© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Prezidentūra penktadienį pareiškė, kad Šalčininkuose, Vilniaus ir Alytaus rajonuose pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tai pavadino “organizuotos manipuliacijos požymiais”.

“Tai naujas antikonstitucinis fenomenas, iškreipiantis demokratinius rinkimus. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK)privalo griežtai vertinti visus pažeidimus, kad jie netaptų pretekstu užginčyti galutinius rinkimų rezultatus”,- pranešime spaudai teigė Dalia Grybauskaitė.

Tokia pozicija paskelbta po šalies vadovės susitikimo su pilietinių organizacijų atstovais.

Prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė žurnalistus Prezidentūroje informavo, kad šalies vadovė teiks įstatymų pataisas, kurios padėtų užkirsti kelią tokiems procesams, galintiems nulemti rinkimų rezultatus.

“Pasitaiko atvejų, kai vienu adresu registruojasi dešimtimis rinkėjų. Konstitucija ir įstatymai numato, kad teisę rinkti tarybos narius turi tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai. Tačiau dabar galiojančios teisinės procedūros sudaro sąlygas manipuliacijoms”, – prezidentės poziciją perdavė M.Lingė.

Prezidentūra BNS informavo, kad minėtos pataisos šiuo metu yra rengiamos ir bus teikiamos Seimui pavasario sesiją.

Iniciatyvos “Baltosios pirštinės” vadovas Simas Simanauskas tvirtino, kad pernai likus savaitei iki prezidento ir Europos parlamento rinkimų organizacija buvo gavusi vos tris pranešimus apie pažeidimus, šiemet jų jau gauta per 150. Informacija apie didžiąją dalį jų perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai ir savivaldybių komisijoms.

“Daugeliu atveju, kalbant apie nepažymėtą politinę reklamą, pasirenkamas lengviausias kelias – duodamas įspėjimas. Pasitaiko atvejų, kad net rinkimų štabui tą patį pažeidimą padarius du kartus, vėl duodamas įspėjimas. Manome, kad rinkimų komisijos turėtų griežčiau reaguoti į pranešimus”, – sakė S.Simanauskas.

Pasak jo, daugiausia skundų yra gaunama dėl galimų pažeidimų socialiniuose tinkluose, dėl nepažymėtos politinės reklamos.

” Žinoma ir atvejų, kai atėjus pas žmones, jie atsisako balsuoti slaptai taip parodydami, kaip jie balsuoja. Tai kelia įtarimų, kad tam žmogui galbūt buvo kažkas pasakyta, sutarta, kad jis balsuos vienaip ar kitaip”, – sakė jis.

Mantas Zacharka, iniciatyvos “Man ne dzin” vadovas tvirtino, kad didžiausios problemos, su kuriomis susiduriama siekiant užtikrinti bet kurių rinkimų skaidrumą, yra lėtai tiriami skundai ir mažas rinkėjų aktyvumas, naudingas “visuomenę siekiančioms klaidinti jėgoms”.

Jis sakė tikintis, kad pilietinės iniciatyvos šiuose rinkimuose padės užtikrinti skaidrumą, nes kiekvienos jų tikslas yra informuoti VRK apie pažeidimus. Jo nuomone, būtent pilietinės iniciatyvos turi įtakos ir jaunų rinkėjų aktyvumui.

“Paprastas pavyzdys: 2012-aisiais metais rinkimuose balsavo 18 proc. jaunų žmonių, praėjusiais metais – 37 proc. Reiškia, tam tikras pokytis skaidrumo iniciatyvų yra”, – sakė M.Zacharka.

Organizacijos “Transparency international” atstovė Rugilė Trumpytė įvardijo, jog opiausios problemos yra tai, jog nė viena šalies savivaldybė neteikia informacijos apie susitikimus su lobistais ir interesų grupėmis, gyventojai neinformuojami, kaip jie gali pranešti apie korupciją, taip pat kas dešimta savivaldybė viešina politikų ir administracijos vadovų interesus.

“Čia yra klausimas, kaip atėję nauji politikai elgsis, nes su rinkimais darbai tiktai prasideda”, – sakė ji.

Susitikime su prezidente dalyvavo organizacijų “Transparency international”, “Baltosios pirštinės”, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos iniciatyvos “Man ne dzin”, projekto “Žinau, ką renku” ir portalo “Freedata.lt” atstovai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: