© Evelinos Pabricaitės nuotr. KaunoZinios.lt

Aplinkybės lemia, kaip lietuviai reaguotų, susidūrę su korupciją, tačiau apie korupciją teisėsaugos institucijoms pranešantys žmonės apklausos dalyvių vertinami teigiamai – tokias tendencijas atskleidžia pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės” užsakymu atlikta interneto vartotojų apklausa.
Daugiau nei pusė (65 proc.) apklaustųjų į klausimą, ar asmeniškai susidūrę su korupcija jaustųsi saugūs apie tai pranešti teisėsaugos institucijoms, atsakė, kad jų sprendimas priklausytų nuo aplinkybių.

„Tyrimo duomenys rodo, kad daugiau nei pusė apklaustųjų, deja, nėra įsitikinę, kaip jie korupcijos atveju elgtųsi. Jei sprendimą lemia aplinkybės, vadinasi, dažnai apie korupciją yra nutylima, leidžiant kitiems ir toliau piktnaudžiauti užimamomis pareigomis. Nors tokiu atveju reikėtų nedelsiant rinkti atsakingų institucijų telefono numerį“, – teigia pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ iniciatorius Tadas Langaitis.

54 proc. interneto apklausoje dalyvavusių lietuvių labai palankiai vertina piliečius, kurie susidūrę su korupcija apie tai praneša teisėsaugos institucijoms, dar 34 proc. vertina palankiai. 4 proc. dalyvavusiųjų apklausoje mano, kad toks elgesys yra neigiamas. Taip pat daugiau kaip pusė (64 proc.) gyventojų teigia, kad žmonių pranešimai teisėsaugos institucijoms apie korupcijos atvejus padeda mažinti korupciją šalyje.

„Susidaro toks įspūdis, jog žmonės tikisi, kad kažkas kitas praneš, nors yra įsitikinę, kad pranešimai mažina korupcijos lygį šalyje. Skandinavijos šalyse, į kurias lygiuojamės, būtų nesuprantama, kodėl apie pastebėtą korupcijos atvejį nepranešama teisėsaugai“, – sako Tadas Langaitis.

Pasak Tado Langaičio, Lietuvai prieš keliasdešimt metų atgavus Nepriklausomybę dalis visuomenės ir šiandien vis dar nežino, ką su ta laisve daryti: „Tam, kad šalis taptų tikrai demokratiška valstybe, patys lietuviai turi atrasti savyje atsakomybės ir pilietiškumo – kiekvieno žmogaus indėlis yra svarbus, nes kiekvienas yra atsakingas už aplinką, kurią kuria.”

Interneto vartotojų tyrimą „Baltųjų pirštinių“ užsakymu atliko tyrimų agentūra „OMD“. Tyrimas buvo atliktas š.m. spalio 14-18 dienomis, naudojant „OMD Snapshots“ tyrimų sistemą. Tyrime dalyvavo tūkstantis 15-50 metų amžiaus respondentų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: