© Wikimedia Commons nuotr.

Paveldosaugininkai ketina vėl pradėti svarstymus, ar verta palikti teisinę apsaugą Vilniaus Žaliojo tilto skulptūroms.

Jos nuo tilto nukeltos pernai vasarą ir šiuo metu saugomos savivaldybės įmonės aikštelėje.

Kultūros paveldo departamentas skelbia, kad šis klausimas įtrauktas į pirmosios Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos darbotvarkę antradienį.

Departamento atstovų teigimu, paveldosaugininkai gali pateikti tik rekomendaciją – jei jie rekomenduotų skulptūrų nebesaugoti, galutinį sprendimą turėtų priimti kultūros ministras. Be to, po ekspertų sprendimas dar galėtų būti apskųstas per tris mėnesius.

“Nemanau, kad politikai turėtų sprendimus priiminėti, nes kartais jau per daug priiminėja. Reikia pažiūrėti profesionaliai į šį klausimą. Bet aš asmeniškai nemanau, kad jos turėtų grįžti (ant tilto)”, – BNS sakė kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Daugiau nei 60 metų ant Žaliojo tilto buvusios sovietinės skulptūros nukeltos pernai liepą, motyvuojant, jog jos yra avarinės būklės ir kelia pavojų saugumui. Jų nukėlimo oponentai argumentavo, kad skulptūros buvo neatskiriama tilto dalis bei kaltino valdžią politikavimu ir istorinių sąskaitų suvedinėjimu.

Vilniaus savivaldybė sulaukė net kelių pasiūlymų atiduoti ar parduoti skulptūras – meras RemigijusŠimašius žadėjo dėl skulptūrų likimo apsispręsti tik kai ekspertai atsakys, ar jas būtina toliau saugoti. Ekspertai prieš metus nusprendė palikti skulptūras kultūros vertybių registre.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė anksčiau sakė, kad nepaisant skulptūrų statuso, savivaldybė jų restauruoti neprivalo.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. Pasisakantys už nukėlimą sakė, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

Rekomenduojame

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: