Gabrielius Landsbergis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Šalies diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad kalbėtis su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu yra įmanoma tik Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme (TBT). Taip užsienio reikalų ministras teigė Nyderlandų dienraščiui „De Tijd“ , klausiamas, ar Vakarai turėtų sėstis prie bendro stalo su Maskva ir derėtis dėl paliaubų Ukrainoje.

„Yra įvairių būdų, kaip susėsti prie stalo. Galima tai daryti kaip koviniame laime „USS Missouri“ (kur Japonija besąlygiškai pasidavė amerikiečiams po II-ojo pasaulinio karo) arba galima tai daryti tikromis dviejų partnerių derybomis. Tačiau dabar, kai Tarptautinis Baudžiamasis Teismas išdavė V. Putino arešto orderį, nematau kitos vietos, kur būtų galima su juo susėsti, kaip tik Hagoje“, – Nyderlandų žiniasklaidai sakė G. Landsbergis.

Ministras priminė, kuo baigėsi anksčiau Vakarų lyderių vestos taikos derybos su Kremliumi ir konstatavo, kad pokalbis su Rusija dėl paliaubų gali baigtis dar vienu konfliktu ateityje.

„Praeityje matėme, prie ko priveda derybos su Rusija. 2008 m. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy kalbėjosi su V. Putinu apie karo Gruzijoje nutraukimą. Ir koks buvo rezultatas? Invazija į Ukrainą 2014 m. Tuomet Vakarų lyderiai taip pat pradėjo derybas dėl paliaubų. Ir kas sekė po to? Invazija 2022 m. Taigi mane ir mano tėvynainius nepaprastai sunku įtikinti, kad pokalbis su kuo nors Rusijoje dėl paliaubų nėra dar vieno konflikto ateityje pradžia“, – dėstė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad kovo 17 d. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl „neteisėtos Ukrainos vaikų deportacijos“.

Hagoje įsikūręs TBT pranešė, kad dėl panašių kaltinimų taip pat išdavė arešto orderį Rusijos prezidento vaiko teisių įgaliotinei Marijai Lvovai-Belovai.

„Šiandien Tarptautinio baudžiamojo teismo II ikiteisminio tyrimo kolegija išdavė arešto orderius dviem asmenims dėl padėties Ukrainoje: Vladimirui Vladimirovičiui Putinui ir Marijai Aleksejevnai Lvovai-Belovai“, – teigiama TBT pranešime.

V. Putinas „įtariamas padaręs karo nusikaltimą – neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federaciją“.

TBT nurodė, kad nusikaltimai padaryti po 2022 metų vasario 24 dienos, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

TBT yra paskutinė instancija, nagrinėjanti nusikaltimus, jei valstybės negali arba nenori ko nors patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

TBT prokuroras Karimas Khanas pradėjo tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje, praėjus vos kelioms dienoms po Rusijos invazijos pradžios.

Augustė Lyberytė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: