JAV prezidentas Džo Baidenas / EPA-ELTA nuotr.

Prezidentas Džo Baidenas kreipėsi į demokratus ir respublikonus, kad šie lapkritį balsuotų, jog būtų apsaugotos amerikiečių pilietinės laisvės.

Ketvirtadienį vykusiame lėšų rinkimo renginyje prezidentas Džo Baidenas kritikavo savo pirmtako Donaldo Trumpo filosofiją, sakydamas, kad MAGA („Make America Great Again“) judėjimas, kurį palaiko dideli Respublikonų partijos sektoriai, yra panašus į „pusiau fašizmą“.

Prezidentas, kalbėdamas per demokratų lėšų rinkimą Merilande, sukritikavo „kraštutinius“ respublikonus ir pareiškė, kad yra susirūpinęs dėl demokratijos padėties Amerikoje. Baidenas pridūrė, kad nėra tikras ar Respublikonų partijos nukrypimas į „stipriąją dešiniąją“ politikoje baigiasi, ar tik prasideda, ir perspėjo susirinkusius balsuoti per lapkritį vyksiančius kadencijos rinkimus atmesti „ultra MAGA darbotvarkę“, turėdamas omenyje Trumpo „Padarykime Ameriką vėl didinga“ mantrą.

Tai, ką dabar matome, yra kraštutinės MAGA filosofijos pradžia arba mirtis“, – sakė Baidenas. „Tai ne tik Trumpas, tai visa filosofija, kuria grindžiama… Aš pasakysiu, kad tai tarsi pusiau fašizmas“.

Baidenas teigė nesuvokęs, kaip stipriai iš tikrųjų pakenkė Trumpo kadencija Baltuosiuose rūmuose šalies tarptautinei reputacijai, kai jis pirmą kartą įėjo į Ovalųjį kabinetą. Tokie 46-ojo JAV prezidento pareiškimai buvo aštriausi jo komentarai, kurie kada nors buvo nukreipti prieš respublikonų sistemą.

Neįvertinau, kiek žalos Amerikos reputacijai pasaulyje padarė ankstesni ketveri metai“, – sakė prezidentas ir pridūrė, kad vis dar tikisi, kad tuos nuostolius pavyks susigrąžinti.

Manau, kad nėra nieko, ko Amerika negalėtų padaryti, jei mes tam nusiteiksime“, – kalbėjo Baidenas.

Baltieji rūmai tikisi laimėti daugybę politinių pergalių lapkričio mėnesio rinkimuose, įskaitant anksčiau šį mėnesį priimtą reikšmingą infliacijos mažinimo įstatymą ir jo sprendimą panaikinti amerikiečių studentų skolas iki 20 000 dolerių. Demokratai taip pat tikisi sustiprinti šalies masto pyktį dėl Respublikonų partijos pastangų apriboti prieigą prie abortų ir balsavimo teisių bei atremti respublikonų pastangas perimti abiejų Kongreso rūmų kontrolę.

Šią savaitę Baidenas pradėjo turą visoje šalyje, siekdamas paremti demokratų kandidatus, pretenduojančius į Kongreso ir vietinius biurus. Jis perspėjo šalininkus, kad respublikonai nesustos ties savo pastarosiomis pergalėmis po to, kai Aukščiausiasis Teismas panaikino svarbų Roe v. Wade teismo nuosprendį, kuris leido turėti teisę į abortą. Bidenas teigė, kad Trumpo remiami respublikonai imsis atakuoti ir kitas pilietines laisves, įskaitant tos pačios lyties asmenų santuokas.

Tai nėra hiperbolė, dabar reikia balsuoti, kad tiesiogine prasme vėl išgelbėtume demokratiją“, – ketvirtadienį per Demokratų nacionalinio komiteto renginį sakė prezidentas. „Amerika turi pasirinkti. Jūs turite pasirinkti. Nesvarbu, ar mūsų šalis judės pirmyn, ar atgal“.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: