TOP 10 režisieriaus Kventino Tarantino filmų

Paskelbė: Data: 2018-08-01 08:21

Spausdinti | Komentarai

Apie šį režisierių būtų galima kalbėti valandų valandas, nes jis kelią skirtingas emocijas kiekvienam. Jis turi subtilų kino kūrimo braižą, nėra banalus Holivudinių filmų kūrėjas ir jis yra vienas iš tų – arba jį pamilsite arba jo nemėgsite.

Dar būdamas mažas, jis su savo mama daug laiko leisdavo kino salėse. Kinas – jam buvo svajonė ir didžiausias gyvenimo tikslas. Būdamas 16 m. jis netgi mėtė mokyklą, vardan to, jog galėtų siekti aktoriaus karjeros. Tačiau jam buvo dėl ko stengtis, nes stiprus noras gyventi geriau kilo iš to, jog Tarantino augo saugumu ir ramumu negarsėjančiame pietiniame Los Andžele, ir šalia to, kad gana anksti pradėjo vogti ar bandyti narkotikus, jis kartu iš arti matė nusikaltėlių ir gaujų pasaulį.

Ir visgi, Holivudas neturi kito tokio žmogaus kaip Kventinas Tarantino. Devynias klases pabaigęs senamadiškas režisierius jau daugiau nei dvidešimt metų kuria kažką, kas milijonams žmonių tampa tikru įvykiu, ne eiliniu ėjimu į kiną neturint ką veikti. Neveltui K. Tarantino ketinimas per karjerą režisuoti tik dešimt filmų buvo priimtas taip audringai, nes visi žino, kad pasitraukus jam, Holivudas praras svarbią savo dalį.

10. ,,Mirties įrodymas“ (angl.Death Proof, 2007)

Tai yra viena iš bendro jo darbo su režisieriumi Robertu Rodrigezu „Grindhouse“ dalių. Filmas susidaro iš dviejų dalių, abiejuose pagrindinis veikėjas išlieka tas pats – kaskadininkas Maikas. Filmas prasideda bare, kur Maikas geria nealkoholinius gėrimus ir kalbasi su panele. Tačiau akies krašteliu taip pat stebi ir kitas merginas įžengusias į barą. Maikas – turi polinkį žudyti, todėl savo aukas renkasi iš anksto. Vakaro pabaigoje, jis sutinka pavežėti kalbintą panelę namo. Kadangi Maiko profesija yra kaskadiniai triukai, jis savo mašiną patobulino taip, kaip dera atlikti šiuos triukus. Veždamas merginą jis ją gąsdina, jog mašinos galinėje sėdynėje nėra saugu, ir menevruodamas keliu, dideliu greičiu, netikėtai stabdo ir mergina žūsta. Tuo viskas nesibaigia, kadangi Maikas turi dar vieną tikslą – nužudyti merginas, kurios buvo bare. Radęs jas, jis trenkiasi į jų mašiną. Antrojoje filmo dalyje taip pat neapsieita be smurto. Tačiau jau Maiko laukia kitokia istorijos pabaiga.

K. Tarantino vėl galima išvysti vaidinantį, jis čia baro savininkas Varenas. Jis daug šiame filme nevaidina, tik pirmajame filmo akte.

Taip pat šį filmą kritikai bei žiūrovai vertina dvejopai – vieniem tai puiki juosta, kitiems, deja, bet yra vadinimas vienas blogiausių K. Tarantino filmų. Pats režisierius taip pat pripažįsta: ,,Tai galėtų būti vienas blogiausių mano sukurtų filmų, bet iš kitos pusės, juk nebuvo toks ir blogas? Jeigu tai blogiausias įvertinimas kokį galėjau gauti – tai man viskas yra gerai“. Ir iš tiesų, nieko nėra blogo, kas neišeitų į gerą.

9. ,,Nužudyti Bilą. 2 dalis“ (angl. Kill Bill: Vol.2, 2014)

Po metų pertraukos, dienos šviesą išvydo ir antroji šio filmo dalis. Pirmojoje dalyje, žiūrovai galėjo pasijusti ,,lyg nepavalgę“, nes visa filmo intriga ir Bilo sugavimas lieka pabaigoje. Pirmame filme Nuotaka pribaigė dvi buvusias žudikes-bendražyges, kurios per tuos keturis metus jau spėjo susikurti naujus gyvenimus, kol pagrindinė filmo veikėja gulėjo ligoninėje – komoje. Bet tai dar nepabaiga, nes dar liko Bilo komandos narių, kuriais reikėjo pasirūpinti. Taip pat, šioje dalyje jau nebėra paslapties, kas tas Bilas ir jau galima pasižiūrėti kas jis toks.

„Nužudyti Bilą. 2 dalis“ galime išvysti daugiau aktorių, mažiau duoklės Azijos kovos menams, mažiau perspaustų, ilgų kovos scenų. 31-uosiuose Saturno apdovanojimuose (angl. 31st. Saturn Awards) laimėjo geriausio veiksmo/nuotykių filmų kategorijoje.

Dar 2012 m. režisierius užsiminė, kad nežino ar dar kada nors išvysime ,,Kill Bill. Vol. 3“, turbūt, kad ne. Tarantino taip pat kalbėjo ir su pagrindine šio filmo žvaigdže Uma Turman dėl galimo tęsinio, tačiau pabrėžė, kad dar režisierius nesiima įsipareigojimų faktiškai sukurti tęsinį. Ir kaip matome, jo dar kino ekranuose nėra.

8. ,,Džekė Braun“ (angl. Jackie Brown, 1997)

K. Tarantino šįkart pristatė kiek kitokį kriminalinį draminį trilerį – amerikiečių rašytojo E. Leonardo knygos ,,Romo punšas“ (angl. Rome Punch) ekranizacija. Meksikos oro linijų bendrovėje stiuardese dirbanti Džekė Braun (P. Grier) sulaikoma gabenanti stambią pinigų sumą ir pakelį narkotikų. Nors policijos detektyvai R. Nikoletas (M. Keaton) ir M. Dragasas (M. Bowen) bando ją įkalbėti bendradarbiauti su policija, tačiau Džekė, žinodama, kad Ordelis Robis (S. L. Jackson), kurio užsakymu ji ir gabeno nelegalų krovinį, vos tik supratęs apie galimą išdavystę, be jokio gailesčio visus nužudys. Merginai tenka rinktis, ar padėti teisėsaugininkams ir tapti laisva ar rizikuojant savo galva tylėti ir sėsti už grotų. Tačiau mergina pasirenka trečią variantą – apmauti tiek policininkus, tiek savo bosą ir pasprukti į laisvę su visais pinigais.

Dienraštyje ,,The Guardian“ Tarantino pasakojo apie pirmąjį kartą, kai sumanė statyti šį filmą: ,,Aš ištikrųjų perskaičiau romaną ,,Romo punšas“, kuris yra pagrindas Džekės Braun juostai. Perskaičius šią knygą aš tiesiog įsivaizdavau kaip turėtų atrodyti filmas. Aš turėjau svajonę kada nors pastatyti filmą remiantis E. Leonardo romanu, tačiau buvo tik laiko klausimas kada aš atrasiu reikiama knygą. Aš ir mano bičiulis L. Benderis kreipėmes į rašytoją, ir pasiūlėme, kad galime padaryti šią juostą, bet mažu biudžetu. Ir jo atsakymas buvo TAIP.“

Nors ši juosta negali pasigirti apdovanojimais, tačiau tai buvo puiki patirtis režisieriui Tarantino, nes jis niekada anksčiau nestatė ekranizacijos. Jam tai buvo iššūkis, nauji patyrimai, kurie užtruko netgi visus metus adaptuojant šį filmą. Kaip jam pavyko, įvertinti galite išvydę filmą.

7. ,,Pasiutę šunys“ (angl. Reservoir Dogs, 1992)

1992 m. šis filmas praktiškai per naktį pakeitė K. Tarantino karjerą. Iš niekam nežinomo scenaristo ir aktoriaus jis tapo įtakingiausiu naujo dešimto dešimtmečio režisieriumi. Šis filmas yra laikomas klasika ir britų filmų apžvalgos žurnalo ,,Empire“ pavadintas visų laikų geriausiu nepriklausomu filmu. Filme pasakojama apie šešis vienas kito nepažįstančius nusikaltėlius, kurie yra nusamdomi nusikaltėlių vadeivos Džo Kaboto (L. Tierney), kad įvykdytų nesudėtingą juvelyrinės parduotuvės apiplėšimą. Įgavę pseudonimus, ponas Baltasis, Blondinas, Rudasis, Mėlynasis, Oranžinis ir Rožinis, imasi darbo. Deja, planas nepasiseka, kai prasidėjus darbeliui prie juvelyrinės pasirodo policija. Daliai vagių pavykus pabėgti jie susirenka viename sandėlyje ir bando išsiaiškinti, kuris iš grupės yra policijos informatorius.

Taip pat ir pats režisierius pasinaudojo proga ir atliko Pono Brauno (Mr. Brown) vaidmenį. Jis čia žaismingas, jaunas ir pilnas idėjų. Nors ir nebuvo viskas lengvai pasiekiama, režisierius džiaugiasi tokiu rezultatu, kokį pavyko išgauti. Tačiau viename interviu apie filmą prasitarė, jog buvo baisu ir buvo akimirkų, kai nieko nežinojo. Ir jeigu galėtų perdaryti filmą, dabar, jau įgavęs patirties, darytų kai ką kitaip.

„Pasiutę šunys“ leidžia žvilgtelti į tai, kaip atsirado tikrasis, dabartinis K. Tarantino. Tai yra režisierius stiliaus kalvė, suteikianti daug malonumo. Per sąlyginai ne ilgą filmo trukmę papasakojama įdomi veikėjų istorija ir atskleidžiami jų charakteriai.

6. ,,Grėsmingasis aštuonetas“ (angl.The Hateful Eight, 2015)

Simboliškai, šis filmas režisieriaus yra aštuntasis. Šiam filmui buvo parinktas tikras aktorių žvaigždynas. Už tai Holivudo filmų apdovanojimuose jis laimėjo geriausių aktorių pasirinkimo katerijoje. Premijų medžiotojo Džono „Koriko“ Ruto vaidmenį atliko Kurt‘as Russell‘as, jo vairuotojo O.B. (J. Parks), jo vergę Deizę (J. J. Leigh), šerifas Krisas (W. Goggins), teisininkas Markas (S. L. Jackson) ir kt. Tačiau viską pradėkime nuo pradžių. Pilietinio karo laikotarpiu, grupelė nusikaltėlių ir žiaurių teisėjų pradeda nesutarti ir būti priešais vieni kitiems Vajomingo kalnuose. Per snieguotus kalnus, karieta vežanti du premijų medžiotojus, nusikaltėlį ir vyrą, laikantį save šerifu. Kai siautulinga pūga verčia juos visus ieškoti prieglobsčio bendroje parduotuvėje, pavadintoje ,,Minnie’s Galanterija“, kur jie susiduria su keturiais asmenimis, kurie, atrodo, yra svetimi ir nepažįstami. Tačiau kuo daugiau jūs sužinosite apie šį filmą, tuo mažiau juo mėgausites. Ši juosta yra išraiškingo vesterno ir paslaptingų žmogžudysčių mišinys. Ir kaip įprasta Tarantino, jo filmų turinys yra iki galo išpildytas ir su mintimi.

Taip pat tai yra pirmasis Tarantino filmas, kuriam buvo sukurtas originalus garso takelis. Kompozitoriui E. Morikonui tai buvo pirmasis vesternas po pertraukos padarytos dar 1981 m. Muzikos takelis yra harmoningas, skoningas, girdima ir gitaros elementų. Vis dėlto, nepaisant to, kad kompozitorius dirbo su sau pažįstamu vesterno žanru, jis stengėsi būti originalus ir atrasti savita skambesį.

Amerikiečių kritikai tinklapyje ,,Rotten Tomatoes“ šį filmą įvertino 74 balais iš 100. Jų nuomone, šis filmas yra lyg Tarantino parašas, kuris užtvirtina, jog filmui netrūks veiksmo, humoro bei žiaurumo. Viską sudėjus gauname stiprų filmo galutinį produktą.

5. ,,Nužudyti Bilą. 1 dalis“ (angl. Kill Bill: vol.1, 2003)

Šis filmas yra pirmoji dalis iš dviejų, kurie buvo nufilmuoti nenutrūkstamai. ,,Kill Bill“ filmas turėjo išeiti kaip viena dalis, tačiau filmo trukmė gavosi daugiau kaip keturios valandos, todėl buvo nuspręsta skelti į dvi dalis. Šio filmo žvaigždė ir pagrindinė aktorė tapo Uma Turman, kuri vaidino Nuotaka, dar vadinama Juodają Mamba. Per jos vestuves, jos buvęs vadas ir meilužis Bilas (D.Carradine) iššaudo visus susirinkusius svečius vestuvėse ir pačią nuotaką. Tačiau netikėtai, po keturių metų komos, nuotaka pasveiksta ir yra pasiryžusi surasti Bilą ir jo komandą, kurie pasidarbavo jos vestuvėse. Umai Turman personažui tenka ir degti iš pykčio ir vaidinti ramią, o jai tai puikiai pavyksta. Ji gavo 3 apdovanojimus kategorijoje geriausia aktorė ir 1 už geriausią kovą su kolege C. Kuriyama, o devintuosiuose ,,Empire“ apdovanojimuose K. Tarantino už šį filmą gavo geriausio režisierio apdovanojimą.

Filmo idėja yra tampriai susijusi su kovos menais, kitaip sakant duoklė Azijos veiksmo filmams. Šis žanras yra labai specifinis ir jei niekada nesidomėjote ar nežiūrėjote šio žanro filmų, kažin ar jums gali patikti. Žiūrėti „Nužudyti Bilą. 1 dalis“ reikia ne tik su tam tikru nusiteikimu, bet ir su atitinkamu kultūriniu fonu.

Taip pat šis filmas turi ir parodiją ,,Kill Buljo“, kurią sukūrė 2007 m. norvegų režisieriai. Filmas turi satyrizmo ir stereotipų prieskonių. Bet pasak norvegiško dienraščio ,,Dagbladet“, Tarantino buvo patenkintas filmo anonsu ir laukia, kada galės pažiūrėti filmą.

4. ,,Negarbingi šunsnukiai“ (angl. Inglourious Basterds, 2009)

Juostoje yra pateikiami Antrojo pasaulinio karo metai ir siužetas šokinėja tarp tris atskiras tautybes atspindinčių grupių – amerikiečių, vokiečių ir žydų/prancūzų. „Negarbinguose šunsnukiuose“ papasakojo itin asmeniškas istorijas. Veikėjai filme neabejotinai atstovauja savo tautybes ir jų poelgiai tai puikiai atspindi, tačiau jie čia yra sukurti ne kaip įrankiai perteikti savo tautų ideologijas, o kaip realūs žmonės, kovojantys už save ir tik paskui už didesnį tikslą, kas filmui suteikia konkretumo. Siužeto centre atsiduria žydaitė Šošana (M. Laurent), po to, kai Prancūzijos provincijoje žydus medžiojantis vokiečių pulkininkas Hansas Landa (C. Waltz) nužudė visą jos šeimą, pabėgusi į Paryžių ir pasikeitusi savo vardą. Ją veda noras atkeršyti naciams ir dėl to ji tampa panaši į Šunsnukius, žydų kilmės amerikiečių karių būrį, vadovaujamą leitenanto Aldo (B. Pitt), atvykstantį į Prancūziją žiauriausiais būdais žudyti nacių. Visi jie turi asmeninius tikslus ir niekas jiems negali pastoti kelio.

Visgi tai buvo neabejotinai ambicingiausias K. Tarantino filmas iki 2009 metų, o gal net ir iki šiol, nusprendęs perteikti visą Antrojo pasaulinio karo eigą vos per kelis veikėjus ir tai įgyvendinęs įspūdingiausiu įmanomu būdu. Jeigu kažkas ir galvojo, kad K. Tarantino negali sukurti rimtas temas nagrinėjančio filmo, po „Negarbingų šunsnukių“ visiems teko pakeisti nuomonę.

Filmų kritikas J.F. Ričardsas (J. F. Richards) apie šį filmą atsiliepė taip: ,,Didžiausias tokių filmų, su tokiomis temomis trūkumas yra toks, kad šitoks temų jautrumas ir moralinės normos persipina viena su kita. Tai gali atrodyti nesuprastai ir keistai, bet K. Tarantino šio filmo kontekste, tokios temos išnagrinėjimas yra tiesiog būtinas“.

3. ,,Ištrūkęs Džango“ (angl. Django Unchained, 2012)

Režisierius K. Tarantino kvies pasinerti į vesterno pasaulį. Filmo siužetas sukasi aplink Džango (J. Foxx), vergą, kuris bus išgelbetas vokiečių premijų medžiotojo K. Schultz (C. Waltz). Jis pažada vergui, jog už tai, kad jis išgelbės jį, jis turės jam padėti su darbu, o mainais jis padės išgelbėti jo žmoną Brunhildą iš žiauraus dvarininko Kalvino (L. DiCaprio).

Dienraštyje ,,The Guardian“, režisierius sakė: ,,Mes visi ,,žinome“ kas yra žiaurumas ir nužmogėjimas ties vergove. Bet jei jum ši tema aktuali ir norite daugiau apie ją sužinoti, perskaitę įvairios literatūros, pamažu tai tampa ne tik istoriniai įvykiai ir savaime suprantamas dalykas vykęs kadaise, tačiau kažkas daugiau, kas netgi šiurpiną ir pereiną per kūną. Ateina supratimas, kad tai vyko iš tikrųjų, o ne kažkas išgalvojo tai. Aš asmeniškai pasijutau piktas ir norintis kažką padaryti dėl to… Aš šią temą pasirinkau tam, jog parodyčiau kokie baisūs dalykai gali būti kine, bet iš tikrųjų, viskas vyko dar žiauriau realybeje“.

„Ištrukęs Džango“ – tai vienas geriausių kultinio režisieriaus K. Tarantino karjeros filmų, o savo žanre vienas iš geriausių. Filmas su puikiai išreikšta mintimi, su nepriekaištingai įgyvendinta vergovės tema, su nepailstančiu brutaliai pateikiamu veiksmu, kur kiekvienoje scenoje per dialogus taip ir veržiasi socialinis juostos kontekstas. Puikus pavyzdys, kaip galima sujungti daug prasmingų detalių į vieną ir gauti itin puikų darbą, kuriam reikia prisikirti šedevro statusą, kaip kritikai ir įvertino: ,,Įžūlus, kruvinas, drąsus, tiesiog šedevras“.

2. „VIENĄ KARTĄ HOLIVUDE“ (Once Upon a Time in Hollywood, 2019)

Dar 2017 metais liepą The Hollywood Reporter informavo, kad Quentinas Tarantino baigė rašyti scenarijų filmui, kurio viena iš siužetinių linijų pasakos apie režisieriaus Romano Polanskio žmonos aktorės Sharon Tate nužudymą 1969-aisiais, kurį įvykdė keturi Charles‘o Mansono gaujos pasekėjai. Gandai pasitvirtino ir šį lapkritį Quentinas Tarantino daugelį nustebino devintuoju savo filmu „Vieną kartą Holivude“. Bet vien tik pasakojimu apie Mansono gaują ir jos kruvinus darbus režisierius neapsiriboja: pats Mansonas filme pasirodo tik trumpučiame epizode, bet ir jo aktoriui Damonui Herrimanui pakanka, kad žiūrovams per nugarą nubėgtų šiurpinančio šaltuko banga.

Režisieriaus tikslas kur kas didesnis – jis užsimojo atkurti septintojo dešimtmečio panoramą, panaudojant kaip įmanoma daugiau Holivudo „aukso amžiaus“ pabaigos elementų bei ženklų.

Komentuodamas savo filmą „Ištrūkęs Džango“ (Django Unchained, 2012) režisierius sakė: „Nenoriu, kad viskas mano filmuose atrodytų lengvabūdiškai. Todėl laikau savo filmus dramomis. Bet likdamas dramoje išspaudžiu iš komedijos viską, ką galiu. Nesusivaldau. Tai vyksta savaime. Jei savo filmus dėliočiau kaip senais gerais laikais, pastatyčiau juos dramos lentynoje. Bet geriausia būtų turėti specialią Tarantino lentyną…“

Filmas „Vieną kartą Holivude“ tokioje „Tarantino lentynoje“ tikrai užims garbingą vietą. Ir kaip režisieriaus stilių puikiai reprezentuojantis kūrinys, ir kaip savotiška audringo septintojo dešimtmečio miniatiūrinė kino enciklopedija. Mat vieni anų laikų kino veikėjai čia vadinami savais vardais (Sharon Tate, Romanas Polanskis, Steve‘as McQueenas, Bruce‘as Lee), o kitus identifikuoti tenka pagal „antrinius požymius“. Pavyzdžiui, pagrindinius herojus, suvaidintus Leonardo DiCaprio ir Brado Pitto. Pirmasis vaidina serialų bei antrarūšių vesternų aktorių Riką Daltoną. Antrasis – jo dublerį kaskadininką Klifą Butą. Pirmasis, kaip sakoma diplomatų kalba, highly likely (labai tikėtina) yra aktorius Burtas Reynoldsas, visą gyvenimą buvęs antrajame plane net tada, kai vaidino pagrindinius vaidmenis antrarūšiuose Holivudo filmuose ir Quentino Tarantino taip mėgiamuose itališkuose vesternuose, kurie čia cituojami ir tiesiogiai, ir pokštaujant apie šio žanro klasikus Sergio Corbucci, Sergio Leone bei kitus (Antonio Margaritis net vadinamas Margariniu).

Pristatydamas savo filmą Kanų kino festivalyje Quentinas Tarantino, pavadino jį sugrįžimu prie to epinio Holivudo, kurio realybėje seniai nėra. Vadinasi, penkiasdešimties metų senumo Ameriką reikėjo atkurti retro kino priemonėmis. Nors veiksmas plėtojasi 1969-ųjų Los Andžele, anuometinės Amerikos autentiką padeda atkurti senų markių automobiliai, hipių epochos mados ir keli filme parodyti garsenybių kotedžai. Visa kitą darbą atlieka kinematografinės citatos. Jų šį kartą tiek daug, kad akys raibsta nuo filmų fragmentų, rodomų mažuose televizorių ekranuose, lauko kino aikštelėse (kino teatrai po atviru dangumi, kuriuose filmus amerikiečiai žiūrėjo neišlipdami iš automobilių, buvo vadinami Drive In) ir stacionariuose kino teatruose (viename jų Sharon Tate dar 1969 m. vasarį žiūri filmą „Griovėjų gauja“ (The Wrecking Crew), kuriame pati vaidino greta Deano Martino.

Čia jau Tarantino jaučiasi tarsi žuvis vandenyje – kino klasika (ypač populiarių žanrų filmai) jam gerai žinomi dar iš tų laikų, kai jis dirbo vaizdajuosčių nuomoje ir per dienas žiūrėjo filmus. (Gediminas Jankauskas)

1. ,,Bulvarinis skaitalas“ (angl. Pulp Fiction, 1994)

Šį filmą žiūrint, galima justi lyg skaitytum knygą, kurioje viskas atrodo sudėtą į skyrius. Matoma ilgos ir įtemptos pokalbių scenos, herojų keistumas ir charizmatiškumas. Filmas 1995 m. yra gavęs Oskarą už geriausią scenarijų (bei dar nominuotas šešiems apdovanojimams) ir kino Kanų festivalyje pelnė pagrindinį prizą – auksinę palmės šakelę. Tai taip pat yra antras režisieriaus darbas su puikiais aktoriais – Uma Thurman, Samuel L. Jackson, John Travolta ir kt. Režisierius buvo nedelsiant pripažintas, o kai kam net sukėlė šoką, kad filme vaizduojamos šitokios brutalios scenos, kaip protestas 1997 metais pasirodė komedijinio pobūdžio filmas „Bulvarinis skaitalas“, kuris priminė filmo parodiją.

„Bulvarinis skaitalas“ – jau kultiniu filmu tapęs ir bene vienas geriausių K. Tarantino filmas. Jis tiesiog nepriekaištingai perteikia to laikmečio atmosferą, pojūtį, žmonių elgesį ir visas gyvenimiškas tendencijas. Nors siužetinė linija pradžioje gali būti lengvai paini, galiausiai ji puikiai susilieja ir papildo įtraukiantys ir nušlifuoti dialogai, pasakojami dar jaunų, bet jau aukšto lygio aktorių.

Taip pat skaitykite: TOP 10 geriausių režisieriaus Martino Scorsese filmų

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt