Nerijus Mačiulis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Bazinių palūkanų normų mažinimas prognozuojamas šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje. Tokią politiką centriniai bankai turės vykdyti dėl tikėtinos recesijos, sako „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„Žiūrint tik į rinkos lūkesčius, prognozuojame, kad jau šių metų pabaigoje, kitų metų pradžioje beveik visi centriniai bankai nebekels palūkanų normų, o gana agresyviai jas mažins. Pavyzdžiui, žiūrint į palūkanų normų apsikeitimo sandorius, prognozuojame, kad JAV centrinis bankas sumažins palūkanų normas daugiau nei procentiniu punktu“, – antradienį Lietuvos prekybos ir pramonės amatų renginyje „Eksporto lyderiai: geopolitiniai iššūkiai Lietuvos verslui“ teigė N. Mačiulis.

Anot ekonomisto, vykdyti būtent tokią monetarinę politiką centriniai bankai turės, nes antroje 2023 m. pusėje JAV ir euro zonoje tikėtinas ekonomikos lėtėjimas.

„Kaip ir atrodytų, kad tai yra gera prognozė, gera naujiena – palūkanų normų mažėjimas jau netolimame horizonte. Bet to priežastys, aišku, susijusios su tuo, kad ekonomikos augimą labai sunku įžvelgti. Tiek JAV, tiek euro zonoje, tiek kituose pasaulio regionuose“, – sakė jis.

Pasak N. Mačiulio, JAV ir euro zonoje jau stebimas kreditavimo sąlygų griežtinimas, o tai esą „nėra gera tendencija“.

„Būtent kreditavimo sąlygų griežtėjimas labai artimai koreliuoja su paskolų portfelio augimu. Tai turbūt yra vienas tų veiksnių, kuris nustums ir JAV, ir euro zoną į recesiją antrąjį šių metų pusmetį“, – kalbėjo ekonomistas.

Anot jo, centriniai bankai dar neplanuoja sustoti kelti palūkanų normų, tačiau per pastarąjį mėnesį bankrutavus keletui JAV bankų bei nemokiam tapus antram didžiausiam Šveicarijos bankui „Credit Suisse“, taip pat mažėja ir prognozuojamas palūkanų normų pikas.

„Nuo prasidėjusių neramumų bankų sektoriuje, finansų sistemoje, matome, kad labai pasikeitė lūkesčiai, kur bus palūkanų normų pikas. Jei kovo pradžioje rinkose buvo lūkestis, kad EURIBOR pasieks virš 4 proc., beveik 4,5 proc., dabar tie lūkesčiai nukrito ir maždaug prognozuojamas 3,5 proc. pikas“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Kovo 16 d. Europos centrinio banko valdančioji taryba nusprendė visas tris pagrindines palūkanų normas padidinti 50 bazinių punktų.

Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų normos naudojantis ribinio skolinimosi ir indėlių galimybėmis padidintos atitinkamai iki 3,5 proc., 3,75 proc. ir 3 proc. ir pradėtos taikyti nuo kovo 22 d.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: