© Wikimedia Commons nuotr

Seimas priėmė 2016 metų valstybės biudžetą, kuris, pasak valdančiųjų, leis daugeliui gyventojų uždirbti ar gauti daugiau lėšų – bus didinama minimali alga, neapmokestinamos pajamos ir pensijos.

Opozicijos teigimu, biudžetas yra ne pagal valstybės kišenę bei nepuoselėjantis dirbančio žmogaus lūkesčių.

Už svarbiausią kitų metų valstybės pajamų ir išlaidų planą ketvirtadienį balsavo 76, prieš – 34, o susilaikė 14 parlamentarų.

Algirdas Butkevičius po balsavimo padėkojo valdantiesiems, o pozicijai įgėlė dėl netinkamų sprendimų, įveikiant ekonominius sunkumus.

“Noriu padėkoti finansų ministrui, jokomandai, Biudžeto ir finansų komitetui ir visai valdančiajai daugumai už supratimą ir teisingą požiūrį svarstant biudžeto įstatymo projektą, tikrai tai mums nepaprastai svarbu, nes pirmiausia yra supratimas, kokia yra geopolitinė situacija. Opozicijai norėčiau priminti, kadper ketverius metus nesupratote, kokius reikia priimti sprendimus, susidorojant su ekonominiais sunkumais”, – teigė A.Butkevičius.

Seimas iš beveik pusšimčio pasiūlymų skirti papildomą finansavimą neatsižvelgė į Vyriausybės neigiamą poziciją ir tenkino parlamentarų siūlymus – kitąmet papildomai 500 tūkst. eurų skirta saugomų teritorijų direkcijų mokos fondui ir 14 tūkst. eurų – Seimo kontrolierių įstaigai transporto nuomai vykti į uždaras laisvės apribojimo vietas atlikti patikrinimus.

Seimas taip pat numatė 6,955 mln. eurų su “Rail Baltica” projektu susijusios vietos infrastruktūros finansavimui. Patausos autorius socialdemokratas Albinas Mitrulevičius BNS teigė, kad šios lėšos bus skirtos eismo Marijampolėje gerinimui.

“Dviejų lygių automobilių kelių ir geležinkelio sankryžos įrengimui mieste”, – teigė parlamentaras.

Kitų metų biudžetą A.Butkevičius pavadino socialiai orientuotu.

Socialinių darbuotojų atlyginimams padidinti vidutiniškai 70 eurų numatyta 6,5 mln. eurų, kultūros ir meno darbuotojų algoms – 12 mln. eurų, mokytojų – 9 mln. eurų, o ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų ir auklėtojų – 4,4 mln. eurų.

2016 metais didinamas neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) – nuo 166 eurų iki 200 eurų. Papildomas NPDuž vaikus augs nuo 60 eurų iki 120 eurų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė BNS teigė, kad dėl to padidės visų šeimų pajamos.

MMA kėlimui nuo sausio iki 350 eurų biudžete numatyta 27,2 mln. eurų, o nuo liepos – dar 21,1 mln. eurų. Dabar MMA yra 325 eurai.

Nuo 2016 metų taip pat bus šiek tiek didinamos pensijos. Planuojama, kad vidutinė senatvės pensija (dabar ji siekia 265 eurus), turint būtinąjį stažą, padidėtų apie 8 eurus.

2016 metais akcizas rūkalams ir alkoholiui šiek tiek išaugs, nes tarifai pagal valdžios susitarimą su verslu yra didinami kasmet, kol jie pasieks Europos Sąjungos dydžius. Dėl akcizų didinimo cigarečių pakelis turėtų brangti vidutiniškai 9 centais, puslitris alaus – 1 centu, vyno – iki 4 centų, degtinės – iki 8 centų. Konkretūs kainų pokyčiai priklausys nuo gamintojų ir prekybininkų sprendimų.

Per krizę sumažintų senatvės ir valstybinių pensijų grąžinimui kitai metais numatyta 108,4 mln. eurų, lėšų numatyta ir sumažinto valstybės tarnautojų darbo užmokesčio grąžinimui – sumažintiems likviduotų ir reorganizuotų įstaigų valstybės tarnautojų atlyginimams kompensuoti – 1 mln. eurų, o visų kitų valstybės tarnautojams kompensacijos bus mokamos iš asignavimų valdytojų sutaupytų lėšų.

Valstybės skolos aptarnavimui kitais metais numatyta apie 600 mln. eurų – 16 mln. eurų mažiau negu 2015 metais.

Valstybės biudžeto pajamos be Europos Sąjungos (ES) paramos kitais metais turėtų siekti 5,945 mlrd. eurų (2015 metų planas – 5,666 mlrd. eurų), o išlaidos 6,586 mlrd. eurų (2015 metų palanas – 6,074 mlrd. eurų). Deficitas kitais metais sieks 640 mln. eurų, 2015 metams jis suplanuotas 408 mln. eurų dydžio.

2016 metais 222 mln. eurų mažėja Lietuvą pasieksianti ESparama – jos tikimasi sulaukti 2,101 mlrd. eurų, o šiemet laukiama 2,323 mlrd. eurų įplaukų iš ES fondų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: