Kaunas prisijungė prie patraukliausių Baltijos šalių miestų ketvertuko

Paskelbė: KaunoZinios.lt redakcija Data: 2018-01-29 12:23

Spausdinti | Komentarai

© Vilmanto Ramono nuotr. / KaunoZinios.lt

2017 metais Kauno miesto veidas pastebimai modernėjo, atidaryta 11 naujų biurų pastatų. 2018 m. mieste atidaromi pirmieji A klasės verslo centrai lemia, kad Kaunas prisijungia prie patraukliausių Baltijos šalių miestų ketvertuko biurų segmente, traukiančio stambius užsienio investuotojus.

Pernai Kaune atidaryti biurai rinką papildė 43 tūkst. kv. m. modernios erdvės, o iki 2019 m. pabaigos turėtų būti įrengta dar 17 biurų pastatų, kurie modernios biuro erdvės kiekį išaugins apie 99 tūkst. kv. m. ploto. Nors šiuo metu visi Kaune esantys biurų pastatai yra B klasės, artimiausiu metu situacija keisis: rinką papildys modernūs, A klasės verslo centrai „Arka“, „Magnum“ ir kiti.

Šiemet pirmą kartą Kauno miesto biurų apžvalgą parengusios tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė Jurgita Šilaikytė pastebi, kad Kaune fiksuojama sparti modernių biurų plėtra.

Vien 2017 m. rinkai pristatyta 43 tūkst. kv. m. šiuolaikiškos erdvės, kuri pasiūlą išaugino 43 proc. Svarbių pokyčių netrūks ir šiais bei kitais metais – Kauno biurų rinką papildys šiuolaikiški A klasės verslo centrai, aplink miesto centrą formuojasi verslo kvartalai“, – pasakoja J. Šilaikytė.

Anot „Newsec“ atstovės, iki 2017 m. vidutinis modernios biuro erdvės prieaugis per metus siekdavo apie 10 tūkst. kvadratinių metrų, o nuo 2009 m. iki 2013 `m. naujų projektų erdvės prieaugis buvo labai ribotas. Situaciją pasikeitė pasibaigus finansinei krizei, kai Kaune darbo vietas pradėjo kurti užsienio kompanijos.

Kauno šiuo metu išgyvenama biurų rinkos plėtra primena 2010 m. Vilniuje, kai Vilniuje įsikūrė Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“. Kauno ekonomikos kilimas prasidėjo 2014 m., kai čia veiklą pradėjo JAV sveikatos apsaugos ir paslaugų bendrovė „Intermedix“. Tai sukėlė sniego gniūžtės efektą, kuris parodė užsienio investuotojams, kad Kaunas gyvybingas ir vakarietiškas miestas, kuriame galima rasti kompetentingų darbuotojų. Vakarietiško kapitalo kompanijos neabejotinai ieškojo šiuolaikinio biuro, todėl atsiradus paklausai vystytojai pradėjo planuoti projektus, kurie į rinką įsilies jau šiemet“, – sako „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė.

Kaunas prisijungė prie Baltijos šalių sostinių

Pagal patrauklumą investuotojams Kaunas šiemet nebenusileis Vilniui, Rygai ar Talinui. Pagal modernaus biuro kiekį Kaunas vejasi Baltijos šalių sostines – šiuo metu vienam gyventojui Kaune tenka 0,49 kv. m. modernios biuro erdvės vienam gyventojui.

J. Šilaikytė aiškina, kad augantis modernaus biuro kiekis parodo potencialą plėtrai ir augina investuotojų susidomėjimą.

Kauno biurų rinka iki 2019 m. išaugs beveik 70 proc. Šios aplinkybės ne tik skatina užsienio kompanijas steigti Kaune biurus, bet ir traukia institucinius investuotojus, investuoti ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, įsigyjant parduodamus kokybiškus ir pinigų srautą generuojančius objektus. Kaunas dabar yra ryškiai matomas Baltijos šalių NT žemėlapyje – jis prisijungė prie patraukliausių Baltijos šalių miestų ketvertuko“, – sako „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė.

Užsienio investuotojai kuriasi toliau

2017 m. bendras modernių biurų įsisavinimas Kaune siekė beveik 35 tūkst. kv. m ir tapo rekordiniu per visą šio miesto biurų rinkos istoriją.

Didžioji dalis sandorių praėjusiais metais buvo susiję su veikiančių įmonių persikėlimu į naujas patalpas ir bendrovių plėtra. Ryškiausia iš didžiųjų kompanijų sutarčių dėl naujų patalpų – paslaugų centrą plečiančios, Vokietijos automatizavimo sprendimų milžinės „Festo“ sandėris dėl 2 600 kv. m ploto komplekse „Krėvės 129“. Kiti ne mažiau svarbūs įvykiai Kauno NT biurų rinkoje – „Swedbank“ nuomos sutartis dėl 2 600 kv. m biuro patalpų netrukus duris atversiančiame verslo centre „Arka“ ir SEB banko sprendimas Laisvės alėjos ir Maironio gatvės kampe esantį finansinių paslaugų centrą perkelti į modernias, 2 000 kv. m ploto patalpas „Nemuno 3“.

Kaune taip pat kuriasi ir naujos užsienio kompanijos: verslo parke „Prospektas“ žaidimų kūrėja „Unity“ išsinuomojo 400 kv. m patalpų, o logistikos automatizavimo sistemų vystymo bendrovė TGW pasirašė sutartį dėl 380 kv. m ploto biuro patalpų A klasės verslo centre „River Hall“.

Artimiausiu metu Kauno NT rinkoje bus pasirašyta daugiau nuomos sutarčių su užsienio kompanijomis. Pastebime, kad Kaune, kaip ir Vilniuje, dažnėja išankstiniai nuomos sandoriai, kai nuomos sutartys pasirašomos likus šešiems ar net dvylikai mėnesių iki įsikėlimo į naujas patalpas“, – sako J. Šilaikytė.

Daugėja laisvos erdvės

2017 m. pabaigoje vakansija biuruose siekė 11 proc., kai Vilniuje šis rodiklis buvo 3,4 proc. „Nors vakansija Kauno biuruose yra kiek didesnė nei Vilniuje, lyginant su kitais Europos miestais, yra visiškai normali – įmonės apleidžia senus biurus ir keliasi į naujus pastatus“, – pastebi „Newsec“ atstovė.

Iki 2017 m. B klasės modernių biurų rinkos vidutinė rinkos nuoma Kaune svyravo nuo 8 iki 10 Eur už kv. m. per mėnesį, o A klasės patalpų, į kurias nuomininkai įsikels jau šiemet, kaina siekia apie 13-14 Eur už kv. m per mėnesį. Prognozuojama, kad senų biurų nuomos kainos šiek tiek sumažės, nes artimiausiais metais konkurencija NT rinkoje didės.

KaunoZinios.lt_logo

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt