabar jau reikės turėti šviesą atspindinčia liemenę.

12. Galingiesiems keturračiams reikės ir motociklo teisių

Pagal iki šiol galiojusį reglamentavimą, galinguosius keturračius vairuoti pakako B kategorijos vairuotojo pažymėjimo. Bet nuo šiol numatyta, kad teisę vairuoti galinguosius keturračius suteikia A ir B kategorijų vairuotojo pažymėjimas.

13. Profesionalų vairuotojo pažymėjimas – penkeriems metams

Dešimčiai metų išduodamame vairuotojo pažymėjime, teisė vairuoti C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E kategorijos transporto priemones galios ne ilgiau kaip penkis metus nuo vairuotojo pažymėjimo išdavimo dienos (vairuotojo pažymėjime prie šių kategorijų bus įrašomas ne ilgesnis kaip penkių metų atitinkamos kategorijos galiojimo laikas).

14. Įvesta nauja transporto priemonė

Įvesta nauja sąvoka „motorinis dviratis“. Tai transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val.

15. Priverstinis automobilio nuvežimas

Priverstinai transporto priemonė gali būti nuvežama į kitą vietą iš vietų, kuriose leidžiama transporto priemonėms stovėti, jei trukdo šitas vietas valyti ir tvarkyti savivaldybės vykdomosios institucijos prašymu. Šiuo atveju transporto priemonės savininkas ar valdytojas neatlygina išlaidų, susijusių su transporto priemonės priverstiniu nuvežimu.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: