Pagalba Ukrainai: Prancūzija ir Nyderlandai pritarė planui pirkti šaudmenis už ES ribų. EPA-ELTA nuotr.

Prancūzija ir Nyderlandai pritarė planui įsigyti šaudmenų už Europos Sąjungos ribų, kad būtų galima greičiau pristatyti reikiamą karinę įrangą Ukrainai. Tikimasi, kad pasiūlymas bus pateiktas kovo pradžioje.

Tai antradienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis „Bloomberg“.

Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala išdėstė idėją įsigyti šimtus tūkstančių šaudmenų iš kelių šalių pirmadienį, vasario 26-ąją, Paryžiuje vykusiame neeiliniame Europos lyderių viršūnių susitikime. Jo tikslas buvo pademonstruoti paramą Kyjivui ir pabrėžti Vakarų ryžtą padėti jam laimėti karą su Rusija.

„Čekijos pasiūlymas visiškai atitinka tai, ką padarėme artilerijos srityje. Mes kreipėmės į šalis, kurios nėra ES narės, prašydami rasti sprendimą. Mes dalyvausime šioje iniciatyvoje. Esame jai visiškai atviri. Vienintelis mūsų tikslas – efektyvumas“, – per spaudos konferenciją po derybų sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte, palikdamas susitikimą, sakė, kad jo šalis sutiko skirti 100 milijonų eurų Prahos planui įgyvendinti, ir išreiškė viltį, kad prie jo prisijungs ir kitos sostinės.

Čekijos premjeras P. Fiala pažymėjo, kad jo šalies pasiūlymą gali palaikyti 15 šalių, nors jis jų neįvardijo.

„Mūsų vertinimu, 2025 metais Europoje ir Ukrainoje turėtų būti gaminama pakankamai amunicijos, tačiau reikia įveikti laikotarpį iki to laiko. Čekijos iniciatyva – būdas, kaip Europos valstybės gali tai padaryti”, – sakė jis.

Pirmadienį Paryžiuje, Eliziejaus rūmuose, įvyko maždaug 20 Europos lyderių darbo susitikimas. Konferencijos dalyviai tarėsi, kaip priešintis Rusijai ir padėti Ukrainai kovoti su agresore, pastarosiomis savaitėmis pablogėjus situacijai fronte.

Apibendrindamas susitikimo rezultatus, E. Macronas pareiškė, kad šalys partnerės ir sąjungininkai sukurs koaliciją, kuri tieks Ukrainai vidutinio ir ilgo nuotolio raketas.

Kartu E. Macronas kritikavo ES, netesėjusią pažado perduoti Ukrainai milijoną sviedinių iki 2024 metų kovo 1 d.

Stasys Gimbutis (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: