Rasa Jukniavyčienė europarl.europa.eu nuotr.

Europos Parlamento(EP) narė Rasa Juknevičienė lapkričio 16–18 dienomis dalyvaudama Prahoje tarptautinėje konferencijoje „Rusijos hibridinis karas prieš demokratinį pasaulį. Iššūkis Europos atminties politikai“ skaitė pranešimą „Rusijos istorinė dezinformacija kaip agresijos įrankis“.

Ji padėkojo konferencijos organizatoriams už tai, kad renginys pradėtas parodos „Po svetimu dangumi: Lietuvos žmonės sovietų gulaguose ir tremtyje 1940 – 1958“ atidarymu, kuriame dalyvavo Čekijos premjeras P. Fiala, LR prezidentas G. Nausėda, Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, politikai, akademinio pasaulio atstovai, žurnalistai ir kt.

„Kaip tremtinio dukra, esu ypač dėkinga už tai, kad ši atmintis išlieka gyva.  Mano mama kartu su visa šeima buvo ištremta, kai buvo dar maža mergaitė. Jos tėvas ir jaunesnysis brolis niekada negrįžo. Pusę savo gyvenimo buvau priversta praleisti okupuotoje Lietuvoje. Melas buvo sovietinės sistemos pagrindas, o istorija – to melo įrankis“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

„Tai, ką matome ką tik šį rytą atidarytoje parodoje, – visa tai sužinojau iš savo močiutės pasakojimų. Daugelis Lietuvoje tai žinojo, štai kodėl 1990 m. kovojome už laisvę.

Štai kodėl Buča mums yra pakartojimas to, ką su mumis padarė Raudonoji armija“, – pabrėžė EP narė.

Pasak europarlamentarės, šiandien mes žvelgiame į istoriją ir į savo pareigą prisiminti Rusijos karo Ukrainoje kontekste.

„Tai, kas vyksta, neatsirado iš niekur. Karas prasidėjo gerokai anksčiau nei vasario mėn. ir gerokai anksčiau nei 2014 m. Tai, ką matome šiandien, yra dešimtmečius trukusių permainų, vykusių Rusijoje, pasekmė. Po Sovietų sąjungos žlugimo ji perėjo nuo raudonojo sovietinio teroro prie mafijinės valstybės. Dabar ji virto teroristine valstybe“, – teigė R. Juknevičienė.

Pasak jos, Rusijos valstybinis terorizmas neatsirado iš niekur. Rusija praleido galimybę transformuotis, taip pat praleido galimybę padėti pamatus komunizmo pabaigai.

Politikė pabrėžė, kad sovietų nusikaltimai niekada nebuvo tinkamai įvertinti ir niekada nesulaukė tarptautinio pasmerkimo. Todėl tai sukūrė palankią dirvą istorinei dezinformacijai, kuri yra Rusijos agresijos prieš Ukrainą pagrindas, o mes leidome jai klestėti nekvestionuojamai.

Europarlamentarės teigimu, dabar svarbiausia yra padėti Ukrainai laimėti karą, nes šis karas yra karas už tiesą.

„Kremliaus melo auglį reikia išnaikinti. Neturėtume bijoti padėti Rusijai tapti kitokiai.

Neįvertintas ir nepamatuotas brutalumas gimdo naują terorą“, – sakė R. Juknevičienė.

Ji pabrėžė, kad kitą savaitę Europos Parlamente bus žengiamas svarbus žingsnis.

„Europos Parlamente rengiame rezoliuciją dėl Rusijos pripažinimo teroristine valstybe. Kitą savaitę ji bus pristatyta ir dėl jos bus balsuojama plenarinėje sesijoje. Ir tai svarbu. Mūsų 2019 m. rezoliuciją dėl Europos atminimo svarbos Europos ateičiai vis dar nuolat komentuoja Kremliaus propagandistai. Nes tai jiems skauda. Garsiai išsakyta tiesa gali ką nors pakeisti“, – pažymėjo EP narė.

Pasisakymą ji užbaigė JAV prezidento R. Reigano citata, jog turime nebijoti matyti tai, ką matome. O tada turime turėti drąsos tai pasakyti.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: