© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Iranas ir šešios įtakingiausios pasaulio valstybės sekmadienį vėlai vakare ėmė svarstyti galimybę skirti sau daugiau laiko pasiekti susitarimą dėl Teherano branduolinės programos, nes likus mažiau nei parai iki nustatyto galutinio termino jį pasirašyti tarp šalių vis dar buvo didžiulių nuomonių skirtumų.

Penkios nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės – Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, JAV – ir Vokietija, vadinamoji grupė P5+1, su Iranu nuo vasario derasi, kaip Ženevoje pasiektą laikiną susitarimą, kurio galiojimas baigiasi pirmadienį vidurnaktį (antradienį 1 val. Lietuvos laiku), paversti ilgalaikiu susitarimu.

Tikimasi, kad toks susitarimas po 12 metų trukusios aklavietės galiausiai išsklaidys nuogąstavimus, kad šiitiška respublika, prisidengdamas savo civiline veikla, pasigamins branduolinių ginklų.

Iranas griežtai neigia turintis tokių ketinimų ir tvirtina, kad jo branduolinė veikla yra vykdoma tik taikiais, civilinės energetikos tikslais.

Tačiau praėjusią savaitę lemiamam derybų etapui į Vieną susirinkusiems pareigūnams, regis, nepavyko sumažinti didžiulių nuomonių skirtumų, todėl imta svarstyti, galbūt reikėtų skirti daugiau laiko deryboms.

“Žinoma, visą dėmesį toliau skiriame žingsniams susitarimo link, tačiau natūralu, kad likus 24 valandoms iki nustatyto galutinio termino mes tiek viduje, tiek su savo partnerėmis P5+1 grupėje aptarinėjame virtinę galimybių”, – sakė JAV valstybės departamento aukšto rango pareigūnas.

“Pratęsimas yra viena tokių galimybių. Neturėtų stebinti, kad taip pat diskutuojame apie tokią galimybę su iraniečiais”, – pridūrė pareigūnas.

Šaltinis Irano derybininkų grupėje naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad nuo ketvirtadienio ketvirtą kartą susitikę JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas (Mohamadas Džavadas Zarifas) “aptarė” galimybę pratęsti derybas.

“Kol kas nėra nieko konkretaus”, – pridūrė jis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: