© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) bei vietos akcininkų valdomam Šiaulių bankui perduoto žlugusio Ūkio banko turto parduoti nepavyko – investuotojų, norinčių įsigyti šį turtą didesne kaina, neatsirado.

Investicinės bankininkystės bendrovė “Summa Advisers” penktadienį konstatavo, kad investuotojų pateiktų pasiūlymų vertė už opcionų portfelius neviršijo kainos, kuria tuos portfelius sudarantis turtas įvertintas oficialioje KPMG ataskaitoje, teigiama Ūkio banko pranešime.

Ūkio banko ir Šiaulių banko sutartis numato, kad tokiu atveju turtas lieka Šiaulių bankui.

“Mano vertinimu, rezultatas įrodo, jog valstybė sandoryje su Šiaulių banku sugebėjo išsiderėti geresnes sąlygas nei šiuo metu gali pasiūlyti rinka, vadinasi, turtą perleidžiant Šiaulių bankui Ūkio banko kreditorių interesai buvo apsaugoti”, – pranešime spaudai sakė Ūkio banko bankroto administratorius Gintaras Adomonis.

Kita vertus, anot jo, reikėtų nepamiršti, kad opcionus sudarantis turtas buvo parduodamas penkiais portfeliais, o ne atskirais vienetais – tai tikriausiai turėjo įtakos proceso rezultatui.

“Meluočiau sakydamas, kad itin didelis investuotojų susidomėjimas proceso pradžioje nesuteikė pagrindo manyti, jog vienas ar kitas turto opcionas bus realizuotas brangiau nei buvo įvertintas jį sudarantis turtas. To neįvyko, tačiau, turint galvoje visas aplinkybes, tikriausiai tai yra objektyvi baigtis”, – teigė G.Adomonis.

Pasak “Summa Advisers” vadovaujančio partnerio Žyginto Mačėno, informaciją apie opcionus pateikė 399 potencialiems investuotojams. 56 pretendentai išreiškė susidomėjimą, 18 užsienio bei Lietuvos investuotojų pateikė preliminarius pasiūlymus. Tiek pat potencialių opcionų pirkėjų galėjo susipažinti su išsamia informacija apie parduodamus turto objektus. Galutinius pasiūlymus pateikė 4 pretendentai.

“Pagrindinis tikslas buvo realizuoti opcionus trečiosioms šalims už kainą, didesnę nei juos sudarantis turtas buvo perleistas Šiaulių bankui, tačiau ne mažiau svarbu buvo ir įsitikinti, kad Ūkio banko turto perleidimo vertė atitiko jo kreditorių interesus. Manau, kad šis tikslas buvo pasiektas, nepaisant proceso sudėtingumo ir ne itin palankios investuotojams aplinkos”, – pranešime tvirtinoŽ.Mačėnas.

Ūkio banko turto opcionų pardavimo procesas buvo pradėtas praėjusių metų balandį, jį įgyvendinti bankroto administratorius pakvietė investicinės bankininkystės bendrovę “Summa Advisers”. Pirmą parduodamo turto portfelį sudarė įvairus nekilnojamasis turtas, antrą – Ūkio banko antrinės įmonės, kurios užsiima nekilnojamojo turto plėtra, trečią – blogosios (ketvirtos ir penktos grupės) paskolos, ketvirtą – Ūkio banko antrinės įmonės “Bonum Publicum” ir “Ūkio banko lizingas”, bei pastarosios išleistos obligacijos.

Jau vykstant procesui pardavimui buvo suformuotas ir penktasis portfelis, kurį sudarė nedideli turto vienetai – nekilnojamojo turto objektai, neveiksnios paskolos ir vertybiniai popieriai.

Kiekvieno opciono atveju galėjo būti parduodamas tik visas konkrečiam portfeliui priskirtas turtas, tačiau juos kartu galėjo įsigyti didesnis investuotojų skaičius.

Šiaulių bankas pagal vasario 23 dieną pasirašytą sutartį kovo 3 dieną perėmė 2,725 mlrd. litų vertės Ūkio banko apdraustų indėlių ir 1,798 mlrd. litų vertės turto, o “Indėlių ir investicijų draudimas” padengė 927 mln. litų skirtumą. Šiaulių bankas iš Ūkio banko perėmė 367 mln. litų vertės grynųjų pinigų ir kitų likvidžių lėšų, 433 mln. litų vertės skolos vertybinių popierių, 652 mln. litų vertės paskolų klientams, 154 mln. litų verės antrinių įmonių nuosavybės vertybinių popierių, 153 mln. litų vertės antrinių įmonių skolų, 38 mln. litų vertės kito turto.

Ūkio banko veikla buvo sustabdyta 2013 metų vasario 12 dieną. Kauno apygardos teismas bankroto bylą bankui iškėlė gegužės 2 dieną, nutartis įsiteisėjo birželio 7 dieną.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: