ELTA Oresto Gurevičiaus nuotr.

Vokiečių leidiniui „Bild“ paskelbus, kad Vokietijos ginkluotosios pajėgos ruošiasi Rusijos provokacijoms NATO rytiniame flange, į tai sureagavo ir Lietuvos Krašto apsaugos ministerija (KAM). Pasak ministerijos, Ukrainoje tęsiantis intensyvioms kovoms, Rusija neturėtų resursų atidaryti antrojo fronto.

„Eskalacija tarp NATO ir Rusijos galima jau vasario mėnesį. Tai pratybų scenarijus, kuriame žingsnis po žingsnio, mėnuo po mėnesio aprašoma, kaip veiks Putinas ir kaip NATO ginsis. Pagal Bundesvero scenarijų, eskalacija kils jau po kelių savaičių. Netrukus prasidės karo veiksmai, kuriuose dalyvaus dešimtys tūkstančių vokiečių karių“, – rašo „Bild“.

Pagal šį scenarijų, Rusija pradeda naują mobilizacijos bangą ir 2024-ųjų vasarį pašaukia į kariuomenę dar 200 tūkst. žmonių. Pavasarį Kremlius pradeda plataus masto puolimą Ukrainoje ir dėl nepakankamos Vakarų paramos iki 2024 metų birželio nugali Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

Vėliau, kaip teigiama dokumente, Baltijos šalyse prasidės etniniai susirėmimai, Rusija šalies vakaruose ir Baltarusijoje rugsėjį surengs dideles karines pratybas „Vakarai 2024“, kuriose dalyvaus 50 tūkst. kareivių.

Spalio mėnesį Rusija permeta kariuomenę ir vidutinio nuotolio raketas į Kaliningrado sritį, kad galėtų smogti Suvalkų koridoriui, jungiančiam Kaliningrado sritį su Baltarusija per Lietuvą.

Ten gruodį, iškart po rinkimų Jungtinėse Valstijose, prasideda pasienio konfliktas ir neramumai. Rusija bando pasinaudoti galimu JAV politinės sistemos paralyžiumi.

2025 metų sausį Lenkija ir Baltijos šalys šaukia NATO Tarybos posėdį ir praneša apie grėsmę, keliamą Rusijos, kuri kovo mėnesį permeta papildomas pajėgas į Baltarusiją ir prie Baltijos šalių sienų.

„Nepasibaigus kovoms Ukrainoje, sunku tikėtis, kad Rusija perskirstys prioritetus ir pradės telkti pajėgas kitose kryptyse“, – Eltai perduotame komentare teigė KAM.

Visgi, ministerijos teigimu, Rusija strategine Vakarų kryptimi planuoja ilgalaikį pajėgų didinimą.

„Tam numatomi infrastruktūros ir dalinių plėtros planai, vyksta struktūriniai ir pavaldumo pokyčiai“, – nurodė KAM, remdamasi Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) vertinimu.

Anot KAM, AOTD praėjusiais metais viešai teiktas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas iš esmės nesikeičia.

„Rusija išlaiko reikšmingus pajėgumus ir juos nuolat pildo prie fronto linijos Ukrainoje. Nepralaimėti karo šiuo metu yra Rusijos prioritetas ir ji skiria tam atitinkamus resursus“, – pirmadienį nurodė ministerija.

ELTA primena, kad leidinys „Bild“ paskelbė ištraukas iš galimai slapto Vokietijos gynybos ministerijos parengto dokumento. Jame daroma prielaida, kad eskalacija tarp NATO ir Rusijos gali įvykti jau 2024 metų vasarį.

Taip pat, pasak „Bild“, 2025 metais blokas gali prieiti prie tiesioginės konfrontacijos su Rusijos kariuomene, tikėtina, Baltijos šalių pašonėje. „Bild“ pabrėžė, kad scenarijus yra NATO pratybų, kurios vėliau šiais metais bus surengtos Baltijos šalyse, legendos dalis.

Raminta Majauskaitė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: