Džo Baidenas / EPA-ELTA nuotr.

Įrodymai, kad Rusijos kariai Ukrainoje nužudė dešimtis civilių gyventojų, paskatino tarptautinę bendruomenę skelbti „karo nusikaltimus“ ir raginti imtis tolesnių priemonių prieš Maskvą.

JAV prezidentas Džo Baidenas paragino surengti karo nusikaltimų teismą prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, pavadino jį karo nusikaltėliu ir pareiškė, kad ketina siekti daugiau sankcijų Rusijai.

Šis žmogus yra žiaurus… tai, kas vyksta Bučoje, kelia pasipiktinimą“, – sakė D. Baidenas, turėdamas omenyje Ukrainos miestą, kuriame, kaip pranešama, Rusijos pajėgos nužudė dešimtis civilių gyventojų. –  „Putinas yra karo nusikaltėlis“.

Kalbėdamas prie Baltųjų rūmų D. Baidenas sakė, kad reikėtų surinkti daugiau įrodymų, kuriuos būtų galima pateikti karo nusikaltimų teisme.

D. Baideno komentarai nuskambėjo po to, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Bučoje – mieste prie Kijevo, kur, pasak Ukrainos pareigūnų, rasti civilių kūnai. V. Zelenskis Rusijos veiksmus pavadino „genocidu“ ir paragino Vakarus taikyti Rusijai griežtesnes sankcijas.

Apžiūrėdamas vietovę šiaurės vakariniame Kijevo pakraštyje, V. Zelenskis, vilkintis neperšaunamą liemenę ir lydimas kariškių, kalbėjo tautai televizijoje, sakydamas, kad dėl tokių vaizdų sunkiau sėsti prie derybų stalo su Rusija ir derėtis dėl neišprovokuoto karo, kurį Maskva pradėjo praėjusį mėnesį, nutraukimo.

Kiekvieną dieną, kai mūsų kovotojai įžengia į teritoriją ir ją susigrąžina, jūs matote, kas vyksta“, – sakė Ukrainos lyderis.

Tai yra karo nusikaltimai ir pasaulis juos pripažins genocidu“, – sakė V. Zelenskis, pridurdamas, kad tikisi, jog panašių nusikaltimų įrodymų bus rasta ir kituose okupuotuose regionuose, kai iš jų bus išstumtos Rusijos pajėgos.

. V. Zelenskis turėjo kalbėti JT Saugumo Tarybos diplomatams, besipiktinantiems gausėjančiais įrodymais, kad Rusijos pajėgos sąmoningai žudė civilius gyventojus, kurių daugelį šaudė kiemuose, gatvėse ir namuose, o jų kūnus palikdavo lauke.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba taip pat prognozavo, kad civilių žudymo įrodymų bus rasta ir kituose Rusijos pajėgų užimtuose miestuose.

Siaubai, kuriuos matėme Bučoje, yra tik ledkalnio viršūnė visų nusikaltimų, (kuriuos) įvykdė Rusijos kariuomenė“, – sakė D. Kuleba spaudos konferencijoje Varšuvoje kartu su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministre Liz Truss.

Pusinių priemonių nebeužtenka. Šią savaitę reikalauju griežčiausių sankcijų, toks yra prievartavimų ir žudynių aukų prašymas. Jei abejojate dėl sankcijų, pirmiausia nueikite į Bučą“.

JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet teigė, kad nuotraukos iš Bučos ir kitų vietovių „kelia rimtų ir nerimą keliančių klausimų dėl galimų karo nusikaltimų, sunkių tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų ir rimtų tarptautinės žmogaus teisių teisės aktų pažeidimų“.

Tuo tarpu Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moraveckis (Mateusz Morawiecki) paragino sudaryti „tarptautinę komisiją šiam genocido nusikaltimui ištirti“. Jis taip pat prisijungė prie raginimų imtis „aiškių ir ryžtingų sankcijų“ prieš Rusiją.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: