DŽo Bidenas / EPA-ELTA nuotr.

Savo pirmojoje kalboje abiejuose Kongreso rūmuose JAV prezidentas Džo Bidenas labai optimistiškai žvelgė į ateitį. 

“Po 100 dienų trukusio gelbėjimo ir atnaujinimo Amerika yra pasirengusi pakilti. Mes vėl dirbame. Vėl svajojame. Vėl atrandame. Vėl vadovaujame pasauliui”, – Joe Bidenas sakė rūmų ir senato parlamento nariams Vašingtone. – „Amerika vėl juda. Šalis pavojų paverčia privalumais, krizę – galimybėmis, nesėkmes – jėga“.

Pradėjęs eiti pareigas sausio 20 d., jis paveldėjo „krizę išgyvenusią tautą“, sakė JAV prezidentas. “Didžiausia pandemija per šimtmetį. Blogiausia ekonominė krizė nuo Didžiosios depresijos. Blogiausias išpuolis prieš mūsų demokratiją nuo pilietinio karo”.

Bidenas turėjo omenyje krizę, kurią sukėlė korona viruso pandemija, pavertusi milijonus žmonių bedarbiais. Jis taip pat paminėjo ir radikalių jo pirmtako Donaldo Trumpo šalininkų išpuolį prieš Kapitolijų sausio 6 d. „Prieš 100 dienų Amerikos širdis degė“, – sakė 78 metų vyras.

Leiskite jus paskiepyti!

Kovojant su pandemija nuo jo kadencijos pradžios suleista 220 milijonų vakcinos dozių, pranešė demokratas. Daugiau nei pusė JAV suaugusiųjų jau gavo bent vieną vakcinos dozę. Bidenas kalbėjo apie vieną didžiausių logistikos laimėjimų JAV istorijoje. Tačiau epidemija dar nėra nugalėta, o JAV turi išlikti budri. Todėl Bidenas kreipėsi į piliečius: “Eik ir pasiskiepyk, Amerika!”.

Valstybės vadovas taip pat propagavo savo reformos projektus, įskaitant maždaug dviejų trilijonų dolerių vertės infrastruktūros paketą. „Tai galėtų sukurti milijonus gerai apmokamų darbo vietų ir tuo pat metu reikšmingai prisidėti prie kovos su klimato kaita“, – pabrėžė Bidenas. Amerikos darbo planas padės Jungtinėms Valstijoms įsitvirtinti XXI amžiaus ekonominėje konkurencijoje. Didžiulės investicijos, be kita ko, turi būti skiriamos elektromobilumo plėtrai ir energijos gavimo koregavimui.

Tačiau šalies viduje, atsižvelgiant į didžiules išlaidas ir planuojamą finansavimą pakeliant pelno mokestį, projektas sulaukia prieštaravimo, ypač tarp respublikonų. Bet Bidenui prireiks kai kurių respublikonų balsų, ypač Senate, kad paketas būtų pradėtas taikyti.

Viskas, kas mano galioje“

Savo kalboje Bidenas taip pat paragino dėti dvišales pastangas įveikti struktūrinį rasizmą. „Visi mes matėme neteisybės kelį ant juodosios Amerikos kaklo“, – sakė Bidenas. Jis turėjo omenyje afroamerikiečio George’o Floydo, kurį praėjusiais metais Mineapolyje sulaikė baltaodis policininkas, nužudymą.

Bidenas taip pat pažadėjo sustiprinti kovą su smurtu panaudojant ginklą JAV. „Darysiu viską, kas įmanoma, kad apsaugočiau Amerikos žmones nuo šios smurto ginklais epidemijos“, – sakė prezidentas. Tačiau ir čia jis yra priklausomas nuo Senato. Daugelis respublikonų nepritaria ginklų įstatymų griežtinimui.

Neieško konflikto

Atsižvelgdamas į JAV užsienio politiką, Bidenas patvirtino, kad nesieks konflikto su Kinija ir Rusija. Jis sakė Kinijos valstybės vadovui Xi Jinpingui, kad JAV sveikins konkurenciją su Kinija ir kad ji „neieškos konflikto“. Tačiau jis aiškiai nurodė, kad gins Amerikos interesus. Prezidentas taip pat pasakė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad JAV nenorėjo eskalacijos, tačiau „poelgiai turės pasekmių“.

Savo paties teigimu, Bidenas nori pertvarkyti JAV, Rusijos ir Kinijos santykius. Kalbėdamas apie konfliktus, jis laikosi griežtos pozicijos, tačiau tuo pat metu siekia bendradarbiauti tokiais klausimais kaip klimato apsauga ir ginklų kontrolė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: