Sibiro šamanas Aleksandras Gabyševas / Youtube archyvo kadras

Žmogaus teisių aktyvistai paskelbė, kad valdžios institucijos sulaikė Sibiro šamaną Aleksandrą Gabyševą, kuris teigia norintis išvaduoti Rusiją nuo „demono“ Vladimiro Putino. Keliautojas pasakoja, kad po žmonos mirties nuo vėžio „gyvendamas miške“ tapo šamanu.

Pirmąjį žygį Gabyševas pradėjo 2019 m. kovo mėnesį su savimi tempdamas daiktų prikrautą vežimėlį. Daugiau nei 7 tūkst. kilometrų kelionė pėsčiomis turėjo vykti nuo Jakutijos iki Maskvos, kurioje šamanas norėjo išvaryti V. Putiną iš valdžios. Šamanas greitai pritraukė sekėjų aplink visą Sibirą, keliavusių su juo bent trumpą kelionės atkarpą. Jis planavo pasiekti Maskvą iki 2021 m., tačiau rugsėjį lydimas dviejų kompanionų ir keturių šunų, buvo sulaikytas Sibire, ant Baikalo ežero kranto, nuėjęs maždaug trečdalį kelio. Jo tiesiogiai išreikšti pareiškimai apie Putiną patraukė visuomenės dėmesį, paskatino opozicijos protestus ir pranešimus per Kremliaus televiziją.

Teisių aktyvistų grupė paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matoma, kaip sustabdytas keleto policijos ekipažų, apkaltintas vykdantis ekstremistinę veiklą – nusikaltimą, už kurį baudžiama iki trejų metų kalėjimo, snieguotame kelyje sulaikomas Gabyševas. Su šamanu keliavę šalininkai pasakoja, kad Gabyševui atsisakius pakomentuoti savo kelionę policijai, jis su visa manta buvo įkeldintas į furgoną ir išvežtas. „Tai buvo tyli speciali operacija“, – vaizdo įraše sakė kolega keliautojas Viktoras Jegorovas. „Taip vykdomos operacijos teroristams, nusikaltėliams ar kitiems žmonėms, keliantiems pavojų valstybei“.

Po pirmojo sulaikymo Gabyševas buvo išsiųstas į psichiatrinę ligoninę įvertinimui, ten ekspertai nustatė, kad jis nėra „sveiko proto“. Projekto „Atvira Rusija“ koordinatorius Aleksejus Pryanišnikovas teigė besitikintis, jog valdžios institucijos po arešto oficialiai apkaltins Gabyševą. „Jis buvo sulaikytas tyrėjo nurodymu“, – sakė jis. Pryanišnikovas teigė, kad valdžios organams šamano bandymai nuversti Putiną nebuvo pokštas. „Režimas ir teisėsaugos institucijos rimtai vertina okultizmą, šamanizmą ir raganavimą“, – sakė jis. Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ pareikalavo jį paleisti teigdami, kad sprendimas buvo priimtas remiantis jo politiniais įsitikinimais, o ne sveikatos būkle. Gabyševas „buvo padarytas valstybės priešu vien dėl to, kad išreiškė savo nuomonę apie Putiną“, – sakė organizacija. Iki devintojo dešimtmečio pabaigos Sovietų Sąjungoje toks politinis priešinimasis buvo laikomas išdavyste ir tokiems „valstybės išdavikams“ buvo diagnozuojama šizofrenija ar paranoja, tuomet jie buvo uždaromi į atitinkamas institucijas.

Vidaus reikalų ministerija Ulan Ude teigė, kad 1958 m. gimęs vyras buvo areštuotas ir išsiųstas lėktuvu į Jakutiją, kur jo buvo ieškoma už nusikaltimą. Tačiau niekas, turintis pono Gabyševo vardą ir gimimo metus, nėra įtrauktas į Jakutijos ar šalies ieškomų asmenų sąrašus. Policija, sustabdžiusi pirmąjį Gabyševo žygį, užkirto kelią ir antrajam, kurį jis pradėjo gruodį. Tada, paskelbęs trečiąjį bandymą jis buvo sulaikytas savo namuose ir išvežtas į psichiatrijos kliniką. Komentatoriai greitai pasmerkė ir išjuokė pono Gabyševo areštą, stebėdamiesi, kaip valdžia gali bijoti paprasto šamano. „Jei kas nors pagamins Vladimiro Putino vudu lėlę, tai yra ekstremizmas ar nusikaltimas?“ paklausė žurnalistai Natalijos Semyonovos, tariamai opozicinės „Yabloko“ partijos Ulan Ude narės. „Pateiksime baudžiamąjį straipsnį prieš burtus ir šamanizmą!“, – atsakė ši.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: