Broliai Džoelis ir Etanas Koenai amerikiečiai režisieriai garsėjantys savo dinamiškais, vienu žanru ir stiliumi neapsiribojančiais darbais. Jų sukurtos dramos ir komedijos yra laikomos vienomis geriausių amerikietiškų filmų istorijoje. Brolių duetas yra absoliučiai išskirtinis, nes jie sugeba sukurti tokius filmus, kurių beveik neįmanoma atkartoti. Savitas brolių braižas ir sugebėjimas tiek parašyti scenarijų, tiek režisuoti filmą yra stipriosios jų savybės. Jų komandos darbai yra įvertinti net 13-kai Oskarų.

10. Perskaičius sudegink / Burn After Reading (2008)

„Perskaičius sudegink“ pirmasis filmas, kuriame Koenai nebendradarbiavo su savo ilgamečiu draugu ir kolega Rodžeriu Dykinsu. Jo vietą užėmė ne mažiau talentingas Emanuelis Lubezkis (ang. Emmanuel Lubezki). 2008-tais metais kino sales pasiekęs juodojo humoro filmas iš karto pelnė žiūrovų simpatijas. Pirmoji premjera įvyko Venecijos filmų festivalyje. Vienas brolių, Etanas, „Perskaičius sudegink“ palygino su Aleno Drurio politine novele „Patarimas ir sutikimas“, o Džeolis teigė, jog jie bandė sukurti šnipų filmą, nes niekada anksčiau to nedarė, tačiau jis jaučia, jog jų darbas gavosi labiau orientuotas į komiškus veikėjus, nei į šnipus. Jis taip pat paminėjo, jog šis filmas neturėjo būti satyra, nukreipta į Vašingtoną.

Etanas ir Džoelis filmo herojus sukūrė mintyse turėdami konkrečius aktorius. Scenarijuas idėja broliams kilo iš didžiulio noro įtraukti aktorius George Clooney, Brad Pitt, Frances McDormand, John Malkovich and Richard Jenkins į smagią istoriją. Tilda Swinton buvo vienintelė aktorė, kuri prie filmo kūrybinės grupės prisijungė gerokai vėliau ir neturėjo konkrečiai jai parašyto vaidmens. Pirmąjį savaitgalį filmas uždirbo 19 milijonų JAV dolerių, o pasauliniu mastu, per visą rodymo laiką, susižėrė beveik 164 milijonus JAV dolerių. „Perskaičius sudegink“ yra smagus trilerio ir komedijos mišinys su išskirtiniu siužetu ir įsimintinais aktoriais.

9. Tikras išbandymas / True Grit (2010) 

„Tikras išbandymas“ ypatingas tuo, jog buvo parašytas ir prodiusuotas ne tik brolių Koenų. Prie filmo kūrimo prisidėjo visiems kino gerbėjams gerai pažįstamas Stivenas Spielbergas (ang. Steven Spielberg). Šis filmas pastatytas pagal Čarlio Porčio (ang. Charles Portis) 1968-tais metais išleistą novelę tokiu pačiu pavadinimu yra antra istorijos adaptacija. Siužetas pasakoja apie mergaitę (akt. Kim Darby), kuri siekia atkeršyti už tėvo mirtį. Ji pasamdo stiprų, seną, problemų su alkoholiu turintį maršalą (akt. John Wayne) dėl šio reputacijos, jog jis visada atlieka jam pavestą darbą. Dviese jie suremia jėgas su Teksaso reindžeriu (akt. Glen Campbell), kuris ieško to paties vyruko už žmogžudystę Teksaso valstijoje. Trijulės savotiška odisėja nuveda juos nuo Arkanzaso iki Oklahomos, tam, kad surastų žudiką. Kelionės metu kiekvienas veikėjas patiria savus išbandymus ir turi galimybę pilnai atsiskleisti.

2011-tais metais atidaręs 61-ąjį Berlyno tarptautinį filmų festivalį, „Tikras išbandymas“ susilaukė gerų nuomonių iš kritikų pusės. Jis buvo nominuotas dešimčiai Oskarų: už geriausią kadrą, geriausią režisierių, geriausiai adaptuotą scenarijų, pagrindinę rolę atliekantį geriausią aktorių, geriausią pagalbinį vaidmenį atlikusią aktorę, geriausią meno režisierių, geriausią kinematografiją, geriausią kostiumų dizainą, geriausią garso takelį ir geriausią garso montavimą. Tačiau, deja, filmas nelaimėjo nei vienos iš nominacijų. Šis brolių Coenų statytas filmas puikiai suderina „vesternišką“ stilių su moderniais kinematografijos metodais, tobulai savo roles atitinkančiais aktoriais, gudriu humoru.

8. Žmogus, kurio nebuvo / The Man Who Wasn’t There (2001) 

Santūrusis Edas Kreinas (akt. Billy Bob Thornton) dirba savo svainio kirpykloje ir gyvena kartu su žmona Santa Barbaroje, Kalifornijoje. Filmo metu Edas atlieka pasakotojo vaidmenį. Jis kalba apie savo gyvenimą be jokios aistros balse, leisdamas suprasti, jog ne itin mėgaujasi gyvenimu, tačiau nesiskundžia ir toliau sau ramiai leidžia dienas. Tačiau vieną dieną jo darbovietę aplanko žmogus, kuris įtikina jį investuoti į sauso drabužių valymo verslą. Edas išgauna pinigų iš žmonos meilužio, kurį vėliau netyčia nužudo, o jo žmona yra apkaltinama žmogžudyste. Nuo tada jo tylus ir ramus gyvenimas sparčiai pradeda keistis.

Filmo siužetas, kaip visada, parašytas brolių režisierių, buvo įkvėptas plakato, kuriame vaizduojamos įvairios šukuosenos, kurios buvo populiarios ketvirtajame dešimtmetyje. Broliai jį pamatė filmuodami žemiau minimą filmą juostą „Hadsakerio įpėdinis“.Publika filmą priėmė palankiai ir išgyrė dėl puikios filmavimo technikos ir aktorių pasirodymų. Pagrindinio veikėjo vaidmenį atlikusio Billy Bob Thornton pasirodymas buvo vertinamas itin gerai.

7. Groja Liuvinas Deivisas / Inside Llewyn Davis (2013) 

Šioje istorijoje veiksmas vyksta 1961-iais metais, vieną savaitę sekant Liuvino Deiviso (akt. Oscar Isaac) gyvenimą. Liuvinas  praganė draugo katiną. Šis išsprūdo pro praviras namų duris. Namų, kurie ne Liuvino, o bičiulio, kuriam priklausė ir pats katinas. Taip prasideda istorija ir mes regime kaip folk dainininkas išgyvena didelius sunkumus bandydamas pasiekti muzikinę šlovę ir nesugriauti sau gyvenimo. Šiame filme taip pat vaidina ir kiti žinomi aktoriai Carey Mulligan, John Goodman, Garrett Hedlund, F. Murray Abraham ir Justin Timberlake. Nors Deivisas ir yra išgalvotas veikėjas, istorija buvo dalinai įkvėpta folk dainininko Dave Van Ronk autobiografijos, o didžioji dalis dainų, atliktų filme, buvo įrašytos gyvai. T Bone Burnett yra vyriausiasis filmo muzikos prodiuseris.

„Groja Liuvinas Deivisas“ laimėjo didįjį prizą 2013-tųjų metų Kanų filmų festivalyje, kur jis buvo pirmą kartą pristatytas plačiajai publikai. Jungtinėse Amerikos Valstijose pilnu pajėgumu pradėtas rodyti tik 2014-tų metų sausį, kritikų buvo įvertintas teigiamai ir nominuotas dviem Oskarams bei trims auksiniams gaubliams. BBC kultūros apklausoje kino žinovai išrinko jį 11-tu geriausiu filmu išleistu nuo 2010-tų metų. Taip pat, 2017-tais The New York Times „pasodino“ filmą į 11-tą vietą tarp geriausių XXIa. šedevrų.

6. Hadsakerio įpėdinis / The Hudsucker Proxy (1994) 

Filmo premjera įvyko 1994-tais metais Sundance filmų festivalyje. Negana to, jis tais pačiais metais buvo rodomas prestižiniame Kanų filmų festivalyje. Siužete Varingas Hudsakeris mirė nukritęs nuo aukščiausio Niujorko dangoraižio taško, o intrigas keliantis jo kompanijos tarybos narys Sidnis Musburgeris (akt. Paul Newman) dėl to labai džiaugiasi. Iškarto sumąstęs planą, kaip pasisavinti kompaniją, jis pastato kvailą Norvilą Barnesą (akt. Tim Robbins) į aukščiausią postą tam, kad galėtų užvaldyti akcijas. Vos per vieną dieną Norvilas iš paprasto darbuotojo tampa kompanijos prezidentu.

Kurdami „Hadsakerio įpėdinį“ broliai pirmą kartą nusprendė savo filmui pasirinkti itin populiarius aktorius. Norvilo Barneso vaidmeniui atlikti iš pradžių buvo norima pakviesti Tomą Kruzą, tačiau režisieriai norėjo Timo Robbinso, kuris sutiko įkūnyti kvėšos personažą. Vos išėjęs filmas susilaukė labai prieštaringų nuomonių, tačiau bėgant metams, kritikų iš naujo įvertintas pakilo bendroje brolių Koenų išleistų filmų įskaitoje ir šiuo metu yra laikomas kultiniu. Linksmas ir vizualiai stulbinantis filmas atsiduria tarp geriausių režisierių darbų ir yra laikomas vienu labiausiai nuvertintų kino juostų.

5. Milerio sankryža / Miller’s Crossing (1990) 

„Milerio sankryža“ – filmas apie gangsterius. Parašytas, nufilmuotas ir režisuotas abiejų brolių jis pasiekė kino teatrus 1990-tais metais. Filmo siužetas pasakoja apie karą tarp airių ir italų mafijų. Viena pusė paskelbė ketinantys nužudyti Bernį Bernbaumą (akt. John Turturro). Kadangi Bernio sesuo Vera (akt. Marcia Gay Harden) draugauja su airių pusės lyderiu, jie pasiūlo jam apsaugą, tačiau Tomas Riganas (akt. Gabriel Byrne), kuris užmezga slaptą romaną su Vera, bando įtikinti savo vadą Leo (akt. Albert Finney) panaikinti apsaugą, kol reikalai nepasisuko netinkama linkme. Po bandymo pasikėsinti į Leo gyvybę, Tomui duodamas leidimas nužudyti Bernį ir pabaigti karą, tačiau šis išmaldauja Tomo, kad jį paleistų. Geras darbas, tačiau Tomas neišvengia pasekmių. Viskas filme sudėliota taip, kad žiūrovas supranta, jog tai – daugiau negu filmas apie gangsterius, visų pirma jis žiūri filmą apie žmonių santykius. Tai – vienas pirmųjų brolių Cohenų kūrinių, kuriame išlaikoma pusiausvyra tarp juodojo humoro akimirkų ir įtampos tarp dviejų personažų ir kuris yra neabejotinai vienas geriausių ir išskirtiniausių šio žanro filmų.

„Milerio sankryža“ vos išėjusi uždirbo šiek tiek daugiau nei 5 milijonus JAV dolerių, kas yra maždaug puse viso filmo biudžeto. Tačiau, filmas nebuvo iškart nurašytas. Išleidus jo DVD, pajamos gerokai padidėjo. Galiausiai broliukų Koenų darbas buvo pripažintas ir laimėjo apdovanojimą antrame Yubari tarptautinių fantastinių filmų festivalyje 1991-ais metais.

4. O, broli, kur tu? / O Brother, Where Art Thou? (2000) 

Tai penktas brolių Koenų ir Rodžerio Dykinso (ang. Roger Deakins) kartu pastatytas filmas. Jis buvo nufilmuotas 1999-tųjų vasarą, Kantone, Misisipėje ir Florencijoje, Pietų Karolinoje. Filmo siužetas pasakoja apie tris kalėjimo bėglius: saldžiabalsį Ulisėjų (akt. George Clooney), naivų vyruką Delmarą (akt. Tim Blake Nelson) ir Petą (akt. John Turturro). Patirdami daug kliūčių ir tarpusavio sunkumų, jie keliauja ieškodami paslėpto lobio, prie kurio juos veda Ulisėjus. Keliaudami jie sutinka labai daug spalvotų ir įdomių asmenybių. Šio filmo siužetas paremtas garsiąja Homero “Odisėja”, tad labai smagu žiūrint atpažinti tam tikrus įvykius ar personažus.

Kino filmas ypatingas savo muzika. 2001-ais metais garso takelis laimėjo Grammy apdovanojimą už geriausią metų albumą. Taip pat, jis buvo vienas pirmųjų filmų, kuriame buvo naudojama nemažai skaitmeninių spalvų korekcijų, kad būtų lengviau perteikti rudenišką filmo nuotiką. Džoelis Koenas teigia, kad toks sprendimas buvo priimtas, nes filmavimo vieta buvo „žalesnė už Airiją“.

Publikos atsiliepimai buvo daugiausiai pozityvūs. Kritikai taip pat nepagailėjo gerų įvertinimų. Filmas susilaukė dviejų Oskarų nominacijų už geriausiai adaptuotą scenarijų ir geriausią kinematografiją. Rodžeris Dykinsas buvo pripažintas už savo darbą ir gavo Oskaro bei Amerikos kinematografų bendruomenės nominaciją už išskirtinius pasiekimus. Džordžas Klūnis atsiėmė auksinių gaublių statulėlę už geriausią aktoriaus vaidmenį komedijoje.

3. Fargo (1996) 

Desperatiškam automobilių prekeiviui Džeriui Lundegardui (akt. William H. Macy) reikia nemažos pinigų sumos, kad galėtų užglaistyti pinigų pasisavinimą. Dėl tos priežasties jis pasamdo du banditus, kad pagrobtų jo žmoną ir paprašytų išpirkos iš jos turtingo tėvo. Tuo tarpu nėščia policijos pareigūnė Mardžė (akt. Frances McDormand) tiria pagrobimą ir stengiasi sudėlioti visas dėlionės detales į savo vietas.

Fargo premjera įvyko 1996-tųjų Kanų filmų festivalyje, kur Džoelis Koenas laimėjo geriausio filmo režisieriaus apdovanojimą. Fargo susirinko net septynias Oskaro nominacijas. Mardžės vaidmenį atlikusi Frances McDormand namo išsinešė geriausios aktorės Oskaro statulėlę, o broliai Koenai laimėjo geriausio originalaus filmo scenarijaus kategorijoje. 1998-tais metai Amerikos Filmų Institutas įvardijo ši filmą kaip vieną iš 100 geriausių amerikietiškų filmų visoje kino istorijoje.

2. Šioje šalyje nėra vietos senukams / No Country For Old Men (2007) 

Kiekvienas brolių Coenų filmas kino pasaulyje laukiamas su dideliu nekantrumu, tačiau su „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ jie pranoko patys save. Filmas sutiktas kritikų ir žiūrovų liaupsėmis, daugelis apibūdina jį kaip geriausią brolių kūrinį. Daug pasako ir pelnyti apdovanojimai – filmas 2007-aisiais gavo net 4 Oskaro statulėles, vieną jų – už geriausią metų filmą. Siužetas – būdingas noir stilistikai. Nedidelio Teksaso miestelio gyventojas, Vietnamo karo veteranas, netikėtai tragiškai pasibaigusioje narkotikų perdavimo scenoje randa lagaminėlį su dviem milijonais dolerių. Svajodamas apie geresnį gyvenimą, vyras nusprendžia pinigus pasilikti sau, nežinodamas, kad šis sprendimas privers jį sprukti ir kovoti už savo gyvybę. Ant kulnų vyriškiui mina ne tik miestelio šerifas, bet ir psichopatas samdomas žudikas, kurio užduotis – atgauti pinigus. Filme kalbama ne tik apie nusikaltimą, jame gvildenamos ir tokios temos kaip likimas, sąžinės priekaištai. Filmo herojus tampa aplinkybių auka, dėl to jo gyvybei iškyla mirtinas pavojus.

„Šioje šalyje nėra vietos senukams“ pastatytas pagal tokio paties pavadinimo novelę, parašytą  Kormako Makarčio (ang. Cormac McCarthy). Tai ko gero labiausiai rafinuotas brolių Koenų filmas. Šedevras paliečiantis nihilizmo, likimo ir apsisprendimo tematikas bei sujungdamas daug žanrų į vieną, taip atsiranda kino stebuklas, kuris yra laikomas vienu geriausių kada nors sukurtų filmų.

1. Didysis Lebovskis / The Big Lebowski (1998) 

Pasaulinė filmo “Didysis Lebovskis“ premjera įvyko 1998-tųjų Sundance filmų festivalyje. Tų pačių metų kovo mėnesį pasiekęs JAV kinų sales, vien per pirmą savaitgalį surinko 5.5 milijono JAV dolerių. Pasauliniu mastu filmas uždirbo 46 milijonus dolerių. Brolių Koenų parašytas ir režisuotas filmas yra linksma komedija apie vyruką vardu Džefas Lebovskis (akt. Jess Bridge) pravarde “Bičas”. Filmo pasakotojo jis apibūdinamas kaip didžiausias tinginys visame Los Andželo mieste. Džefas gyvena tik dėl boulingo, tačiau vieną dieną yra sumaišomas su milijonieriumi Didžiuoju Lebovskiu (akt. David Huddleston) ir susilaukia bjaurių pasekmių. Paaiškėja, kad kažkas pavogė milijonieriaus Lebovskio žmoną ir reikalauja išpirkos. Tad visai ne savo noru Bičui tenka įsipainioti į keistą detektyvinę istoriją.

„Didysis Lebovkis“ – tobulas filmas ramiam vakarui, kai nori išjungti mintis ir leisti sau pasinerti į fantazijų pasaulį. Režisierių darbas atliktas tiesiog puikiai ir nepaneigiamai laikomas genialiausiu brolių sukurtu filmu. Nors vos debiutavęs jis susilaukė gana preištaringų nuomonių, laikui bėgant tapo modernia humoro klasika, kurią vertą pažiūrėti dar ir dar kartą kiekvienam kino mėgėjui. Šiais laikais filmas yra laikomas kultiniu. Tai įrodo 2002-tais metais pradėtas rengti „Lebovskio fiestivalis“, kuris tapo kasmetiniu renginiu Amerikoje. Festivalio metu žmonės žaidžia boulingą, varžosi kostiumų varžybose ir viktorinose. Į „Lebovskio festivalį“ atvyksta net aktoriai, vaidinę filme. Pernai, minint dvidešimtasias filmo metines, Kaune ir Vilniuje, renginių ciklo “Pamatyk kine” rėmuose, šį filmą žiūrovai vėl galėjo išvysti didžiajame ekrane.

Taip pat skaitykite: TOP 10 laukiamiausių 2019-ųjų metų filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: